Ветото на президента за Изборния кодекс трябва да бъде отхвърлено, заяви Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО и съпредседател на Патриотичния фронт, в „Денят започва“ по БНТ.
Ветото е част от личната кампания на президента – дали за следващ мандат, или за оставане в политиката, смята той.
Той обаче е категоричен, че налагането на вето е било абсолютно неприемлив акт, гледайки начина, по който е направено.
Каракачанов напомни, че преди приемането на Изборния кодекс в парламента текстовете са били обсъждани и съгласувани с четирите формации от мнозинството и в присъствието на представител на президентската администрация.
Президентът е знаел какви са промените още преди текстовете от Изборния кодекс да влезнат за гласуване в пленарна зала, обясни той и каза, че тогава не е имало никаква реакция за несъгласие.
Каракачанов хронологизира и самото налагане на вето от президента със следния разказ: После последва негова среща с 4-5 човека, претендиращи, че са представители на българите в чужбина, което въобще не отговаря на истината. След това президентът излезе с драматична поза, че правата на българите в чужбина били нарушени. На 6 май, след Гергьовденския парад, аз се обадих в администрацията на президента и пожелах както се среща с едната страна, така да се срещне и с другата – т.е. с вносителите на този текст в закона. Редно е да чуе и нашите мотиви като вносители. Идеята ни въобще не е била да орязваме права на живеещи в чужбина българи. Само че желание от страна на президента да чуе нашите виждания, очевидно липсва и среща не беше проведена.
След като президентът е толкова загрижен за българите, защо нито един път не защити българската общност в Македония или в Украйна, ядоса се Каракачанов.
Нека не увъртаме, проблемът не е в това, че в Европейския съюз се гласува, каза той и напомни първоначалното предложение на Патриотичния фронт в страни от ЕС навсякъде да се откриват секции. По думите му проблемът е, че чрез недомислен закон се позволява на държава като Република Турция, която не крие своите неоосманистки амбиции, открито, директно и брутално да се намесва във вътрешните работи на България.
Не чух от президента как ще защитим суверенитета и достойнството на българската държава, заяви още той.
Ако колегите в парламента, от формациите, съставляващи мнозинството, не ни подкрепят и не гласуват за отхвърляне на ветото на президента, няма как да продължим да бъдем заедно, каза в заключение по темата Каракачанов.
Оттеглянето на АБВ или на който и да е друг от партньорите, е проблем за мнозинството, коментира трусовете във властта лидерът на ВМРО. Всичко се преодолява, ако има нормален диалог и ако се търсят правилни решения за обществото и за държавата, а не тясно партийни, убеден е той.
Каракачанов напомни и за идеята си да се сформира политически орган – коалиционен съвет, между формациите от мнозинството, който да действа оперативно, тъй като в момента липсва диалог между четирите сили, образуващи мнозинството.
По думите му има теми, които всяка една от четирите партии в управляващото мнозинство смята за приоритетни. За Патриотичния фронт това е темата за сигурността, демографската катастрофа, охраната на границата, битовата престъпност.
Редно е да се извадят онези приоритети, които са важни за обществото – на първо място икономическите въпроси, безработицата, доходите на гражданите, посочи Каракачанов.
Според него по въпроса за бурките трябва да има единна държавна политика, затова и ПФ е внесъл проект за закон.
Носенето на бурките е опит да се провокира обществото, да се разделят самите мюсюлмани, смята Каракачанов.
Красимир Каракачанов: ГЕРБ научиха наведнъж няколко важни урока
СВЪРЗАНИ СТАТИИ