spot_img
НачалоНовиниЮлиан Ангелов: Гръцката православна църква е работила винаги срещу българските християни

Юлиан Ангелов: Гръцката православна църква е работила винаги срещу българските християни

Недопустима е гръцката намеса в църковните ни дела. Очаквахме недоволството на Гръцкия синод от решението на църквата ни да „подслони“ македонската. Това заяви в „Денят започва“ по БНТ заместник-председателят на ВМРО и български представител в Европейския парламент Ангел Джамбазки.
В исторически план, още от времето на църковните ни борби и двете столици (Атина и Белград, бел.ред) работят активно срещу българския национален интерес, каза Джамбазки, коментирайки позицията на ВМРО срещу реакцията на Гръцката православна църква.
Той напомни, че Българското възраждане започва именно с църковните борби за българска църковна независимост от Гръцката патриаршия, която се опитва да гърцизира българското население.

Ангел Джамбазки, зам.-председател на ВМРО и евродепутат: Недопустима е тяхната намеса. Дължим уважение и благодарност на мъдростта на Св. Синод на Българската православна църква, която направи възможно най-доброто в тази ситуация. Трябва да поздравим и обществениците, които помогнаха.

Джамбазки припомни още, че гръцките патриаршии винаги са били антибългарски и просръбски настроени. Епархиите, които в момента съставляват Македонската православна църква – Охридска архиепископия, са окупирана част от диоцеза на Българската православна църква. 

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ