spot_img
НачалоНовини95 г. по-късно България още помни Ньой

95 г. по-късно България още помни Ньой

96 години след подписването на Ньойския договор, който осъди българите в Западните покрайнини на робство, сърбизация и емиграция, и 12 години след разпадането и на последното югославско формирование откриваме подробности, които ни ужасяват с юридическа несъстоятелност и безхабеирето на българските правителства да отреагират правилно и навременно след окончателното разпадане на Югославия. Оказа се, че  Ньойският договор не е издържан в юридическо отношение.
Това споделя председателят на Културно-информационния център на българите „Босилеград“ Иван Николов.
Ето текста и архивните фотоси, които ни изпрати той:
Има нещо изключително важно, което поставя под съмнение основанието за влизането в сила на Ньойския договор.
След последния член 296 от Ньойския договор е записано, че той ПОДЛЕЖИ НА РАТИФИКАЦИЯ.
Ратификацията е условие, за да влезе Ньойският договор в сила и е записана като задължение. „Този договор на френски, на английски и на италиански езици ще бъде ратифициран.”

Проблемните текстове в Ньойския договор
В следващия абзац четем, че депозирането на ратификацията трябва да стане в Париж възможно най-скоро: „Депозирането на ратификационните документи ще се извърши в Париж колкото е възможно по-скоро.”
Допуснато е и ВЕРБАЛНО уведомяване на ратификациите. Точно с този ВЕРБАЛЕН ПРОЦЕС е станало възможно унищожаването на България от Антантата.
В елипсата от снимката съм отбелязал УСЛОВИЯТА ЗА РАТИФИКАЦИЯ на Ньойския договор, които се явяват ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ, за да влезе в сила.
Задължителните условията за ратификация са три. Свързани по между си със съюза „И” (на английски „AND”). Използването на „И” показва, че И ТРИТЕ УСЛОВИЯ ТРЯБВА ДА СА БЕЗУСЛОВНО ИЗПЪЛНЕНИ, ЗА ДА ВЛЕЗЕ В СИЛА НЬОЙСКИЯТ ДОГОВОР.
Записано е следното: „Първият вербален процес за депозирането на ратификациите ще бъде изготвен веднага щом договорът бъде…”
Оттук нататък следват ТРИТЕ УСЛОВИЯ ЗА БЕЗУСЛОВНА РАТИФИКАЦИЯ НА НЬОЙСКИЯ ДОГОВОР:

България ратифицира Ньойския договор в полза на несъществуваща република – Сръбско Хърватско Словенската Държава – „ратифициран от България от една страна…”
Това задължително условие е изпълнено. България е ратифицирала Ньойския договор и е представила ратификацията си в писмен вид.
Логическия съюз „И” прави следващото условие задължително – „от три от основните съюзнически сили”.
Основните съюзнически сили са пет – САЩ, Англия, Франция,  Италия и Япония.
Изисква се само три от тях да ратифицират договора. Както всички знаем – Съединените щати не са ратифицирали нито един от Версайските договори. Това задължително условие е също изпълнено.
Логическия съюз „И” прави и следващото условие задължително: „асоциирани сили от други страни”.
Асоциирани сили са всички останали в това число и СРЪБСКО ХЪРВАТСКО СЛОВЕНСКАТА ДЪРЖАВА /СрХСД/. Това условие не е изпълнено. СрХСД  никога не е просъществувала, защото Сръбско Хърватско Словенското Кралство /СХСК/ влиза в конфликт с Хърватска и Словения по въпроса за името на новата държава.
В допълнение следващият текст казва, че който не ратифицира Договора, ТОЙ НЕ ВЛИЗА В СИЛА САМО ЗА НЕГО: От датата на първия ВЕРБАЛЕН процес договорът ще влезе в сила между високодоговарящите страни, които са го ратифицирали.
Няма никакво съмнение, който не ратифицира Ньойския договор, няма да получи нищо.
Републиканската структура Сръбско Хърватско Словенската Държава /СрХСД/ е образувана на 9 ноември 1918 г. с Женевската декларация.

Подписите от Женевската декларация за създаване на СрХСдържава
България е ЗАДЪЛЖЕНА по член 36 и 37 от Ньойския договор да признае съществуването на републиканската структура Сръбско Хърватско Словенска Държава и да предаде Западните покрайнини точно на нея.
Поради конфликта на учредителките на новата държава никога не е са правени избори за Голямата скупщина /Конституанта, според Женевската декларация/ и държавно правителство.
И съответно Ньойският договор не е ратифициран от тази държава, което е условие за влизането му в сила.
Историята ни показва, че ратификацията би трябвало да се е случила до 9 август 1920 г., когато Ньойският договор влиза в сила.  А до тази дата дори монархията, на която са дадени Западните покрайнини – Сръбско Хърватско Словенското Кралство, е НЯМАЛА КОНСТИТУЦИЯ И НЕ Е ПРАВИЛА ИЗБОРИ ЗА СКУПЩИНА И ПРАВИТЕЛСТВО.
Кой и как е ратифицирал Ньойския договор без да са правени избори, без Конституция,  без да  съществува Народно събрание /Скупщина/ е все още загадка.
Няма съмнения, че България е ограбена въпреки, че е подписала надлежно Ньойския договор.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ