Източник: Уебкафе.бг
Автор: Петър Николов
Президентът Росен Плевнелиев защити раздаването на бонуси в държавната администрация.
Държавният глава смята, че бившият вече управител на НЗОК Нели Нешева е трябвало да получи повече от това, което си е дала. “Може ли, когато един човек като д-р Нели Нешева, който управлява 4 млрд. лева на година и носи огромна отговорност за всяка своя грешка, да получи 12 000 лв. бонус? Не “може”, а трябва. Трябва да получи повече…”
Не, не трябва.
Първо, отговорността не я носи д-р Нешева. Тя е политическо, а не експертно назначение, така че я носи управляващата политическа партия ГЕРБ. С парите за болниците ГЕРБ прави тяхната си политика – дава на “своите”, така както са правели и другите дотогава. Няма експертиза, има политическа поръчка. Така че отговорността на Нешева е нулева – тя просто е “бушонът”, който подписва.
Второ, надзорът на НЗОК, а не д-р Нешева, има думата при деблокирането на милиони от оперативния резерв на касата, за да плащат на доставчиците на лекарства. Така както направиха в края на м.г., когато похарчиха 180.3 милиона лева от близо 226 млн. лева, за да се разплатят с производители и доставчици на медикаменти.
Трето, д-р Нешева не пое никаква отговорност от продължаващата вече при четвърто правителство липса на информационна система на НЗОК. Но и тя, и други успешно консумират липсата й във вид на бонуси.
Само да припомним, че шефката на НЗОК при тройната коалиция – и сестра на известната социалистка Илиана Йотова, обеща НЗОК да има най-сетне информационна система, която се прави още от кабинета Костов – по-точно от декември 1999 г.
Липсата на тази система в момента на практика изключва болниците от контрола на касата. Ако от НЗОК са така добрички да представят разбивка на санкциите, които събират, ще стане ясно, че на техния прицел попадат главно личните лекари и ДКЦ-атата. Както призна още през 2010 г. д-р Нешева, касата работи с 26 различни софтуера, а този, който отчита лечебните заведения, не е вързан и към основната система.
“Свръзките” не се подобриха, за да се даде възможност да се упражнява контрол в реално време над фалшивите клинични пътеки например.
Например достъп до електронното здравно досие имат само гражданите с електронен подпис. Лекарите също би трябвало да имат достъп до досиетата на пациентите си, но пак им трябва електронен подпис. Реално електронно отчитане на общопрактикуващите лекари всъщност няма. Въпреки че отишлата си д-р Нешева нещо пообеща да направи. Но ако има такова, няма да има толкова глобички и съответно бонуси, нали?
Ако касата имаше действаща е-система, щяхме да разберем и защо разходите за лекарства са в неизменен възход в последните години – независимо от всички други показатели.
Така че съвършено не е ясно за каква толкова добре свършена работа се е самооценила д-р Нешева. НЗОК има някакъв план за приходите, това е ясно. След като по закон джипитата са толкова обременени с документация за попълване и писане, то глобата е заложена по подразбиране. Затова и мнозина от тях предпочитат да платят за отказ от глоба, защото все за нещо ще ги изкарат криви. Няма информационна система, няма електронни досиета. Ето как липсата на е-услуги храни чиновниците по най-добрия начин, при това с пари за гурме храни.
Няма за какво да се самонаграждават чиновниците в държава, която е челник по корупция, която изостава спрямо предишни години по условия за правене на бизнес, в която бюджетът се формира не като пари за свършена работа – т.е. програмно бюджетиране, а като раздаване на калпак и мъртви щатове, както е при МВР.
Разбира се, има един, който може да бъде награден с бонуси. Премиерът. Той е навсякъде, следи всички, сменя който си иска и когато си иска, и най-вече – носи огромната отговорност. Не и Нешева и сие. Президентът поизбърза със защитата.
Най-смешното е, че временен шеф на НЗОК до избора на постоянен става една от заместничките на Нешева – Мариана Василева. Тя е взела по-голям и от шефката си бонус – 15 000 лева. Интересно, срещу какво – и ще го връща ли, или ще си го харчи?
26 февруари 2012