Източник: Всекиден.ком
Комисията по външни работи към Европарламента призова Македония да създаде с България експертна комисия по история и образование. Целта на комисията е да допринесе за „обективната интерпретация на историята, да засили сътрудничеството на академичните среди и да допринесе за създаване на позитивни нагласи на младото поколение към своите съседи“.
В Комисията по външни работи беше гласуван проект на резолюция по доклада за напредъка на Македония. Комисията одобри поправка, предложена от българския евродепутат Евгени Кирилов към резолюцията по доклада, според която трябва да се създаде експертна комисия по история и образование между Македония и България.
Българските евродепутати от всички политически групи се обединиха около националната позиция и гласуваха еднакво относно някои текстове в доклада. Евродепутатите изразяват разочарование от липсата на напредък в честването на общи исторически събития и личности между Македония и нейните съседи.
По думите на новоизбрания зам.-председател на Комисията по външните работи на ЕП Андрей Ковачев „Македония трябва да прочете обективно своята история в сътрудничество с нейните съседи, а не, както в момента, да гради културна и национална идентичност за сметка на съседни държави“. Българският евродепутат е категоричен, че „европейската интеграция е единственият начин за преодоляване на несправедливостите от миналото“. Резолюцията ще се гласува в пленарна зала през мартенската сесия на ЕП в Страсбург.
Македония често има претенции към исторически факти спрямо България, което непрекъснато поражда напрежение. Климент Охридски бе обявен за родоначалник на македонската писменост, Орфей също бил роден в Македония. Според новата македонска енциклопедията цар Самуил е македонец, както и голяма част от дейците на ВМРО, Иван Козарев е първият македонски партизанин. Голямо място в нея е отделено на произхода на македонците като чеда на Зевс и Александър Македонски, което е скандално изопачаване историята на Гърция.
Миналата година македонските власти стартираха програмата „Скопие 2014″, чиято цел е да се подобри облика и визията на македонската столица, като се поставят паметници на видни „македонци.” Сред паметниците освен грандиозната скулптура на Александър Македонски на кон има и на римския император Юстиниан (за това, че е роден в околностите на сегашно Скопие), на воеводата Карпош, вдигнал въстание срещу османската власт в рамките на сегашна Македония, на българския цар Самуил, на светите братя Кирил и Методий и учениците им Климент Охридски и Наум Преславски, както и на редица лидери на ВМРО в началото на ХХ век като Даме Груев и Гоце Делчев.
25 януари 2012