spot_img
НачалоПоследни новиниОриент.бг: Над половината от европейците срещу носенето на забрадка в училищата

Ориент.бг: Над половината от европейците срещу носенето на забрадка в училищата

Текст от рубриката „Турция разбулена”
Според проучване, финансирано от втората по големина банка в Испания – BBVA, повече от половината европейци са против мюсюлманките да носят забрадки в училищата. В същото време, според информация на арабския вестник „Ал араб алиом”, мнозинството респонденти нямат нищо напротив в класните стаи да присъства кръста. Подобно мнение доминира, въпреки текстовете на светските конституции, които забраняват носенето на религиозни символи в средните училища. На практика законодателите използват именно тези текстове, за да се противопоставят на носенето в европейските страни на ислямските религиозни символи – забрадката и фереджето.
Социологическата анкета е реализирана с участието на 1 500 души, жители на дванадесет страни-членки на Европейския съюз. Това са: Белгия, Великобритания, България, Дания, Франция, Германия, Гърция, Италия, Полша, Португалия, Испания и Швеция. Около 52,6% от запитаните са се произнесли „против” или „напълно против” на зададения въпрос дали да бъде позволено да се носи забрадка в училищата. Интересното в случая е, че в България този процент е най-висок в сравнение с всички останали европейски страни, а именно 84,3%. Този показател за Франция е 68,3%, а за Дания – 28,1%. Най-слаба подкрепа за въпросната рестрикция е регистрирана в Полша – 25,6%.
В същото време повече от 54,4% от европейските респонденти изразяват своето одобрение за присъствието на кръста в учебните стаи на средните училища. В Испания статистически това се изразява с 69,6% подкрепа, в Италия – 49,3%, във Великобритания – 77%, а в Дания – 78,8%.
Анализаторите смятат, че изследването е част от аргументацията на европейските правителства по отношение на рестрикциите, които започват да се налагат върху носенето на фередже в някои европейски държави. Вчера белгийските законодатели почти единодушно наложиха подобна забрана.
Във Франция е твърде вероятно скорошно прилагане на подобна мярка. На този етап инициаторите на рестриктивния закон са депозирали текста в Държавния съвет, преди да го внесат в парламента. Прави впечатление острата реакция на френския президент Никола Саркози, изразена на заседание на френското правителство, на което е бил обсъден въпросът дали ислямските страни няма да реагират остро на подобна забрана. Изведеното в редица арабски издания изказване на френския държавен глава е следното: „Няма да ни учат държави, които забраняват строежа на черкви, както и няма да ни учат САЩ, чиито половина щати налагат смъртното наказание.”
Въпросното социологическо изследване отразява в известна степен спецификата на обществените настроения в различните страни-членки на ЕС по отношение на исляма, местното ислямско малцинство и евентуалното членство на Турция в съюза. До някъде то може да бъде ориентир за средствата и приоритетите на външната политика на всяка една отделна държава към еврокандидатурата на Анкара. Не случайно най-силно подкрепящи подобно желание са Великобритания, Испания и Швеция, а най-силно са против Германия, Франция и Австрия.
1 май 2010
Пълен текст
Всички текстове от рубриката „Турция разбулена”

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ