Гласувах на машина, гласувах с опцията „Не подкрепям никого“, защото не намерих политическа формация, която да отговаря на стандартите, които аз очаквам в едно бъдещо управление.
Това разкри в „Челюсти“ по Нова нюз съпредседателят на ВМРО Александър Сиди. В студиото той дебатира в студиото с Ал. Симов от БСП по темата „Защо расте броят на негласувалите и избралите опцията „Не подкрепям никого“.
След решението на ВМРО да не участва на изборите на 2 април, единственият логичен избор бе именно тази опция, а такъв избор са направили 109 хиляди български избиратели. Това са хора, изпълнили своето законово задължение, защото гласуването е задължително, посочи Сиди.
Важно е задължителното гласуване да е обвързано с предоставянето на социални услуги, не е въпрос само на глоба. Гласовете „Не подкрепям никого“ са действителни гласове, а в същото време не се отразяват при определянето на изборната бариера за влизане в парламента, възмути се той. Затова Сиди е категоричен, че трябва да се промени изборния закон и да се отстрани тази несправедливост, защото гласът за „Не подкрепя никого“ има същата тежест, както и гласа за която и да било партия. Той напомни на политика от БСП, с когото дебатираха в студиото, че в 43-ия парламент ВМРО не е получила тяхната подкрепа, за да има санкция при негласуване.
Ако тези гласове бяха вкарани в общия брой, то бариерата щеше да е 105 хиляди гласа и ИТН нямаше да е представена в парламента, защото е получила 103 хиляди гласа. Гласовете „Не подкрепям никого“ можеха да пренаредят политическата карта, ако бяха зачетени, категоричен е съпредседателят на ВМРО.
В момента бариерата е изкуствено свалена, а гласове на гражданите не се отчитат, заяви Сиди. Той напомни, че именно с тази „хватка“ Радан Кънев е станал евродепутат, след като са били премахнати гласовете „Не подкрепям никого“ и прагът е занижен.
Според Александър Сиди незачитането на гласовете „Не подкрепям никого“ ще доведe до това на следващите избори все повече българи въобще да не отидат до урните.
Съпредседателят на ВМРО е категоричен, че законът е проблемен и трябва да се промени. И в частта със санкциите за негласуване, и с неуспешното видеонаблюдение, и с това да се разкриват множество секции в чужбина. По думите му няма държава в света, която да разкрива толкова много секции в други страни. Той напомни и за поредицата нарушения при тези секции в Турция – хора, които попълват декларациите си извън местата за гласуване, дори не говорят български език.
Дебатът проследете във видеото >>>