spot_img
НачалоНовиниАлексей Жалов: Българи като че ли е мръсна дума в Албания

Алексей Жалов: Българи като че ли е мръсна дума в Албания

Управляващата ВМРО-ДПМНЕ днес е най-югославянската партия в Р Македония. Тя е носител на едно реюгославизирането в Македония. Това заяви бившият министър-председател на Р Македония Любчо Георгиевски в интервю за БНТ. Още от акцентите в изказването на Георгиевски:
За влиянието на Белград
Р Македония през 2001 г. имаше много добри икономически показатели и конфликтът с албанците ни върна много назад. В последните месеци бяха оповестени досиета, според които лидерите на албанските въстаници от 2001 г. са били сътрудници на сръбските тайни служби УДБА. Жалко е, ако прогресът на Македония отпреди 10 години е бил спрян от Белград.

За албанизацията на Скопие
От албанския конфликт насам в Македония има борба за територия. До 2001 г. за албански градове се считаха Тетово, Гостивар и Дебър. За последните 10 години в албански градове се превърнаха и Струга, Кичево, Куманово. Скопие вече е сериозно албанизиран. Териториално Македония вече е друга държава. Днес много цигани, турци и торбеши (помаци) се самоопределят като албанци.
За антибългарските сили в Р Македония
В рамките на Титова Югославия България беше главният ни неприятел. Ние бяхме постоянно подготвяни, че България ще ни превземе и окупира. За 20 години демокрация това мнение за България твърде малко се е променило. В Р Македония има сили, които през 3-4 месеци правят нова кампания срещу България. Има журналисти и политици в Р Македония, за които всяка тема е повод за неприятелство с България. Целта е да няма сближаване и приятелство между двете държави. А европейският принцип е да видим това, което ни сближава и ни прави приятели, а не това, което ни разделя. Днес отношенията между Македония и България са на същото ниво, както са отношенията между Македония и Норвегия или Канада например. Няма сериозно развитие. Ако някое македонско правителство започне политическа инициатива за сближаване с България, веднага е осъдено на жестока критика от журналисти, историци или политици. Затова Р Македония оставя отношенията с България в едно полузамръзнало състояние. България има емоции, но няма бизнес в Р Македония.
От друга страна, България иска политически и емоционално да развие отношенията си с Р Македония, но няма конкретни инициативи. Например, пътната инфраструктура на България към Македония е една от най-слабите. А сърбите ще изградят последния пътен участък от Лесковац до Скопие и така съвсем скоро с автомобил ще се стига много по-бързо от Скопие до Белград, отколкото до София. Българският бизнес е много зле представен в Р Македония. Българската култура също е малко позната. В момента в Р Македония има 3 сръбски телевизии и нито една българска.
Единственото положително развитие в нашите отношения са македонските студенти, които в последните 15 години учат в България и правят един нов мост между двете страни.
Видеоматериал може да гледате тук – първа част | втора част.
Кой управлява медиите в Р Македония и защо те са настроени антибългарски? Имат ли пръст тук и сръбските тайни служби? Прочетете в статията от нашия блог „Македония-най-романтичната част от българската история. A сега какво ли е?”

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ