Не можем да говорим за просперитет в държавата, ако няма кой да възпитава младото поколение. Това заяви лидерът на ВМРО и заместник-председател на Народното събрание Красимир Каракачанов по време на кръгла маса на тема „Бъдещето на професията учител“. Форумът се проведе в Русе на 5 октомври – Международният ден на учителя. На него присъства и народният представител от ВМРО и заместник-председател на парламентарната комисия по образование и наука доц. д-р Милен Михов, както и началникът на Регионалния инспекторат по образование Димитър Райнов. В дискусията участваха директори и преподаватели, които коментираха новия закон за образованието, който Народното събрание прие неотдавна.
Кандидатът за кмет на Русе Искрен Веселинов поздрави присъстващите за празника. Хората от съсловието споделиха притесненията си, че много неща в новия закон не са напълно ясни и доизпипани. Сред тях са атестирането на учителите и финансирането на учебните заведения.
90% от казаното тук се припокрива с нашето мнение и с предложенията, които бяхме направили преди да бъде приет закона. За жалост много от корекциите ни не бяха приети, коментира Милен Михов. Сред тях са били предложенията децата от 1 до 4 клас да повтарят, ако се наложи, както и това от държавния бюджет да се заделят 6% за образование, а не както досега 3.7%. Друго предложение е било заплащането на учителите да е не по-малко от 20% над средното за страната в обществения сектор.
Искрен Веселинов постави акцент върху човешкия фактор в образованието, като изтъкна, че е много важно за всички нива в системата да работят хора с призвание, а не просто пасивни държавни служители. Той приветства едно от мненията на участник в дискусията, свързано с по-голямата роля на общините в професионалното образование.
Красимир Каракачанов обърна внимание на тежкото състояние, в което се намира системата на българското образование, което буквално е било оставено на произвола на съдбата през последните години. В своята история българската държава се е крепяла на 4 основни стълба – училище, църква, армия и семейство. За съжаление през последните години всички тези стълбове все повече отслабват, а напоследък училището има все по-голяма нужда от държавно внимание, тъй като от него зависи бъдещото развитие на поколенията, каза лидерът на ВМРО.
След продължилата повече от час и половина дискусия участниците си пожелаха повече подобни срещи между всички представители на институциите, тъй като само по този начин могат да се чуят всички проблеми и да се предложат решения.
Кръгла маса „Бъдещето на професия учител“ се проведе в Русе
СВЪРЗАНИ СТАТИИ