spot_img
НачалоНовиниЦялата група на ПФ дари заплатите си за лечението на малкия Слави

Цялата група на ПФ дари заплатите си за лечението на малкия Слави

Сутринта на 19 април срещу Великден на 1941 г. българските войски навлизат в Македония. Това е знаменателно събитие в новата ни история. Дори и за кратко – едва до 1944 г., то кара хората да повярват, че националният идеал е осъществен. Нека се опитаме да го видим през очите на съвременниците му.
Българи! Македония е свободна!, пише в бр. 1 на 24 април, вестник „Македония”. Посрещането в Скопие е внушително, възторжено и тържествено. Войниците са окичени с цветя. Изпълнени с умиление скопяни се прегръщат и си честитят: „Христос възкресе и Македония възкресе!”. Вълна от национален възторг се разнася из цяла Македония.
В дневника на 13 рилски полк е записано: „По пътя към Крива паланка се стекоха стотици селяни със свирки и тъпани. Извиха се кръшни хора”.
В дневника на 14 пехотен полк пише: „Към 22 ч. пристигнахме в Берово. Посрещна ни цялото население с великденски свещи, биене на камбани и викове „Ура”! 
Вестник „Македония” в бр. 2 пише за посрещането в Прилеп: „Следобед, около 4 часа, изведнъж тържествено забиха камбаните – знак, че войските идват. Като да очакват този миг и по всички улици затече една голяма река от хора. Половината още не бяха достигнали до гарата и гръмоглаосно „Ура” от стотици гърла отбеляза пристигането на българската войска. Някои плачеха от радост, други се качваха на вагоните и прегръщаха войниците. Цветя хвърчаха отвсякъде.”
Едва ли в старопрестолния град на Самуила и над водите на Охриското езеро са се носели по бурни възгласи от тези при посрещане на българските войски. В продължение на 4 години (1941-1944) България постигна своето национално обединение.
Въведено е българското законодателство и се определят три административни центъра – Скопие, Битоля и Ксанти. Възстановяват се църковните епархии и българските училища. Открива се Скопският университет, отварят се черкви, училища, формира се Пета българска армия с щаб в Скопие. 70-80% от състава са местни младежи. Започва строителството на жп линията Куманово-Гюешево-Симитли-Горна Джумая. От държавния резерв се отделят значителни количества храни и продукти на обща сума от 4,5 милиарда лева или 60% от държавния бюджет през 1939 г.
Обединението на България през 1941 г. е исторически факт, който не може да се отрече, отмине или забрави – то е законен стремеж в борбата на българите за осъществяване на националния идеал за обединение.
Борбата продължава!

Прилеп

Крива паланка

Посрещане на Н.В.Цар Борис III в Струмица, 1941 г.

студенти от Скопие посрещат революционера от ВМРО Коста Ципушев след навлизането на българските войски в Македония през 1941 г.

Посещение на цар Борис III в Скопие, 1942

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ