Кой е Св. Валентин? Кога ни променихте празника? И докога ще се кланяме на чужди идоли? Справка в православния ни календар показва, че 14 февруари е Денят на успението на Св. Кирил – онзи Кирил, от двамата братя…
Тези въпроси поставят от студентската организация на ВМРО в Пловдив. Те провеждат акция в града под тепетата, като на ключови места разполагат транспаранти с надпис „Кой е Св. Валентин?“.
Ето какво още споделят студентите:
По стар стил Св. Трифон също се пада днес … Не срещнахме никой Валентин в календара, още по-малко пък светец. Може да сме срещнали някой Валентин снощи, докато ние от студентската организация на ВМРО монтирахме транспаранти на възлови булеварди в Пловдив в поредния си опит да събудим българщината. Може да сме срещнали някой Валентин, ама не го поздравихме, щото той празник няма.
На запад честват някой си Св. Валентин, християнин, чието последно желание е да прати любовно послание до дъщерята на тъмничаря или свещеник, който спомогнал след забраната на император Клавдий римските войници да сключват брак помежду си. Не знаем кое точно, но знаем, че това не е наше, не е българско.
А какво тогава е 14-ти февруари? Денят, в който се събуждаме и всичко е прекрасно, слънчево, засмяно, пъстро и любовно? И най-вече любовно, защото това е посланието, което е пред очите, съзнанието и сетивата ни в този ден и идните няколко седмици преди него. А нима това съкровено чувство вместо самоцел не е по-добре да се посвети на прекрасния български празник Трифон Зарезан.
И в цялата тази върволица от любовни копнежи някак потъва в забвение прекрасният народен български празник Трифон Зарезан. Забвение за деня, в който се отдава почит най-вече към труда като скъп и свещен обичай. И да, труд, свързан предимно с винарството и лозята, който е дал най-пивкото и качествено вино, българското.
Това е ден, в който да се отпусне душата по български, да отпием като предците ни от руйното вино и да усетим насладата от живота така, както само българите можем.
Ето защо, ние, студентската организация на ВМРО – Пловдив, сме на мнение, че трябва да помним и почитаме традициите си. Направихме го в Деня на народните будители, направихме го на Петльовден и го правим и сега, защото според нас е важно да не забравяме кои сме и какво ни прави българи.
Четири са основните причини за арогантно поведение на пътя
СВЪРЗАНИ СТАТИИ