Кладенци, навеси и чешми ще се строят без разрешение от общината
Ограничава се строежът на сгради, по-високи от допустимото във вилните зони и по Черноморието.
Облекчава се режимът за търговия на открито, поставянето на оранжерии, както и изграждането на леки селскостопански постройки в урегулирани имоти.
Това е един много успешен завършек на ползотворната работа на Парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление в НС. Неин председател в 44-ото Народно събрание е съпредседателят на ПГ „Обединени патриоти“ и зам.-председател на ВМРО Искрен Веселинов.
Вчера в парламента бяха гласувани промени в Закона за устройство на територията. Промените създават по-строги правила в полза на спокойствието на хората, живеещи в общността на дадено населено място и в същото време осигуряват административни облекчения за битови подобрения във вече урегулирани терени. Няма да е необходимо разрешение от общината за
строеж на кладенци, навеси и чешми.
Улеснява се и бизнесът с търговия на открито.
Всички тези промени са колективна работа на МРРБ, МС и Комисията по регионална политика. Те са съгласувани с браншовите и професионалните организации, предприемачите, общините и строителния контрол.
Промените са изцяло в полза на хората
и ще подобрят както средата за живот на всеки български гражданин, така и ще подпомогнат работата на бизнеса.
Измененията в ЗУТ бяха приети вчера от парламента и председателят на комисията Искрен Веселинов изрази във „Фейсбук“ своето удовлетворение от ползотворната работа.
Ето неговия коментар, в който изброи постигнатото:
Закони като ЗУТ са тежки и скучни. Рядко някой им обръща внимание, но днес направихме поредица от сериозни промени. Мисля, че това беше достоен финал за дейността на Парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление в НС, която имам честта да председателствам. Обсъжданията по него продължиха 4 месеца. Чухме доводите и на професионалните организации на архитекти, инженери, консултанти, предприемачи в строителството и тези на общините и строителния контрол. Винаги в тази комисия сме работили строго професионално, без политизация. Свидетелство за това са множеството приети предложения на опозицията. В резултат имаме добър според мен закон, който прави промените в следните основни направления:
По-строги правила в полза на общността:
– Ограничава се възможността да се строи по-високо от допустимото
във вилните зони, зоните за ниско застрояване, и зона „А“ и зона „Б“ по Черноморското крайбрежие. Там често се появяваха сгради по 4 или 5 етажа, характерни за средно, а не ниско застрояване. Сега тази практика ще се прекрати и ще съхраним средата за живеене.
– Няма да се допуска въвеждане в експлоатация
на сгради без изградена инфраструктура.
– Спира се порочната практика
ателиетата да бъдат записвани като помещения, в които не се живее, а впоследствие да се ползват като жилища.
Облекчения:
– Облекчават се условията за извършване на търговия на открито
(чрез щандове, колички, грилове и хладилни витрини, щендери и др.) върху общинска собственост с разрешение на кмета на общината.
– Облекчават се собствениците на имоти при промяна на предназначението на сграда
без извършване на строителни и монтажни работи. Досега за да превърнеш магазинът си в офис, например, трябваше да платиш на проектанти по всички специалности и да чакаш месеци.
– При облекчени условия (без проект) се издава разрешение за строеж и за реконструкция и основен ремонт
на покриви и постройки на допълващото застрояване – селскостопански и други обслужващи сгради (плевни, обори, летни кухни, гаражи, кочини и кокошарници).
– Отпада изискването за разрешение за строеж на кладенци, навеси, чешми,
септични ями и временни тоалетни и леки постройки за инвентар и отоплителни материали.
– В полза на земеделските производители
се намаляват изискванията за изграждане на оранжерии с площ от 200 кв. до 1000 кв. м., включително парници с временна конструкция.
– Създава се единен публичен регистър по устройството на територията (електронен) към МРРБ,
който да обедини във себе си всички регистри, водени от МРРБ, ДНСК и областните и общински административни органи. Към настоящия момент голяма част от тези регистри на са дигитализирани, достъпът до тях е ограничен и административно затруднен, което създава пречки за бизнеса и гражданите. Ще се улесни достъпът до информация и документация, необходима за извършване на съответната административна услуга, което ще облекчи както гражданите и бизнеса, така и самата администрация.