Начало Медиите за ВМРО вижте новините за нас - 27 октомври 2010

вижте новините за нас – 27 октомври 2010

Агенция „Фокус“: „Утрински весник”, Македония: Тленните останки на Христо Татарчев скараха десницата

“Утрински весник”: Татарчев ја раскара десницата

„Бряг” (Русе): Младежи от ВМРО почистиха светини в Парка на възрожденците

Дарик нюз Враца: Ученици получиха билети за спектакъла на ансамбъл “Българе”


Агенция „Фокус“: „Утрински весник”, Македония: Тленните останки на Христо Татарчев скараха десницата

26 октомври 2010
Скопие. Тленните останки на първия председател на ВМРО Христо Татарчев скараха десницата в Македония, пише днес скопският ”Утрински весник”. Изданието посочва, че управляващата ВМРО-ДПМНЕ се е сетила да започне инициатива за пренасяне на костите на Татарчев в Македония, след като през 2009 г. българската ВМРО-БНД ги е взела от Торино, Италия и на 23 октомври тази година ги погреба в София. Марян Додовски, председател на опозиционната ВМРО-Народна партия е заявил, че те още миналата година са призовали да бъдат поискани останките на Татарчев, но тогава управляващите не са имали слух. „Сега изведнъж се сетиха, че принадлежат на ВМРО. ВМРО-ДПМНЕ се сеща за подобни неща само по предназначение”, изтъкнал Додовски. По-рано Влатко Гьорчев от ВМРО-ДПМНЕ е окачествил погребението на Татарчев в София като балканско недоразумение и е призовал за разбирателство от страна на България.
Пълен текст

“Утрински весник”: Татарчев ја раскара десницата

26 октомври 2010
На ВМРО-ДПМНЕ доцна и’ текна да поведе иницијатива за префрлање на моштите на Христо Татарчев во Македонија. ВМРО-НП вчера жестоко реагираше на ваквите најави од владејачката партија, која се сети на посмртните останки на првиот претседател на историската ВМРО на денот кога тие беа закопани на централните гробишта во Софија, а откако беа донесени од Торино, Италија, каде што Татарчев починал и бил погребан во 1952 година.
Бугарското ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов минатата година ги побара и ги доби останките на Татарчев, што до 2002 година биле погребани во Торино, а потоа биле извадени и оставени во магацинот на погребалната администрација.
Денот на ВМРО и најавите дека ќе се поведе иницијатива за враќање на моштите на Татарчев повторно ги подгреаја недоразбирањата во таборот на десницата. Меѓу ВМРО-ДПМНЕ и партиите што произлегоа од неа одново се разгоре дебатата за тоа кому повеќе му доликува да се смета за наследник на ВМРО од 1893 година.
Според Марјан Додовски, претседател на ВМРО-НП, потезите што ги влече партијата на власт немаат никаква допирна точка со филозофијата на историската ВМРО. „Сега одеднаш се сетија дека и’ припаѓале на ВМРО. На ВМРО-ДПМНЕ само наменски и’ текнуваат такви работи. Крајно безобразно и дрско е сега да излегуваат со вакви предлози, и покрај тоа што лани беа глуви и неми за нашата иницијатива за преземање на останките на Татарчев“, вели Додовски.
Тој потсетува дека ВМРО-НП, минатата година, на конгресот што го одржа на Денот на ВМРО – 23 Октомври, усвои Декларација за префрлање на посмртните останки на првиот претседател на ВМРО од Италија во Македонија. Веднаш потоа ВМРО-НП испратила официјален допис до Владата за реализирање на оваа иницијатива, а во јануари годинава беше одржана и прес-конференција на која Народна јавно побара од владејачката ВМРО-ДПМНЕ да се заложи моштите на Татарчев да се вратат во неговата родна земја.
„ВМРО-ДПМНЕ тогаш не излезе во пресрет на нашите барања, а сега Влатко Ѓорчев настапува во јавноста со иста иницијатива. Кога го слушам што зборува ми личи на истото она смешно момче со опавче што на времето го испраќавме да ни купува бурек“, коментира Додовски. Тој посочува дека ВМРО-ДПМНЕ подигнува споменици на секој чекор, но оти не им текна дека треба да се најде место и за основачот на ВМРО.
Ѓорчев викендов соопшти дека ВМРО-ДПМНЕ поведува иницијатива за преземање на моштите на македонскиот револуционер Татарчев. Тоа што останките на Татарчев веќе се закопани во Софија, за Ѓорчев е „балканско недоразбирање“ и тој очекува разбирање од источниот сосед.
На Денот на ВМРО, опозицискиот СДСМ, пак, ја повика власта да престане со „вмровизацијата“ и да каже на кои вредности ја темели историјата на македонскиот народ. Повод за ваква реакција беше руината што останала од куќата во Прилеп во која живеел истакнатиот револуционер Ѓорче Петров.
Христо Татарчев е еден од основачите на ВМОРО на 23 октомври 1893 година во Солун, кога е избран за претседател на првиот Централен комитет на оваа организација, чиј прв конгрес се одржал во Ресен, во семејната куќа на Татарчеви. Во енциклопедијата „Википедија“ Татарчев се споменува како близок пријател на Ванчо Михајлов и како соработник со десната струја во ВМРО, за што бил остро критикуван од Ѓорче Петров и исфрлен од организацијата. Наведено е и дека во своите дела Татарчев не еднаш се изјаснува како македонски Бугарин и зборува за обединета Бугарија. Роден е во Ресен во 1869 година, студирал медицина во Цирих и во Берлин, а починал во јануари 1952 година во Торино.
Актуелниот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, кон крајот на 2004 година, кога беше опозиционер, во колумна во „Утрински весник“ изрази жалење што не е исполнета последната желба на Татарчев (според писмото на неговата сопруга Софија Татарчев, објавено во „Македонска трибуна“, во март 1952 година) – да биде погребан на црковните гробишта во село Јанковец. „Срамното, пак, во целата приказна оди на сметка на македонската држава, онаа чии темели д-р Татарчев ги удри во 1893 година, заедно со Дамјан Груев, бидејќи ниедна државна делегација досега не нашла за потребно да положи венец и да се поклони пред гробот на великанот“, напиша Милошоски пред шест години. Милошоски е еден од врвовите на власта во последниве четири години, но очигледно македонската држава и сега не најде некој посебен интерес Христо Татарчев да биде погребан во Македонија. Нема вистинско објаснување зошто.
Пълен текст

„Бряг” (Русе): Младежи от ВМРО почистиха светини в Парка на възрожденците

25 октомври 2010
Младежи от организацията на ВМРО – Русе проведоха акция по почистване на паметници и гробници на български възрожденци и опълченци в Парка на възрожденците вчера. Инициативата е посветена на 117-годишнината от създаването на ВМРО, отбелязана миналата седмица.
Водени от общинския председател на ВМРО Стефан Бучаков, младежите почистиха местата около гробниците на Захари Стоянов, Любен Каравелов и на опълченеца Георги Русев. Освен боклуците, разхвърляни около тях, воеводите разчистиха и избуялите храсталаци около паметните места. Отпадъците бяха събрани в големи найлонови чували. Русенските воеводи готвят поредна инициатива, този път посветена на Деня на българските будители, 1 ноември. Засега обаче я пазят в тайна, казаха те.
Пълен текст

Дарик нюз Враца: Ученици получиха билети за спектакъла на ансамбъл “Българе”

27 октомври 2010
Десет деца от СОУ „Отец Паисий“ получиха билети за постановката „Албена“ на ансамбъл „Българе“. Билетите за постановката са подарени от Дамски клуб „Вратица“ към ВМРО – Враца. „Купихме билетите, за да могат младите танцьори да се насладят на изкуството на своите идоли“ – коментираха благородния жест дамите.
Това е поредната благотворителна инициатива на клуб „Вратица“, подкрепяща българската духовност и патриотичното възпитание на подрастващите.
Постановката на „Българе“ ще се състои от 19 часа на 28 октомври, на сцената на Драматично-кукления театър във Враца.
Пълен текст

Последни Новини

Карлос Контрера: Ако искате нещо да се обърка – извикайте Христо Иванов да Ви направи реформа!

Може би това беше една от целите - отвратените да не гласуват, за да управляват пак отвратителните, казва общинският съветник от ВМРО

Ангел Джамбазки: След като гражданите гласуват, трябва да търсят отговорност и сметка

След като гражданите гласуват, трябва да търсят отговорност и сметка, каза в интервю за БТА от Страсбург евродепутатът Ангел Джамбазки.

Представители на ВМРО гостуват на най-голямото консервативно политическо събитие за САЩ и Европа

На 25 и 26 април 2024 г. в Будапеща (Унгария) ще се проведе Conservative Political Action Conference (CPAC) - Hungary, най-голямата консервативна...

Контрера: Археологическите разкопки около храм „Св. Неделя“ са зарити и павирани

Унищожава ли се културно-историческото наследство на София? Този въпрос задава заместник-председателят ВМРО и общински съветник в Столичния общински съвет...

Джамбазки: Дневният ред на Брюксел и на хората е коренно различен

Европейският парламент се събира за последна пленарна сесия в Страсбург. Каква е равносметката на българските евродепутати за свършената работа? Темата коментира Ангел...

Доц. Михов: Провалени партии в провален парламент провалят България

Всички българи усещат тежкото положение на гърба си, като отидат в магазина да си купят храна и се подредят на колонката да...

Контера: Прокопиев и кръгът „Капитал“ управляват Столична община!

За секретар на столичната администрация е назначена съдружничка на бизнесмена Това написа в страницата си във Фейсбук заместник-председателят на...

Коментари

serdivan escort adapazarı escort odunpazarı escort

escort bayan sakarya escort bayan eskişehir