spot_img
НачалоНовиниКрасимир Богданов: Няма да подкрепим бюджета, ако не се увеличат пенсиите

Красимир Богданов: Няма да подкрепим бюджета, ако не се увеличат пенсиите

Езикът на Радан е просташки
Интервю на Симо Русев, в. „Ретро“
V Красимир Каракачанов е заместник-председател на Народното събрание и кандидат за държавен глава от коалицията „Обединени патриоти – НФСБ, АТАКА И ВМРО“. V Завършва СУ „Св. Климент Охридски“ със специалност „История“. Доктор е по международни отношения и право. Бил е директор на седмичния вестник „Македония“. Има специализации в Берн, в Москва и в Страсбург. Член е на Македонския научен институт в София. V Председател е на ВМРО – БНД от 1997 г. Народен представител е в 38-ото, 40-ото и 43-тото Народно събрание. Председател е на Комисията по национална сигурност.
– Г-н Каракачанов, има ли нова политическа ситуация с настояването на БСП и ДПС за оставка на правителството?
– Нова политическа ситуация няма. Тя ще се случи, ако бъде променен броят на секциите в Турция или бъде върнато старото положение, според което там могат да се разкриват безконтролен брой секции. Вие помните, че на миналите избори в Турция имаше 139 секции. Там, освен това, изборите не се провеждат от българската администрация, а от турската държава. Това е абсолютно нарушение на суверенитета на България и намеса във вътрешните ѝ работи. Затова сме категорични, ако ГЕРБ внесат и гласуват предложение, с което се променя броят на секциите в Турция, тогава ще се промени и ситуацията. Защото от Патриотичния фронт заявихме, че ще оттеглим нашата подкрепа. Нашето предложение е много ясно и категорично. Ние никога не сме били против в Европа най-вече да гласуват, където им разрешат, и колкото секции желаят да направят. Тук нямаме никакъв проблем. Никога не сме били против, както се опитва да твърди Радан Кънев и разни други измислени герои.
– Чия е вината за провалите на извънредните заседания на НС, нужна ли е и на кого парламентарна ваканция и основателно ли е ядосан Бойко Борисов?
– Парламентарната ваканция стана практика, когато има избори по време на кампанията. Защо? Защото не е нормално парламентарната трибуна да се превръща в предизборна. Друг е въпросът, че три седмици бяха много. Обикновено това се случва за двете последни седмици преди самите избори. Защото депутатите, вместо да работят по законопроекти, се опитват да правят реклама на своите кандидати. Това го наблюдавахме и на миналите, и на по-миналите избори. И сега започна така. Циркове в парламента не са необходими. Нормално беше две седмици преди вота парламентът да излезе във ваканция, за да могат депутатите да правят кампания по районите си, а не да правят кампания в залата.
– Възможно ли е формирането на блок, който да рефрешира управление по модела на Станишевата тройна коалиция – в случая БСП, ДПС и АБВ може би?
– Може би имат подобно желание, но няма да им стигнат гласовете. Няма как да се случи. БСП, ДПС и АБВ събират 71 депутати. До 121 не им стигат 50 гласа да направят мнозинство.
– Настояванията за предсрочни парламентарни избори не изместват ли дебата от президентските. Защо се прави това и от кого?
– Настояванията за предсрочни парламентарни избори са част от предизборната кампания, нищо повече.
– Като че ли и в самия ГЕРБ не са напълно убедени, че г-жа Цачева е най-добрата и адекватна кандидатура за държавен глава?
– Както виждате, те мислиха до последния момент. Това, че са издигнали Цецка Цачева, а не някой друг, си е тяхно решение. Какво има да се колебаят, след като са ѝ издигнали кандидатурата? Да са мислили предварително. Имаха достатъчно време. Ние, обединените патриоти, издигнахме нашата кандидатпрезидентска двойка на 28 юли. Това е денят, в който НС гласува датата за президентските избори – 6 ноември. Те чакаха август, та септември. Това са решили, проблемът е техен, не мой.
– Вие сте кандидатът на обединените патриоти. Социологията ви изправя срещу Цачева и Радев. Кой е Вашият основен опонент?
– Вие правилно споменахте – това са двамата основни конкуренти в тази кампания за мен.
– Като мъж на честта, за какъвто се заявява, и офицер, ген. Радев не е ли по-близо до Вас като възгледи? Чий кандидат е той всъщност?
– Той е кандидатура на инициативен комитет. БСП дори не посмяха да го припознаят като партиен кандидат. Това, че го подкрепят, е много интересно. Защо подкрепяш някого, след като не си решил да го издигаш като свой кандидат?! Аз очаквам от ген. Радев да чуя мнението му по идеята за наборна военна служба. Защото е много хубаво, когато ръководството на БСП говори за честта на армията, за честта на пагона, но именно в Комисията по отбрана и в парламента преди три месеца депутатите на БСП бяха хората, които не подкрепиха моята идея за връщане на наборната военна служба. Значи, от една страна, са против наборната военна служба, а след това говориш за силна, боеспособна и голяма българска армия. Има разминаване между думите и делата. БСП решиха да експериментират с един човек, който е български генерал. Ако спечелят, ще кажат: „Ние спечелихме“. Ако загубят, ще кажат: „Ама той си беше на инициативен комитет“. Техен проблем си е.
– Радев или Цачева ще подкрепите евентуално на балотажа, а кой от тях би подкрепил Вас?
– Нека да помислят добре върху този въпрос и г-жа Цачева, и г-н Радев – кой от тях пръв ще ме подкрепи на балотаж.
– Вашите очаквания какви са и водите ли такива разговори?
– Такива разговори не водим. Но аз съм сигурен, че когато аз и г-н Нотев стигнем на балотаж, ние ще спечелим изборите. Без значение дали ще сме срещу ГЕРБ или срещу инициативния комитет на БСП.
– Откъде възникна проблемът с новия Изборен кодекс – дали това е задължителността на вота, квадратчето „Не подкрепям никого“ или секциите в чужбина?
– И трите въпроса, поставени в средата на кампанията, са абсурдни. Да променяш Изборния кодекс, след като е започнала кампанията, с ясното съзнание, че ако промяната мине, тя трябва да се гласува на второ четене и да се обнародва в Държавен вестник, и всъщност ще останат десет дни до изборите – това прави идеята абсурдна. Истината е, че и БСП, и Реформаторският блок си правят предизборни упражнения. РБ бяха тези, които предложиха това квадратче хем да го има в бюлетината, хем гласът да се брои за действителен, хем да не се изчислява, когато се броят гласовете. Също така РБ се опитва да заиграва с някакви според тях патриотични разбирания, като говори за българите в чужбина. Хайде сетете се, откакто сините или Реформаторите са във властта, кога те са направили нещо за българите в чужбина. Освен че направиха така, че младите българи избягаха. Реформаторите се надяват да вземат гласове от Турция, защото е известно, че при тях е партията на Касим Дал и Корман Исмаилов, които са близки до Ердоган. Има снимки. Те присъстват на техни митинги и партийни конгреси. И се надяват, че турският президент Ердоган ще им откъсне едни гласчета. Това е целият цинизъм и мръсотия. Всички знаем какво се случва в Турция и да си готов за 10-20 хиляди гласа от там да заложиш суверенитета на България, националната ни сигурност, това означава, че си престъпник и предател.
– Приемате ли стилистиката на „Бай Х*й“, която Радан Кънев вкара в публичния дебат?
– Явно много са изнервени. Техният кандидат отива към пето-шесто място. И използват подобен език, който, честно казано, е доста просташки. За хора, които ми говорят за евроатлантически ценности, които говорят за европейска култура, които твърдят, че са №1 в България, подобен език е простащина. Никога не съм си го позволявал, защото политиците трябва да дават пример.
– Ще реши ли ДПС избора на държавен глава?
– Тази мантра не е вярна, но те накланят везните. И вината не е на ДПС. Защото те вадят на президентски избори 150-160 хил. гласа, които направиха Първанов президент в съревнованието му с Петър Стоянов. Направиха президент и Плевнелиев. Въпросът е, че българите не гласуват и тогава тези гласове са решаващи. В момента тези гласове са на тезгяха. Тече наддаването между ГЕРБ и БСП.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ