Начало Българите по света Преди делото на Спаска Митрова

Преди делото на Спаска Митрова

Публикуваме без намеса интригуващо мнение на македонски българин по повод предстоящото дело на Спаска Митрова. Без коментар ще публикуваме и част от скорошно предаване, излъчено в Р Македония. http://www.youtube.com/watch?v=ANpe0hwnYhA&feature=related

ЗАКАЖАНОТО СУДЕЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА БУГАРКА СПАСКА МИТРОВА ЗА ПОНЕДЕЛНИК 14.06.2010 ГОДИНА ВО ГРАД КАВАДАРЦИ – РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.

За ова „судење” на Спаска Митрова, денот 14.06.2010 г. и градот Кавадрци не се случајно избрани туку се одредени со цел да ги потсетат Македонските Бугари на настаните во овој ист град пред 97 години за времето на Балканските војни, кога на истиот ден, 14.06.1913 г., тогашните окупаторски фашистички србски војски и организацијата „Црна рука” штотуку дојдени во Македонија, без никаков повод убиле една Бугарка по што на 16.06.1913 г. целокупното христијанско население тогаш Бугарско неможејки повеќе да го поднесува Србскиот терор , се дига на општонародно востание познато како Тиквешко востание, кое било крваво загушено.

Во овој период целокупното христијанско население во Кавадрци и целата Тиквешија било со Бугарско етничко потекло.
И семејството на судијката од Основниот суд Гевгелија, Злата Чолакович Попова (дедовци и прадедовци), која и го одзеде детето на Спаска Митрова без никакви аргументи и образложение, спротивно на законите на Р. Македонија, како припадници на Србската окупаторска војска и организацијата „Црна рука” за време на Балканските и првата световна војна, учествувале во овие злосторства во Кавадарци и Тиквешијата, по што како колонисти како награда се населиле во село Сретеново – Стар Дојран каде и до денес живеат наследниците на ова семејство.
Целта на ова судење е да ги заплаши и замолчи Македонските Бугари, како Македонија и натаму би била апсолутистички и непречено управувана од тајните Србски служби (УДБА – КОС) во Белград.
За ова судење кое треба да ги потсети Македонските бугари на настаните во Кавадаречкото-Тиквешкото востание од времето на Балканските војни и истовремено денес во 21 век да ги заплаши и замолчи Македонските бугари, види видео: http://www.youtube.com/watch?v=qmSHUnCuKq4

Повод за ова обраќање е медиумите во Софија да прикладно во своите изданија ги потсетат читателите на овие два настани, едниот од историја а другиот од сегашносата.

Напишете Коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Последни Новини

ВМРО: „Лукойл“ ограбва българите. Излизаме на протест!

Руската компания продава бензина и нафтата с 1 лев на литър по-скъпо от реалните цени На 13 август (събота)...

Александър Сиди: ИТН даде шанс на ДПС да иска от Ердоган нови 100 хил. гласа

Може би ще отидем на въртележка от избори, смята съпредседателят на ВМРО Има изключително напрежение в обществото. Не си...

Ангел Джамбазки: Темата Македония ще бъде изчерпана едва тогава, когато няма граница между Охрид и Черно море

Това са ни го завещали нашите деди В обществено-политическия живот на България има две групи сили, от които зависят...

Искрен Веселинов: Големият грях на отиващото си управление е крайното олевяване

На нашата покана откликнаха четири формации. Става дума за КОД, НФСБ, „Движението за директна демокрация“, както и „Общество за нова България“ –...

ВМРО започна преговори за патриотично-консервативна коалиция, основана на база ценности и родолюбие

Сред приоритетите на бъдещия формат са демографията, „Зелената сделка“, конституционна реформа и отстояване на принципите за Европа на държавите и нациите

Искрен Веселинов: ВМРО е пазител на националните интереси

Искрен Веселинов, съпредседател на ВМРО, в „Беновска пита“ в youtube.com/Беновска пита-Радио К2,  във facebook.com/iliana.benovska и  по Радио К2 на 93.9MHz на 6-и август 2022 г., заяви позиции по следните теми:

ВМРО кани на открит форум всички българофилски формации, милеещи за благото на Родината ни

Срещата ще се проведе на 9 август (вторник) 2022 г. от 14.00 ч. на ул. „Пиротска“ № 5 На...

Коментари