Новината, че финансовият министър Симеон Дянков ще инспектира работата на австрийската компания EVN за пореден път потвърди опасенията, че в българското правителство има сериозен дефицит по отношение на енергийната политика на страната.
Ще припомним, че само в рамките на няколко месеца управляващите спряха, после „пуснаха” проекта АЕЦ „Белене”, отказаха се от петролопровода Бургас-Дедеагач (Александруполис), а след това заговориха за експертна оценка на екологичните щети по трасето преди да решат окончателно, цената на тока ту „поевтиняваше”, ту се „замразяваше”, за да скочи накрая с 2%. По инициатива на ДКЕВР започна обща проверка на EON, EVN и ЧЕЗ, като резултатите от нея трябваше да излязат преди края на юни. В крайна сметка проверката завърши, но докладът беше засекретен, а заплахите за големите глоби, които щяха да бъдат наложени на трите ЕРП-та си останаха само заплахи.
Не е ясно защо проверката на EVN се извършва от Дянков при условие, че има цяло министерство, което да се занимава с това, но е ясно, че резултатите от нея показват пълния комфорт, с който се ползва чуждата компания у нас. Вместо да се заговори за преодоляване на срамния режим на тока, на който са подложени две трети от черноморските ни курорти, и който съсипва нашия туризъм, се оказва, че отново държавата е виновна. Очевидно е, че откакто се подписа договора за (до)изграждане на каскадата Горна Арда, в отношенията между ЕVN и държавата последната ще бъде винаги в подчинено положение. Очевидно е и също така, че някои практики от времето на тройната коалиция продължават да са в сила.
17 август 2010 г.
Правителството има сериозен дефицит по отношение на енергийната политика на страната, според ВМРО
СВЪРЗАНИ СТАТИИ