spot_img
НачалоПо местаСОС трябва да определи сроковете за възстановяване на Мемориала на Първи и...

СОС трябва да определи сроковете за възстановяване на Мемориала на Първи и Шести пехотни полкове

След дълги години отлагане и прехвърляне на отговорността между институциите общинските съветници на ВМРО в Столична община предприеха реални действия по възстановяване на пълния мемориален комплекс пред НДК. Това става с доклад, изготвен от общинския съветник Михаил Петров, подписан и от Карлос Контрера. Общинарите от ВМРО настояват освен конкретни срокове, СОС да определи и параметрите и да осигури финансирането на бъдещия проект.

Ние не можем да чакаме на добрата дума. Адмирираме това, че кметът и главният архитект са дали обещания за конкретни действия и срокове. Смятам обаче, че е необходимо цялата процедура да се скрепи с решение на общинския съвет. Възстановяването на Мемориала е надпартийна и общонационална кауза. Там са имената на загинали от множество населени места, така че мащабът надхвърля пределите на Столична община. Настояваме за конкретно решение с конкретни срокове и яснота за финансирането – според мен Столична община от бюджета може да го обезпечи. Настояваме и да бъде изпълнено решението за автентичното място и автентичния вид, без компромиси, коментира мотивите адв. Михаил Петров при внасянето на доклада в Столична община.

Историята на Мемориалния комплекс на Първи и Шести пехотни полкове е дълга и интересна.

Мемориалът е открит на 29.Х.1934 г. от Цар Борис III и осветен от предстоятеля на православната ни църква Стефан I Български. Негов автор е арх. Александър Обретенов, а 650-килограмовата бронзова статуя на лъва е дело на скулптора проф. Михаил Михайлов, създал в тези години и гранитния лъв пред сградата на МВР. Върху плочи са изписани в бяло имената на загиналите във войните за национално обединение. На архитрава на централната е стоял надписът „Благословени бѫдете отъ майката родина – вѣчна ви паметъ“, на западната – „Загинали геройски за свободата и обединението на българския народъ„ и „Самопожертвували се храбро въ предана служба на царя и отечеството“ – на източната, под тях надписите „Македония“, „Тракия“, „Добруджа“ и плочите с имената и чиновете на падналите, а помежду тези пана в 2 виненочервени полета с прозорци са били изписани най-важните сражения с участието на съответния полк. Мемориалът е демонтиран през 70-те години на XX век.

Близо три десетилетия обществени, националистически и военно-патриотични организации водят кампания за възстановяването му в автентични му вид и на автентичното му място. След поредица от решения на Столичен общински съвет са предприети първите стъпки към възстановяване на Мемориала, като на 2 ноември 2017 г. бронзовият лъв, стоящ пред НВИМ, след продължително почистване и консервационно третиране на патината му, бе върнат на автентичното си място на отново оформения хълм-градина с 400 червени рози. На Архангелова задушница, 4 ноември 2017 г., той бе осветен и открит с тържествена военна, църковна и градска церемония. В основата му се постави гилза с пръст от мемориала „Военна гробница – 1916“ в Тутракан при овладяването на „непревземаемата“ крепост, при което в жесток бой с румънските, сръбските и руските войски, помагащи на окупатора, там се самопожертват много войни от Желязната софийска дивизия.

В изминалите от тогава 5 години реални стъпки за възстановяване в цялост не са направени, а обявеният конкурс е прекратен. Това кара редица неправителствени организации и сдружения да отправят апели към кмета на Столична община и Столичен общински съвет за довършване на процедурата така, както е в последното решение на СОС.

През последния месец след поредица от дискусии на 25.11.2022 г. под егидата на сдружението „Куберов войн“ се проведе организационна среща за обсъждане на действията за ускоряване възстановяването на Мемориала. Именно на тази среща евродепутатът Андрей Ковачев обяви, че Столична община е поела ангажимент да се изготви задание и през април 2023 г. да се обяви конкурс.

Ето защо, за да се стигне до конкретни резултати, общинските съветници в Столичен общински съвет Михаил Петров и Карлос Контрера внасят доклад за конкретно решение за обвързване на процедурата със срокове, както и за осигуряване на финансирането.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ