Необходимо е въвеждане на мораториум върху отстраняването на преместваемите търговски обекти в София. В момента Общината непрестанно заплашва да ги развали и препитанието на хиляди е под въпрос. Това заяви заместник-председателят на ВМРО и общински съветник Ангел Джамбазки по време на пресконференция.
Столична община прилага двойни стандарти, категоричен е общинският съветник на ВМРО. От една страна иска да закрива или притиска да се реконструират малки обекти на частното предприемачество, а от друга се готви да одобри предложение за узаконяване на два подобни обекта на езерото „Ариана”.
По приблизителни данни засегнати от опасността за закриване са над 2000 обекта, развиващи предимно дребен семеен бизнес. Не може общината да задължава собствениците да инвестират около 50-70 хиляди лева в реконструкцията на подобни обекти, без да има ясни правила или дългосрочни договори за експлоатацията им, категоричен е общинският съветник на ВМРО.
Друго негово предложение е промяна в правилата по традиционен за София проблем с рекламните площи. Джамбазки предлага да се въведе мораториум с определен от Общината срок, в който да се отстранят рекламните билбордове и табели. През това време според Джамбазки трябва да се подготви наредба, която да е издържана в правно отношение и да не бъде обжалвана в съда. След това при ясни финансови правила общината да обяви нови конкурси за наемателите, обясни Джамбазки.
Той припомни и предложението на ВМРО, свързано с Женския пазар – част от него да бъде обособена като улица на занаятите, където да се продават икони, сувенири, произведения на изкуството.
Сега тази централна част от София е грозна картина, сборище на крадци, незаконни търговци на цигари и наркотици, подчерта Джамбазки.
На пазарите за зеленчуци Столична община също трябва да въведе регламент – да търгуват собственото си производство само лицензирани производители, а не прекупвачи или „обирджии на бостани”. По този начин ще се стимулират дребните производители, обясни предложението общинският съветник на ВМРО.
В предизборната програма на партията бе залегнала именно тази мярка. Предложението е да се направят изменения в Закона за общинската собственост – общинските пазари да предоставят на регистрирани земеделски производители и на регистрирани преработватели на суровини, които имат сключени договори със български земеделски производители, търговски площи на преференциални цени.
Сред мерките на ВМРО е и не повече от 40% от търговските площи да бъдат заети от търговци, които не са земеделски производители.








