spot_img
НачалоНовиниКаракачанов: Бюджетът 2025 ни вкарва в дългова спирала

Каракачанов: Бюджетът 2025 ни вкарва в дългова спирала

С тази финансова политика ни чака главоломно увеличение на данъците следващите години!

За това предупреждава председателят на ВМРО Красимир Каракачанов в позиция, публикувана в профила му във Фейсбук.

„Замразяването на майчинството за втората година на практика е дори намаляване на майчинството, защото цените се вдигат. Енергетиката ни е в колапс, цената на електроенергията и на свободния пазар, а вече и на регулирания, тръгва нагоре. Мерки няма! Природният газ три месеца подред се вдига между 8-10%, вероятно януари още пак ще се повиши цената. Всичко това ще увеличи инфлацията, т.е. домакинствата ще обедняват“, предупреждава още той.

„Държавата е орязала капиталовата програма с близо 3 млрд. лв. Т.е. по-малко подобрения в пътища, инфраструктура, водоснабдяваване, образование. Някои от одобрените проекти на общините са направо смешни! Погледнете проектите на другите некадърници – тези от Столична община. С пари от бюджета най-богата община в България ще сменя лампи, ще ремонтира градинки и детски площадки. До там ли опряха?“, пита още бившият вицепремиер.

Той обръща внимание и на това, че в бюджета „Главчев“ няма сериозно намаляване на разходите на министерства, държавни агенции и всякакви ведомства. Продължава политиката на раздуване на разходи, на пилеене на държавни пари за администрация.

Всичко това, според лидера на ВМРО Красимир Каракачанов, ще доведе до неизбежно увеличаване на всички данъци и държавни такси, които отново ще „легнат“ върху бюджета на и без това обедняващите домакинства.

Ето и пълния текст на позицията:

Политиката на финансови безумия в стил „Асен Василев“ продължава!

Кабинетът „Главчев“ одобри проект на държавния бюджет за 2025 г., който тика държавата в дългова спирала.

Знаково на 13 декември Министерският съвет одобри проект на държавен бюджет, вече на ход са депутатите. Какво прави впечатление – липса на реформи, финансов разгул, висок дефицит, свиване на капиталовите разходи, нови и нови дългове, за да плащаме текущи разходи, т.е. пенсии и заплати. Батакът в държавата е пълен!

Замразяването на майчинството за втората година на практика е дори намаляване на майчинството, защото цените се вдигат. Енергетиката ни е в колапс, цената на електроенергията и на свободния пазар, а вече и на регулирания, тръгва нагоре. Мерки няма! Природният газ три месеца подред се вдига между 8-10%, вероятно януари още пак ще се повиши цената. Всичко това ще увеличи инфлацията, т.е. домакинствата ще обедняват.

Предлага се дефицит от 6.55 млрд. лв. Това означава, че не просто твърдо сме на 3% недостиг, но дори надхвърляме прага. По-важният въпрос е кой ще покрива тези дефицити след време – работещите, бизнеса, нашите деца и внуци, които ще трябва да платят сметка след няколко години за сегашния финансов разгул. В превод – подготвят ни за увеличение на данъци след година-две-три, това правят. Увеличението на максималния осигурителен доход е поредният удар срещу работещите, срещу т.нар. средна класа.  Какво ще получат срещу това – едно голямо нищо. Тези хора е малко вероятно да стигнат до обезщетение за безработица, а независимо от размера на здравната вноска получаваш еднакво ниво и качество на здравеопазване през НЗОК. В здравеопазването няма и помен от реформа, продължава моделът там да изтичат милиарди без никакъв положителен ефект.

Държавата е орязала капиталовата програма с близо 3 млрд. лв. Т.е. по-малко подобрения в пътища, инфраструктура, водоснабдяваване, образование. Някои от одобрените проекти на общините са направо смешни! Погледнете проектите на другите некадърници – тези от Столична община. С пари от бюджета най-богата община в България ще сменя лампи, ще ремонтира градинки и детски площадки. До там ли опряха? Вместо да се ремонтират ключови столични булеварди, ще проектират детски площадки с пари от държавния бюджет. То просто е смешно. Столична община не е защитила финансирането на нито един значим инфраструктурен обект, нито един. Това е показателно.

В бюджета „Главчев“ не виждам сериозно намаляване на разходите на министерства, държавни агенции и всякакви ведомства. Продължава политиката на раздуване на разходи, на пилеене на държавни пари за администрация.

Видно е, че Германия, а и Франция, влизат в икономическа криза. Това означава, че и върху нашата икономика ще има отражения. Как се подготвяме за това? Този бюджет може да счупи икономиката, защото се изземва твърде много доход, преразпределят се средства с прогноза за висок растеж, докато основният ти търговски партньор (Германия) де факто вече е в рецесия, намаляват поръчките, производството. Как ще станат тия работи в бюджета тогава?

Крайно време е парламентът да си влезе във функциите и да парира това безкрайно раздуване на държавни разходи, защото скоро ще ни се върне като бумеранг.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ