България трябва да се държи като по-стара, по-благоразумна държава-майка спрямо Македония. Дори понякога да се налага страната ни да взема соломонови решения.
Това коментира в студиото на „Още от деня“ по БНТ Александър Сиди, депутат от ВМРО в ПГ „Обединени патриоти“. Поводът е отбелязването на празника на светите братя Кирил и Методий на 24 май в Рим заедно с македонската делегация. Българите нарекохме това „исторически акт“. Остава впечатлението обаче, че в Скопие са малко по-сдържани в емоциите.
Мисля, че е нормално тогава, когато в тази територия в последните 100 години е било подсъдно и дори и наказуемо да се наричаш българин и доста е променено съзнанието на хората там, съвсем логично е да не очакваме още от първите моменти, в които има някакво по-голямо сближаване между нашите две държави, да има някаква кой знае колко голяма и дива радост, обясни народният представител.
Според него, наистина това събитие е историческо:
В последната една година отношенията между България и Македония са на такъв исторически връх, какъвто е бил от времето на Балканските войни.
Посещението на двамата премиери на гроба на свети Кирил е знаково.
Ние от ВМРО говорим, е от момента на подписване на договора за добросъседство между Македония и България, трябва да честваме заедно нашите общи исторически герои.
По негово мнение ние трябва да напътстваме Македония по нейния път към НАТО и Европа:
Това е пътят, който ще направи народа от двете страни на границата да познава своето общо историческо минало и да има общо и споделено европейско бъдеще.
Името Република Илинденска Македония, според него, още повече доближава Македония до нейния български исторически корен. Той беше категоричен, че по никакъв начин ние не сме мълчаливи по тази тема и българското правителство е направило необходимите постъпки за решаване на спора за името на Македония.
Сиди е на мнение, че трябва да подобрим отношенията си с Русия. Визитата на президента Радев в Москва той определи като чудесно начинание. Според него, това е опит за разтапяне на ледовете и тези срещи ще продължат. Той не вижда институционално напрежение в случая и смята, че предстоящото посещение на премиера Борисов ще обедини двете институции.
От ВМРО заговориха за закон за защита на българския език. Те излязоха и с отворено писмо до министъра на образованието да се преразгледа съдържанието на учебниците. Александър Сиди заяви:
Имаме основание да твърдим, че българският език е заплашен от агресивното навлизане на най-различни чуждици в езика, нахлуване и много активно използване, особено от младите, на т. нар. „шльокавица“, странният пример с това, че ако пишете СМС на български, той струва два пъти по-скъпо.
С новия закон ще се опитат да регулират начина, по който бива използван българския език и ще се опитат да го защитят.