Министърът на отбраната Красимир Каракачанов участва в българо-американски форум на отбранителната индустрия.
Проектите за модернизация на въоръжените сили трябваше да бъдат задействани поне преди 10 години и вече да са реализирани, коментира пред журналисти министър Каракачанов и допълни, че България има амбициозната цел да осъществи проектите за модернизация на въоръжените си сили.
Вчера министърът отбеляза, че е възможно България да търси предложение за купуване на изтребител F-18 за българските ВВС.
Направили сме пътна карта, доста амбициозна, до края на юли да приключи цялата процедура по самолетите – от даването на оферти, класиране на оферти. Колкото повече оферти има, толкова по-добре, заяви в парламента министърът на отбраната, посочи той.
Каракачанов припомни, че рамката е известна на всички – 1.5 млрд. лв. – сума, гласувана от предишното Народно събрание, и тази сума не може да бъде надхвърляна.
По време на форума за отбранителната индустрия министър Каракачанов зави, че амбицията на страната ни е и трите проекта (за ВВС, Сухопътни войски и ВМС) да се движат едновременно. Другата ни голяма амбиция е чрез тези проекти за модернизация на Българската армия, търсейки партньорите, с които да ги осъществим, да дадем възможност и на българските предприятия в този бранш да участват, заяви Каракачанов.
Това, по думите му, би било мощен стимул за българската икономика. Когато искаш да бъдеш уважаван член в една международна организация, каквато е НАТО, трябва да имаш способностите и не само да се опираме на прословутия чл. 5 /от Вашингтонския договор – за ангажимента за колективна отбрана/, а и много добре да четем предходните членове като чл. 3*, изтъкна Каракачанов.
От тази гледна точка, макар и позакъснели във времето, тъй като според мен тези проекти трябваше да бъдат задействани поне преди 10 години и вече да са реализирани, на нас се пада тежката, но в същото време отговорна, а и благородна по отношение на сигурността и въоръжените ни сили задача да придвижим напред тези проекти, заяви министърът, цитиран от БТА.
Горд съм да заявя, че отбранителното ни сътрудничество е по-силно от всякога, каза посланикът на САЩ в България Ерик Рубин. Той даде за пример домакинството на България на широкомащабното учение „Сейбър гардиън“, както и други съвместни дейности.
Посланикът добави, че САЩ стоят заедно с България в борбата срещу заплахите на глобалния тероризъм. Ерик Рубин отбеляза също, че САЩ приветства българските усилия за увеличаване на разходите за отбрана, за да стане страната още по-силен и оперативно съвместим съюзник, както и да покрие ангажиментите, поети от всички съюзници на срещите на върха в Уелс и във Варшава.
Постигането на целта за 2 процента от БВП за нуждите на отбраната ще изпрати ясен сигнал, че България е подготвена да посрещне предизвикателствата пред сигурността на днешния и утрешния ден, заяви Рубин.
Във форума участват американски и български компании с интерес за индустриално сътрудничество и инвестиции. Съорганизатори на събитието са МО и Американско-Централноевропейската бизнес асоциация /АСЕBA/. *Съгласно чл. 3 на Вашингтонския договор (4 април 1949 г.), страните-членки са поели юридическото задължение индивидуално и заедно, чрез продължителни и ефективни самостоятелни усилия и взаимопомощ, да поддържат и развиват на постоянна основа своята индивидуална и колективна способност за защита от въоръжено нападение. Това задължение предполага, че всяка страна-членка следва да предприема необходимите мерки за гарантиране както на собствената си сигурност, така и на колективната отбрана на Алианса.
Отговорността за добросъвестното изпълнение на задълженията пада върху всяка страна-членка, но същевременно може да бъде предмет на колективен преглед, доколкото индивидуалното изпълнение се отразява върху колективната сигурност.
Каракачанов: Европа има нужда от политическа сила с утвърдени традиции, ценности и култура
СВЪРЗАНИ СТАТИИ