Кръгла маса на тема „Семейството, възпитанието, образованието и закрилата на подрастващите“, организира преди дни Варненската митрополия. Националната женска организация на ВМРО, представена от председателя д-р Султанка Петрова, също взе участие в дискусията.
Д-р Петрова отново представи позицията на ВМРО относно проектозакона за децата и проблемите свързани със съвременното семейство. В разискванията взе участие и заместник-председателят на ВМРО Костадин Костадинов, който също е един от критиците на противоречивия Закон за детето, изработен от управляващите.
Светият синод на Българската православна църква също изрази официалното си становище относно законопроекта за децата, законопроекта за предучилищното и училищно образование, законопроекта за националната политика на младежта и законопроекта за подпомагане и развитие на младежта.
След дискусии участниците в кръглата маса изготвиха две декларации, които ще бъдат изпратени до Народното събрание, президентството, министър-председателя и министъра на образованието, младежта и науката във връзка с проектозакона за детето и проектозакона за предучилищното и училищно образование.
Българската православна църква с активното си участие в обществения живот през последната година, зае мястото, което ù се полага отдавна. Връзката между хората и църквата трябва да става все по-тясна и стабилна, защото сега ни е нужна любов, доверие и търпение, на които тя може да ни научи, коментира Султанка Петрова и не скри радостта си, че в поредната кръгла маса, свързана със проектозакона, са взели участие и духовни представители.
Националната женска организация организира поредица кръгли маси на тема „Нашите деца – нашето бъдеще“ в различни градове в България:
Кръгла маса в Благоевград
Кръгла маса във Варна
Кръгла маса в Стара Загора
Целия текст на декларацията може да прочетете тук:
ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА 41 НС
НА Р БЪЛГАРИЯ
Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ДО
ПРЕЗИДЕНТА НА Р БЪЛГАРИЯ
Г-Н РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ
ДО
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ
НА Р БЪЛГАРИЯ
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ
ДО
МИНИСТЪРА НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
Г-Н ТОТЮ МЛАДЕНОВ
Д Е К Л А Р А Ц И Я
От участниците в кръгла маса
«СЕМЕЙСТВОТО, ВЪЗПИТАНИЕТО, ОБРАЗОВАНИЕТО И ЗАКРИЛАТА НА ПОДРАСТВАЩИТЕ»
Относно Проектозакона за детето
Варна, 11 – 13 септември 2012 г.
Ние, участниците в кръглата маса „Семейството, възпитанието, образованието и закрилата на подрастващите”, призоваваме Министерството на труда и социалната политика да излезе с официална позиция за отхвърляне Законопроекта за детето поради неговото противоречие не само с християнското учение, но и с Конституцията на Република България и Конвенцията на ООН за правата на детето, ратифицирана от Великото народно събрание през 1991 г. Искането ни се дължи особено на факта, че Законопроектът за детето е дискриминационен спрямо българското семейство.
Настояваме за съобразяване на всяка законодателна инициатива в сферата на семейството, родителството и децата със следните принципи:
1) Признаване на първостепенната отговорност на семейството и родителите за детето – това означава признаване на компетентността на родителите да взимат суверенни решения за отглеждането, възпитанието, образованието и здравето на децата, без държавен стандарт за “правилно” родителство.
2) Признаване на принципа, че социалното включване на децата не може да се осъществи без социалното включване на родителите, че детската бедност не може да се пребори без преборване на бедността в семействата, че правата на детето не може да бъдат гарантирани, без да бъдат гарантирани гражданските права на родителите.
3) Подлагане на широко обществено обсъждане с приоритет на позицията на родителите, местните общности и пазителите на семейните и духовно-нравствените ценности в лицето на традиционните вероизповедания в България. Осигуряване на пълна прозрачност и публичен достъп до информацията за участниците в подготовката на тези проекти като гаранция за силно гражданско участие в общественото управление.
4) Системата за закрила на децата трябва да бъде принципно и законово отделена от системата за социални услуги за семейството и децата.
5) Противопоставяне на тенденцията за превръщането на родителството в професия и промяна на определението за семейство, които са в противоречие с основните човешки права, с българските духовни традиции, културна и национална идентичност. А те се основават върху възвишеното учение на светата Православна Църква за личността, брака и семейството, което е съхранило българския народ и държава през вековете.
14 септември 2012