Днес бе открита мемориалната плоча в памет на хилядите българи – бежанци от Македония и Тракия, заселили се в Бургас през първата четвърт на XX век. Предложението за поставянето ѝ е направено от общинските съветници от ВМРО в ОбС – Бургас Георги Дракалиев и Николай Стоянов още преди година.
Процедурата не беше никак лека и кратка. Повече от година и половина мина от решението на Общинския съвет. През това време очаквахме съгласуване от Националния институт за паметници на културата за разрешение за поставянето. Най-накрая то е факт. Ако се върнем в миналото, преди 100 години една трета от населението на града, според данните, се състои от бежанци от Македония, Тракия, има и от Добруджа, и от Западните покрайнини. Това е един огромен човешки ресурс, който идва за кратко време и променя етническата картина в Бургас към онзи момент. За днешните потомци на бежанците, които са били прогонени от техните родни места, е много важно в града да има един знак, в тяхна памет. Вчера се навършиха 131 години от създаването на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, затова и тази паметна плоча е връзката между миналото и настоящето, сподели Дракалиев.
Отчитайки големия принос на българските бежанци за развитието на социалния, икономическия и културния потенциал на града, Общинският съвет – Бургас обяви и 2023 г. за „Година на културното наследство на македонските и тракийски българи в Бургас“.