spot_img
НачалоНовиниОбщинският съвет прие декларация срещу закриването на поделението във Враца

Общинският съвет прие декларация срещу закриването на поделението във Враца

Ансамбъл „Гоце Делчев” отпразнува своята годишнина с голям концерт в Зала 1 на НДК на 30 ноември 2010 г.
Интервю на Анастасия Бакалска за агенция „КРОСС” с ръководителя на Ансамбъл „Гоце Делчев” Маргарита Недкова.
Какво са 65 години за Ансамбъл „Гоце Делчев”?Гордост. Гордост, че успяхме да направим тази годишнина в днешните трудни времена. Имаме амбицията, освен това да направим един голям концерт, да докажем, че все още можем, че съществуваме. Не знам дали знаете, но от последния поклон на тази годишнина, трябва да готвим началото на другата годишнина – 70 години. Притесненията ни от това как ще се развие ситуацията в България след 5 години ни дадоха този стремеж да направим годишнината, макар и не кръгла – 65 години, с такъв голям концерт в Зала 1 на НДК.
Как оцеляхте за тези години?Трудно беше, защото в годините ние никога не сме били на държавна издръжка. Приютени в днешно време от ВМРО ние успяваме по някакъв начин да съхраним българщината. Ние сме известни като един от най-патриотичните ансамбли, които успяват да правят своя самобитна програма, която не се е съобразявала със съветския начин на работа, не се е съобразявала с другите партийни повери в годините и сме имали своя самобитен облик на българите от Егейска и Вардарска Македония и най-вече градски фолклор. До ден днешен дори и костюми и всички, което ние показваме, не е като на другите групи, които са създадени след нас и са били по нечия поръчка, защото ние сме първият ансамбъл в България. Ние сме създадени, защото нашите деди са милеели за България, те са дошли тук със своя бит и култура и всъщност са я съхранили. Всички знаем, че един народ без бит и култура не е народ. Ние сега с екипа, с който работим – главен художествен ръководител Асен Павлов и диригента Никола Ваклинов, се стремим точно това – да съхраним историята и българщината, предадени ни от нашите баби и дядовци.
Има ли интерес българинът към фолклора?Да, има. Напоследък, особено в последните 2 години, много популярни станаха клубовете по танци, където хората се учат да играят хора, макар и желанието им да го използват като вид фитнес, но това пък ги учи на нашите хора. На времето, си спомням, се изучаваше българска народна музика, не само пеене, но и физическо възпитание – хора, танци и т.н. В днешното време е толкова занижена тази дейност и ако не са тези клубове по танци, които в днешно време станаха мода,…. Така че, има огромен интерес и то от младите хора. 
Източник: ИА „КРОСС”
Снимки от юбилейния концерт: част 1, част 2, част 3
1 декември 2010

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ