spot_img
НачалоНародно събраниеМълчаливото съгласие да замени мълчаливия отказ на администрацията

Мълчаливото съгласие да замени мълчаливия отказ на администрацията

От парламентарната група на Патриотичния фронт са внесли проект за изменение на Административнопроцесуалния кодекс, съобщава „Правен свят“.
Принципът на мълчаливото съгласие при непроизнасяне в срок на администрацията да замени този на мълчаливия отказ. Това предлагат от Патриотичния фронт. Общо 14 депутати от парламентарната група са внесли проект за изменение на Административнопроцесуалния кодекс (АПК).
С него се пренаписва чл. 58 от АПК. Според Патриотичния фронт той трябва да предвижда, че „непроизнасянето в срок се смята за мълчаливо съгласие да се издаде актът“. Депутатите обръщат общия принцип на мълчаливия отказ и предлагат в АПК да се запише, че той действа „единствено в случаите и при условията, предвидени в специален закон“. Както е сега за мълчаливото съгласие.
„В 7-дневен срок от изтичане на срока за произнасяне административният орган е длъжен да издаде поискания му акт, който може да бъде оспорен по реда на Глава шеста и на чл.145 от АПК“, предлагат да се запише в кодекса депутатите. Според тях мълчаливото съгласие възниква, дори когато производството е образувано в един орган и той следва да направи предложение до друг орган за издаването на акта, независимо дали издаващият акта орган е бил сезиран с предложение.
Проектът предвижда оспорването да не спира изпълнението на акта, издаден в следствие на мълчаливо съгласие.
С него се променят и няколко разпоредби в Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност. Основната промяна, която предлагат от Патриотичния фронт, е непроизнасянето в срок на администрацията по искане за издаване на лиценз, да се приема за мълчаливо съгласие.
„Действащата разпоредба на чл.58 от АПК създава възможност за проявлението на т. нар. „мълчалив отказ“ от страна на административния орган при положение, че същият е длъжен да се произнесе в срок по искането за издаване на поискания му административен акт. Предложената за изменение норма създава от една страна възможност за административен произвол, а от друга води до затрудняване на обжалването на мълчаливия отказ. В повечето случаи жалбите, които се подават срещу мълчалив отказ, са бланкетни поради липсата на мотиви за постановяването му. Нещо повече – в много случаи съдебното производство се използва като способ за обосноваване на едно или друго действие или бездействие на администрацията, което става за сметка на бързина и процесуална икономия при разглеждане на делото“, обясняват вносителите в мотивите си. Според тях ако вместо мълчалив отказ е налице мотивирано решение за издаване или изричен отказ за издаване на административен акт, би се „спестило много време за разкриване на волята и мотивите на административния орган, отколкото ако това да бъде направено в съдебния процес“.
„Предлаганите изменения имат за своя основна цел ограничаване на бездействието в работата на администрацията чрез създаване на предвидимост и контрол, както и улесняване на гражданите и бизнеса при участието им в процедури по издаване на административни актове“, твърдят от Патриотичния фронт.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ