Никога не съм бил чиновник на държавна работа, преди да заема поста председател на Държавната агенция за българите в чужбина. Винаги съм се възмущавал от бюрокрацията, от бездушието на чиновниците и към чувството им на самодостатъчност и как смятат едва ли не, че външният свят им е длъжен.
Това заяви председателят на ДАБЧ Борис Вангелов в предаването „Дискусионно студио“ по Телевизия „СКАТ“.
Майка ли е България за българските общности зад границата бе темата, която бе поканен да коментира Вангелов. В студиото гостува и народният представител от Патриотичния фронт и организационен секретар на ВМРО Юлиан Ангелов, който разказа за законодателните промени за улесняване на процедурата за получаване на българско гражданство.
Вангелов смята, че много от държавните служители губят чувството, че те съществуват заради външния свят. По думите трябва да е точно обратното. Защото околният свят плаща на чиновника заплатата, аргументира се той.
Няма да допусна по някакъв начин да заприличам на такъв чиновник или бюрократ. Имам желанието да свърша конкретни неща, които да са от полза на хиляди хора – българи извън България, посочи председателят на ДАБЧ. Той допълни, че в концепцията му за развитието на работата на Агенцията са заложени мерки, някои от които вече започват да се реализират.
Българите зад граница са моя кауза в живота. Преди време интересът ми беше основно към историческите общности, защото по онова време нямаше такава икономическа емиграция, разказа Борис Вангелов.
Ако не мога да свърша нещо и не зависи от мен, то бих могъл да отправя предложение към институциите, от които зависи, и да лобирам за реализирането му.
От момента, в който е встъпил в длъжност, Вангелов е обявил, че вратите на Агенцията са напълно отворени за организациите на българи в чужбина.
Той разказа за многото проведени срещи с техни представители. Имал е и възможността да посети сдруженията на българите в Босилеград – Западните покрайнини, Битоля – в Македония, Болград и Исмаил в Украйна и българската общност в Брюксел.
Според него в срещите и разговорите се посочват проблемите и така се дава насока на самата Агенция как да работи за разрешаването им.
Той разказа и за нелеката ситуация, в която се намира ДАБЧ – най-малката държавна агенция. Когато заех поста на неин председател, в нея работеха 22 души – в това число аз и чистачката. Капацитетът е 25 човека, но поради липса на финанси не са били назначени. Досега отпуснатите средства са били над 700 000 лв. годишно, но при приемане на държавния бюджет за 2015 г. е намален на 640 000 лв., изброи Вангелов.
Като пример посочи еквивалентната агенция на унгарската държава, която има бюджет от стотици милиони евро. С тези средства се издържат три университета в други държави, в които учат етнически унгарци.
Вангелов: Няма да допусна да заприличам на чиновник
СВЪРЗАНИ СТАТИИ