Във връзка с проблема за заглушаването на българския ефир от радиостанции от други балкански държави Агенция „Фокус” разговаря със зам.-председателя на ВМРО Костадин Костадинов.
Фокус: Г-н Костадинов, участвахте в дейността на работна група по проблемите на заглушаването на българския ефир във Варна и региона от страна на турски радиостанции. Какви са резултатите от дейността на групата?
Костадин Костадинов: Работната група работи днес и беше в състав Веселин Божков, директор на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), инж.Димо Иванов, директор на териториалната дирекция на КРС, Стефан Соколов координатор на ВМРО за Област Варна и Шумен. Видяхме се в 8.30 часа и приключихме към 11.30 часа.
Беше ни обяснено, че ние нямаме възможност за ефективно противодействие на това, което се случва в нашия ефир – не само във Варна, но и в цялата страна. Има международни конвенции, които Турция не спазва. В България има 800 точки за радиоразпръскване. В Източна Тракия в Турция има 200 точки, 90 точки за разпръскване има в Истанбул и предградията на града. Тези 90 точки са със статут на временни като това продължава в последните 10 и повече години. Турците излъчват със излъчватели от по 30 киловата, докато допустими са излъчватели с мощност 3 киловата. В България имаме и много незаети честоти, особено в малките населени места и гранични райони, където няма интерес от страна на радио операторите и няма заети честоти, които се заемат от турски радиостанции. Българските излъчватели са слаби. Получава се така, че като тръгне човек да си избира радиостанция, апаратът хваща по-силния сигнал, който е турският.Фокус: КРС са изпращали сигнали, но какво друго могат да направят?Костадин Костадинов: КРС нямат други правомощия, освен да изпращат сигнали до турските институции. Ние попитахме не може ли ние да ги заглушим? Ние не можем да заглушим турските радиостанции заради международните конвенции, които сме подписали и които ние спазваме, а турската страна не.
Фокус: Как бихте обобщил резултатите от тази среща?
Костадин Костадинов: Във „Виница”, във Варна, при замерване засякохме 58 турски, 21 български и 2 руски станции. Стигнахме до заключението, че трябва да се напише едно писмо до съответните турски органи и да поискаме да се преведат турските излъчватели според изискванията. Ако това не бъде уважено, защото ние пускаме официално искане, поискахме от КРС и получихме като уверение, да се сезират международната организация, която прави мониторинг на радиочестотите. Международната организация е в правото си да излезе с решение и да накаже страната, която нарушава международните конвенции, т.е. Турция. И турците ще трябва да плащат глоби.
Фокус: Досега КРС не е ли предприела действия за отстраняването на проблема с българския радиоефир?
Костадин Костадинов: КРС редовно е поставяла проблема за заглушаването на българските радиостанции от страна на турските станции, но ефект е нямало. Посрещали са ги много добре, изслушвали са ги, отнасяли са се към тях добре, но резултат не е имало. Това е от години насам. Проблемът е свързан с поведението на държавното ръководство. Бойко Борисов при посещението си в Турция също е поставил въпроса, но отново не е имало резултат. Получихме уверение, че ние сме записали това, което турците правят в момента, като предприсъединително условие за присъединяването на Турция към ЕС. Реално КРС е изпращала сигнали до Турция, но те не са отвръщали. Имало е подобен проблем със сигнала на БТВ и на Нова в Русенско, но след като от КРС са се свързали с румънските институции, проблемът се е разрешил. Румънците също агресивно навлизат в нашия ефир. Единствената държава, която не навлиза в нашия ефир и която не извършва агресивна радиопропаганда, е Сърбия, а всички останали излъчват силен сигнал във вътрешността на България. Но то при тях е въпрос и на държавна политика. Българската държава е оставила ефира да се регулира от търговските интереси на радиооператорите. Те като не притежават средства да си купят мощни излъчватели от 5 – 6 или 10 киловата, тогава разчитат на малки излъчватели и не могат да се преборят с турския сигнал, особено през лятото. Стига се до проблема във Варна да се хващат 58 турски и само 21 български станции. Извън Варна не може да се хване никаква радиостанция, освен „Хоризонт”, „Христо Ботев” и „Дарик”.
Фокус: Има ли други проблемни зони по отношение на ефира?
Костадин Костадинов: В Пазарджик може да се хващат гръцки радиостанции, в цяла Северна България се хващат минимум пет румънски радиостанции, които се хващат до върха на Стара планина. В Южна България, въпреки Рило-Родопския масив, гръцките сигнали стигат до Тракийската низина. Гръцки станции могат да се хванат и в Благоевград. Македонски радиостанции се излъчват без проблем и не е трудно да хванеш станция на албанците в Македония и са я слушаш при Радомир. Обхватът на българските радиостанции изчезва още като се мине на 20 – 30 км от границата и се влезе в която и да е съседна на България държава. Това важи за всички наши радиостанции. По пограничните райони е допустимо навлизане от 20 до 30 км във вътрешността на другата държава, защото сигналът се разпръсква и не може да се контролира. Само че сръбска радиостанция не може да се хване в Плевен. А Варна се намира на над 300 км. от Истанбул, а турските радиостанции се хващат перфектно. Шумен на повече от 150 км от Румъния, а румънските радиостанции се хващат перфектно. Румънски радиостанции се хващат перфектно в прохода „Петрохан”. Проблемът е и в нас, защото имаме слаби излъчватели и имаме незаети честоти. За разлика от другите държави, където държавата се намесва в тези въпроси и подпомага операторите, то в България всичко е оставено в ръцете на радио операторите, които няма как да се преборят.
Фокус: Предприемат се действия спрямо заглушаването на българския ефир от турски радиостанции. Но спрямо другите страни ще се предприеме ли нещо?
Костадин Костадинов:В края на септември въпросът за заглушаването на българския радиоефир от съседни държави ще бъде поставен по време на регионалната среща на институциите, които отговарят за този въпрос. Веселин Божков ни каза, че когато въпросът се поставя пред съседните на България държави, те поставят въпроса, че български радиостанции заглушават техните станции. Например турците са казали, че български станции заглушават станциите в Истанбул. От КРС са предложили една турска група да дойде да прави замерване в България и една българска група да направи замерване в Турция, за да е безпристрастно замерването, но те нито са казали да, нито са казали не. Това е разговор с хора, които не искат да водят разговор. Ще се сезира международната организация и въпросът ще бъде поставен на международен арбитраж.
Фокус: Кога във времето може да има разрешаване на проблема?
Костадин Костадинов: Ние ще настояваме въпросът да се постави пред международната организация още през септември. А колко ще трае самата процедура, не знаем. Но вземе ли се подобно решение, то не подлежи на коментар. То ще е задължително за изпълнение. Тя и самата конвенция е задължителна сега, но те не я спазват.
11 август 2010
Пълен текст: агенция „Фокус“
Костадинов: КРС редовно пита Турция за проблема със заглушаването на наши радиостанции, но напразно
СВЪРЗАНИ СТАТИИ