Начало Новини ВМРО в протест срещу новите безумия в енергетиката

ВМРО в протест срещу новите безумия в енергетиката

Над 100 души протестираха пред Министерството на икономиката, енергетиката и туризма срещу новото повишение в цените на тока. Според протестиращите няма основания цената на тока да се увеличава въобще и тя следва дори да падне. Акцията бе поредният протест на ВМРО, заедно със „Социална солидарност”, срещу цените на електроенергията във връзка с повишението на тарифите от 1 юли.

По-долу вижте подробни мотиви – които протестиращите внесоха – срещу повишението; за разваляне на договорите на ЕРП-тата, както и против по-нататъшна приватизация в енергетиката.

Сред исканията на протеста бе и разваляне на договорите на чуждите дружества, които са собственици на електроразпределителните предприятия. Мотивът е, че те укриват печалба, не изплащат дължимия дивидент на държавата и поддържат мрежата лошо.

Заместник-председателите на ВМРО Ангел Джамбазки и Костадин Костадинов внесоха писмо с подробни мотиви до министъра Трайчо Трайков. Двамата се срещнаха със заместник-министър Делян Добрев.

Наскоро ВМРО предупреди за подготвяна приватизация на обособени части от енергетиката на страната – 30-процентните дялове на държавата в електроразпределителните дружества, водноелектрическите централи и мрежата на 110-киловолтови далекопроводи.

По този повод протестиращите символично прерязаха трикольорна лента, за да открият «лятната разпродажба на държавата». В този момент към сградата на министерството полетяха жълти монети. Заместник-председателят на ВМРО Ангел Джамбазки иронично уточни, че запазва парче за „човека с лентите”.

Заместник-министър Добрев обаче отрече намерения за продажба на ВЕЦ-овете. Според него действително се обсъжда в далечна перспектива идея за пускане на борсата на част от електроенергийния системен оператор, но не става дума за контролен пакет акции.

По думите на заместник-министъра раздържавяването на миноритарните дялове в ЕРП-тата пък щяло да доведе до повишен контрол от страна на гражданите. Според заместник-председателя на ВМРО Костадин Костадинов обаче подобно очакване е наивно, след като държавата дори не може да изиска от ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН дължимия дивидент в размер на десетки милиона лева годишно.

Костадинов повтори тезата на ВМРО, че евентуалното пускане на борсата на миноритарните държавни дялове от ЕРП-тата ще бъде на практика капитулация от страна на държавата. От години ЕРП-тата бавят дивидента на държавата за тези дялове. И вместо държавата да се опита да си получи парите от дружествата, тя се кани да подари и остатъка, който има в тези дружества. Мислете в рамките на живота си, а не на мандата си, бяха думите на Костадинов.

През миналата година именно след масови протести на ВМРО пред ДКЕВРЧЕЗ и Е.ОН, както и пред самото Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, увеличението на цената на тока остана минимално.

Серия демонстрации в София и страната срещу ценовия шок организира ВМРО и през март тази година. На 13 март повече от 3 хиляди души, поведени от ВМРО – Българско национално движение протестираха пред Министерския съвет срещу бездействието на управляващите спрямо монополистите в различни сфери. Протестиращите приеха 13 искания, които бяха внесени в министерския съвет.

След София протести бяха организирани в Плевен (18 март), Стара Загора (19 март), Пловдив (20 март), Велико Търново (24 март) и Русе (25 март).

Още снимки

30 юни 2011


Защо цената на тока не трябва да се повишава въобще

Електроразпределителните монополисти поискаха ново увеличение на цената на тока между 5 и 18% от 1 юли. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране пък обеща „минимално увеличение”. Година след година се повтаря порочният сценарий, в който ЕРП-тата обявяват гръмки цифри, за да може после да излезе, че с усилията на държавата увеличението е било „минимално”.

Какво искат монополистите

За повишаването те обикновено посочват три основни довода – инфлацията, желанието на Националната електрическа компания (НЕК) и самите ЕРП-та за инвестиции и вкарването в мрежата на нови мощности от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), които оскъпяват услугата заради т.нар. „зелена” енергия.

НО

– инфлацията за 2011 г. няма как да се изчисли, а само да се прогнозира. Какво ще стане, ако в края на годината инфлацията е по-малка, ще има ли тогава намаление на цената на тока? Освен това, инфлацията не влияе на крайната цена на тока – енергията се влияе от фактори, които са далеч от ръста на инфлацията. 50% от производството на ток у нас е от АЕЦ, цената на ядреното гориво не се влияе от нашата инфлация. Други 30% се формират от ТЕЦ – те работят основно с наши въглища, които през миналата година даже поевтиняха. Единствено ТЕЦ „Варна” работи с руски и украински въглища, но и там цената не се е променяла. Останалите 20% се формират от ВЕЦ и ВЕИ, при които факторът инфлация също очевидно не играе.

– НЕК и ЕРП-тата искат нови цени на тока, за да можели да осъществят инвестиции в мрежата, която била в лошо състояние. Ние задаваме  въпроса защо се допусна мрежата да бъде в окаяно състояние и защо трябва потребителите да плащат за това, че ЧЕЗ, Е.ОН или ЕВН не са си свършили работата. Излиза, че ще платим, за да се изгради нова мрежа и после ще плащаме, за да я ползваме. Това е абсурдно – за инвестиции компаниите имат достатъчно пари от печалбата си. Още повече, че НЕК за миналата година, например, все още не е изпълнила инвестиционния си план, т. е. не е похарчила всички пари. Но вече искат още. Време е някой да напомни на компаниите, че комунизмът приключи.

– Новите мощности от ВЕИ, въведени в експлоатация за 2010 г., са под 0,2% от общия енергиен баланс. Следователно, увеличение по този параграф може да се иска от порядъка на 0,4% (заради по-високата цена на „зелената” енергия). Но и тук има важна подробност: когато изтече срокът, през който цената на тока от ВЕИ е изключително висока (за да се стимулират инвеститорите във възобновяеми мощности), зелената енергия от най-скъпа ще се превърне в почти безплатна. Ще падне ли цената на тока тогава? Напомняме: срокът за вятърните перки е 15 г., а за фотоволтаичните паркове – 20 г. Някои от перките вече са на повече от 7 – 8 г., срокът им е преполовен и следва да се замислим. Защото по евродиректива 18-2018 през 2018 г. поне 18% от тока у нас ще трябва да се произвежда от ВЕИ. Сега делът е 9%.

Защо трябва да се развалят договорите с компаниите

– Заради укриване на печалба – миналата година след одита (следствие от протестите на ВМРО пред ЧЕЗ и Е.ОН) се установи, че под формата на договори за консултантски услуги, само за ЧЕЗ, е на практика изнесена печалба от близо 41 милиона лева.

– Защото продължават да не плащат дивидента на държавата – от 2005 г. насам (от приватизацията на енергодружествата досега) дивидентът на държавата за нейната 1/3 собственост не е плащан. Вместо да си потърси парите – близо 225 млн. лв. за 5 години – държавата реши да продаде остатъчните си дялове в дружествата.

– Заради лоша поддръжка на мрежата – в ЕС стандартът за време на прекъсване на тока заради аварии е 38 минути. У нас е 4 часа. Твърди се, че е заради остаряла мрежа – нищо подобно, има два проблема: единият е, че се крадат проводници, а вторият – че ЕРП-тата съкратиха в пъти броя на аварийните си екипи. И за двете потребителите нямат вина, но накрая те плащат сметката.

Какво правят управляващите

Държавата с бездействието си помага на електроразпределителните дружества в грабежа, който те извършват над българските граждани. Държавни чиновници лобират за дружествата. У нас, който започне да говори за това, веднага е обявяван за остарял, за противник на пазарната икономика и прочие.

Е.ОН, ЧЕЗ и ЕВН държат абсолютен монопол в районите, които обслужват. В ЕС това е немислимо. Дружествата са единствените, които са допуснати до приватизация, без задължителен инвестиционен план, който да спазват. Печалбата им е гарантирана. Потребителите на ток нямат никакви права за сметка на доставчиците. Работещите в електроразпределителните дружества са на второ място в страната по средна работна заплата с цифрата от 1480 лева. Искат непрекъснато увеличения на цената на тока, дори когато газът поевтинява. На семинари, организирани от дружествата, членове на комисията, която трябва да ги контролира – ДКЕВР, четат лекции. Държавата търпи подобни безобразия.

Какво стана с изказванията на Борисов, че това било колониално? Какво стана след гръмките обещания на Борисов за проверка? Какво се чу от тази проверка? Какво последва?

ЧЕЗ са декларирали едва 3 млн. печалба. При положение че още преди приватизацията всяко едно от дружествата е декларирало по 30 млн., това означава, че раздържавяването просто не е имало никакъв смисъл и договорите трябва да бъдат развалени. Наложително е да се потърси отговорност и на лицата, които са сключили договорите.

Защо е опасна нова приватизация в енергетиката

Става дума за евентуалната продажба на 30-процентните дялове на държавата в електроразпределителните дружества, за водноелектрически централи, както и за мрежата на 110-киловолтови далекопроводи.

По изключително занижени оценки само далекопроводите се оценяват на 850 милиона лева, но с ежегодната печалба, която носят, както и с прилежащите им сервитути, сумата доста надхвърля 1 милиард лева. Всеки, който купи ВЕЦ пък, срещу минимални разноски ще си гарантира максимални и твърди печалби. Това се дължи на факта, че веднъж изплатена, първоначалната инвестиция за построяване на ВЕЦ води до трайни и постоянни печалби. ВЕЦ-овете биха били на практика подарък за всеки приватизатор.

Що се отнася до миноритарните дялове в ЕРП-тата, продажбата им ще бъде капитулация от страна на държавата. От години ЕРП-тата бавят дивидента на държавата за тези дялове. И вместо държавата да се опита да си получи парите от дружествата, тя се кани да подари и остатъка, който има в тези дружества.

При евентуалното пускане на миноритарните държавни дялове от ЕРП-тата на борсата цената им може да надхвърли общата стойност на мажоритарните, както се случи с продажбата на миноритарния пакет акции в БТК преди време.

В момента пък 110-киловолтовата мрежа от далекопроводи е заложена като актив на НЕК, с който са гарантирани държавни заеми. Затова и  евентуалната им продажба може да се отрази зле на кредитния рейтинг на България.

От друга страна, с попадането на тези далекопроводи в частни ръце на практика цялата енергийна система на страната, без няколко големи производителя на ток, ще бъде доминирана от чужди компании. Такава ситуация няма в нито една държава членка на Европейския съюз.

По тези далекопроводи в момента върви износът ни на ток за Сърбия и Македония, както и достъпът ни до всеки трафопост. Ще се случи така, че ако искаме да изнасяме ток в чужбина, ще трябва да плащаме на чужди фирми. Така ще се повтори и класическата схема за източването на предприятия, когато една фирма застава на «входа» и на «изхода» на държавното предприятие.

А ако ЧЕЗ, ЕОН и ЕВН изкупят и въпросните далекопроводи, това би довело до преоценка на активите на трите компании, последвано от рязко увеличаване на стойността им, поради което те ще поискат от държавата увеличаване на необходимите приходи за осъществяване на дейността си. А тези приходи са основната част от формулата за определяне на цената на тока. Увеличаването на тези приходи ще доведе до рязък скок в цената на тока, без на практика да се е увеличила неговата себестойност.

Това ще задълбочи абсурда в сметките за ток, където често стойността на потребявания от нас ток не достига даже и 50% от сметката. Остатъкът, както е известно, се формира от т. нар. такса пренос и такса достъп.

Последни Новини

ВМРО внесе сигнал до МЗ с искане за Кризисен щаб за пандемията от кърлежи

Държавата е „пламнала“ от пандемията. Има много ухапани „Сезирам Ви в качеството си на заместник-председател на ВМРО – Българско...

Карлос Контрера: Кризата с боклука на София се задълбочава

Нужни са спешни мерки от страна на Столична община За това предупреждава зам.-председателят на ВМРО и общински съветник в...

Каракачанов: Евроатлантическите лозунги са параван, зад който сглобката кадруваше както си иска

Т.нар. евроатлантически лозунги са параван, зад който сглобката ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС кадрува, както си иска. Тези хора показаха, че имат нужда...

ВМРО към МС: Започнете процедура по изграждането на забатачения от ПП онкоцентър за протонна терапия

От това зависи животът на хиляди българи С този призив се обръщат към Министерския съвет на служебното правителство председателят...

ПП „ВМРО – Българско национално движение“ ще участва в изборите за ЕП и НС с партийната си регистрация и граждани в листите

В събота Организационният съвет на ПП „ВМРО – Българско национално движение“ взе решение за самостоятелно участие на партията в предстоящите на 9...

Контрера: В държавата има пандемия от кърлежи.  Настояваме МЗ да свика кризисен щаб

От месеци зам.-председателят на ВМРО и общински съветник в СОС Карлос Контрера сигнализира, че тревните площи в София не се обработват срещу...

Контрера: „Промяната“ опропасти изграждането на детски център за лъчелечение и протонна терапия

Това е престъпление срещу децата на България! „Провалите продължават и с Плана за възстановяване и устойчивост. Кабинетът Денков-Габриел опропасти...

Коментари

serdivan escort adapazarı escort odunpazarı escort

escort bayan sakarya escort bayan eskişehir