spot_img
НачалоНовиниЗа социалното предприемачество, новите професии и перспективите пред младите хора у нас

За социалното предприемачество, новите професии и перспективите пред младите хора у нас

Битката за човешки капитал ще бъде особено ожесточена и в България
Д-р Султанка Петрова – заместник-министър на труда и социалната политика за „в. Труд“
Човешкият капитал е в основата на всяко развитие. В съвременния свят, при сегашното ниво на технологиите, средствата за информация и комуникация, човешкият капитал ще бъде определящ за бъдещето на всяко общество. През XXI в. ще просперират онези общества, които ще могат да си осигурят качествен, образован и квалифициран човешки капитал. При съвременните демографски тенденции в развития свят, определяни от ниска раждаемост и застаряване на населението, битката за човешки капитал ще бъде особено ожесточена и България трябва да има визия и стратегия за адаптация към тези нови условия в света.
По този начин демографският въпрос придобива изключително голяма стойност. В България най-сетне демографската проблематика навлезе не само широко в обществения дискурс, но и залегна като приоритет на изпълнителната власт.
Министерството на труда и социалната политика е натоварено с отговорност за създаване на политики, свързани с демографския процес. Когато говорим за демография у нас, пропускаме факта, че България притежава един много голям ресурс, който в момента не се използва. Тук не трябва да забравяме за над милион наши сънародници, живеещи извън пределите на страната. Една значителна част от тях са, както в активна възраст, така и с високи нива на образование и професионални компетенции. Министерството на труда и социалната политика може да се превърне в координационен център за работа с тези българи, както за използването на техния потенциал за подпомагане изработването на политики и програми за развитие на страната, така и за привличането на част от тях да се завърнат и работят в и за България.
Българите зад граница можем да обединим в две категории – етнически българи, населяващи Украйна, Молдова, западните покрайнини на Сърбия, Македония и Турция, и емигранти, напуснали страната в последните 30-ина години и техните деца, раждани и живеещи зад граница, но носещи ясно българско самосъзнание.
МТСП може да се превърне, както в координатор, така и в „идейна банка”, където да бъдат събирани и генерирани идеи, идейни проекти, мерки и политики, не само за подобряване на демографската ситуация в страната, но и за цялостното развитие и възраждане на българското общество.
Дейностите, към които трябва да се стремим, са в две посоки:
– Привличане за образование, работа и живот в страната на млади българи от етнически наши земи или от емигрантските общности с цел преодоляване на демографския дисбаланс, подобряване на възрастовата и образователната структура на българското население и едно цялостно възраждане на българското общество.
– Генериране на свежи идеи за развитието на България, използвайки интелектуалния потенциал, контактите и желанието да се работи за българската кауза на стотици хиляди българи живеещи по света.
Всичко това може да стане в координация с Агенцията за българите в чужбина, като и двете структури да бъдат инициатор на процес за създаване на интерес от българите живеещи в чужбина към работа в България. Посредник в тази дейност могат да бъдат НПО-та с ясна програма за структуриране на отношенията работодатели – български общности в чужбина.
МТСП, ДАБЧ, могат да обявят конкурс за концептуална разработка на идейни проекти, които да обвържат решаването на демографския проблем в страната с икономическото й развитие и цялостното възраждане на българското общество.
По тези въпроси, на 6 юли, в СУ „Св. Климент Охридски” се проведе кръгла маса, която бе под патронажа на заместник-министър-председателя на България по икономическата и демографската политика г-н Валери Симеонов. Съорганизатори на кръглата маса на тема „Демографски тенденции и процеси в България” бяха Министерството на труда и социалната политика и Софийският университет. Най-ценното в нея, бе че за първи път на такова ниво се срещнаха учените от СУ и БАН, които анализираха ситуацията и предложиха конкретни мерки за нейното разрешаване, представители на различни институции свързани с демографския въпрос, като НСИ, НОИ, ДАБЧ, както и политически лидери от изпълнителната власт, които се ангажираха да приведат част от тези мерки в действие и то в обозримо бъдеще.
Всички присъстващи, в това число и учените от БАН и СУ „Св. Климент Охридски”, се обединиха около извода, че ситуацията не е необратима, но има нужда от спешни и конкретни мерки в няколко посоки и една от най-важните е възраждането на духовността в България, за да имаме демографско и социално-икономическо възраждане на българското общество.
Държавата да поеме издръжката на трето дете
Всички официални лица се обединиха около това, че са необходими спешни мерки за преодоляване на демографската катастрофа. Валери Симеонов, пишещата тези редове заместник-министър на труда и социалната политика д-р Султанка Петрова, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски” проф. дфн Анастас Герджиков, Петър Харалампиев – председател на Държавната агенция за българите в чужбина и Славчо Атанасов – народен представител и председател на комисията по въпросите за децата, младежта и спорта в Народното събрание, бяха категорични, че държавата трябва да поеме издръжката на третото дете в семейството, да паднат ограниченията за ин витро процедурите, да се засили работа с българите в чужбина за привличането им да работят за каузата България, а в по-далечен план и да се завърнат, работят и създават семейства в страната ни.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ