Борис Вангелов, областен организатор на ВМРО за Велико Търново, член на Организационния съвет
– Защо ВМРО застава твърдо зад идеята за референдум срещу влизането на Турция в ЕС?
– Членството на Турция в ЕС е въпрос, който касае живота на всеки един гражданин в Република България. Позицията на българските управляващи, независимо към коя политическа сила принадлежат. От години сме свидетели как управляващите у нас дават своята подкрепа за влизането на Турция в ЕС, включително и последното посещение на Бойко Борисов в Анкара.Когато влизахме в НАТО и ЕС, никой не ни попита като граждани дали искаме. Смятаме, че референдумът показва действителната воля на суверена, т.е. на народа. Турция като наша южна съседка е с най-голямата армия в НАТО, има население, надхвърлящо 70 млн. души, разработва ядрена програма и има стратегия за изграждане на ядрени централи. Ние смятаме, че ако тя влезе в ЕС, ще постави под въпрос бъдещето на България. Затова българският народ трябва да се произнесе, за да могат управляващите да се съобразят.
– Каква е най-голямата опасност за България при евентуалното влизане на Турция в ЕС?
– Само 3 % от територията на Турция се намират в Европа. Бащите на ЕС Конрад Аденауер и генерал дьо Гол са замислили ЕС като съюз на европейски нации. Турция не е такава на географски принцип. Там на власт идват ислямистки партии, което означава, че населението на тази страна не изповядва европейски ценности, а дава своето доверие на политически сили, следващи доктрината на исляма. Това означава, че като цяло населението на Турция желае да се управлява по законите на шериата, а не по законите на светската държава, каквито закони действат в ЕС. Т.е. има и цивилизационно разминаване. Много съществен довод е отказът на Турция да признае арменския геноцид. Едно зловещо деяние, извършено през 1915-1916 година, когато бяха изклани милион и половина арменци. Турция, която твърди, че се управлява по заветите на Ататюрк за светска република, продължава да отрича този факт и да заплашва с разваляне на дипломатически отношения всяка страна, признала Арменския геноцид.
– Швеция го призна.
– Не само Швеция. Сенатската комисия на САЩ взе решение да постави въпроса за Арменския геноцид, което предстои да се гласува в Конгреса. На това Турция реагира остро, като заплаши с евентуално разваляне на взаимоотношенията.
– Защо българският парламент не прие декларация срещу Арменския геноцид?
– Защото мотивите, които движат българския парламент, не винаги са свързани с националните интереси на страната. В случая се робува на някаква конюнктура и уж добросъседско поведение, което обаче в никакъв случай не работи за нас.
– Кой е най-същественият довод на защитниците на влизането на Турция в ЕС?
– Турските сериали у нас са мощна пропагандна машина за влизането на Турция в ЕС. Те промиват съзнанието на хората, заблуждавайки ги относно манталитета на този народ. Едни битови сцени, близки до всеки един човек, целят създаване на симпатия и визия за турското общество като европейско. Доводът, че Турция имала голям пазар, на който могат да се продават европейски стоки, не е съществен, но може да се превърне в проблем, когато паднат границите и при свободно движение на хора, стоки и капитали ние станем свидетели на нахлуването на многомилионни свободно придвижващи се турски маси от хора. Това потенциално преселение не е фантастика, предвид икономическите и климатичните условия в Източен Анадол и статуса на значителна част от 70 милионното население на Турция. Това може съществено да промени етническия характер на България.
– Има ли Турция вътрешни проблеми, които са пречка за влизането й в ЕС?
– Не бива да пропускаме факта, че в Турция живеят 22 млн. кюрди, които нямат никакви права – нито на майчин език, нито на собствени училища, нито на квоти в парламента. Това население се дискриминира и доказателство за това са честите офанзиви на турската армия в Кюрдистан, което показва, че там този конфликт тлее.
Друг момент, на който държа да обърна внимание, е, че Турция отбеляза изключително пищно и помпозно 600 години от създаването на Османската империя, което противоречи на техните твърдения, че съвременна Турция нямала нищо общо с Османската империя. В същото време турският външен министър развива тезата за външните турци от Босна до Казахстан…
– Чисто икономически какви са опасностите за нас?
– Огромни. Турция ще изконсумира европейските фондове, тъй като тя няма да бъде държава донор, а държава – потребител на европейски фондове. Там има над 20 млн. фермери. Представете си за каква колосална сума става дума, като се има предвид системата за единното финансиране на единица обработваема земя, фактът, че Турция е 7 пъти по-голяма от България… Това автоматично означава, че собствената земеделска субсидия на България ще намалее драстично. Субсидията за нашите земеделци трябва да нараства до 2013 на един етап и после, докато стигне средноевропейската и я надмине.
– Брюксел даде зелена светлина за предприсъединителния процес на Турция, нещо повече, държавата получи и комплимент, след като Истанбул беше избран за културна столица на Европа. Какво печелят лобитата там?
– Най-добре становището на ЕС по отношение на Турция изрази Ангела Меркел. Тя заяви, че Европа предлага на Турция приоритетно партньорство, т.е. да бъде партньор № 1 на ЕС, но не и член. Страни като Германия и Франция са против членството на Турция, но в България се намират хора, които застават на друга позиция . Ние смятаме, че границата, която има днес България с Турция, която е и граница на ЕС с Турция, трябва да остане такава, защото тя представлява заслон за нас и ни гарантира сигурност за десетилетия напред. ВМРО няма нищо против развиването на най-добросъседски отношения с Турция, на икономически връзки, търговия, културен обмен, но едно бъдещо членство ще е опасно за нас. Между другото европейските протурски лобита намаляват. Швейцария направи референдум срещу минаретата…
– Възможно ли е един такъв референдум да провокира дипломатически скандал между България и Турция?
– Ние искаме да бъде насрочен референдум, на който българския народ да се произнесе. От това по-демократично средство ние не можем да измислим. Ако някои реши да реагира по демократичен път на организирането на подобен референдум, това означава, че се намесва в нашите вътрешни работи. Мога да кажа, че по-голямата част от европейските държави, които трябва да вземат отношение по въпроса, ще го направят с референдум.
– Не рискувате ли да ви обвинят в опит за извличане на политически дивиденти?
– Референдчмът, който ние искаме, не е против позицията на Саркози или Меркел. Ние искаме да покажем на българските управляващи каква е волята на българския народ. Постоянното деклариране на подкрепа за членството на Турция в ЕС е вредно и създава пораженски очаквания в нашето общество. Ние сме длъжни да мислим за собствените си национални интереси, ако управляващите по конюнктурни причини подкрепят Анкара, ние като граждани не сме длъжни да го правим.