Кандидатът за кмет на Русе от МК „България на регионите” Искрен Веселинов се срещна с представители на образователните институции в Русе. На срещата присъстваха също Иво Пазарджиев, водач на листата на коалицията и председател на Общински съвет – Русе в изтеклия управленски мандат, както и Галин Григиров – лидер на ВМРО – Русе и втори в листата с кандидати за общински съветници.
„Ние от ВМРО традиционно имаме афинитет към сферата на образованието, защото, колкото и клиширано да звучи, образователната система създава бъдещето на нацията. Тя трябва да има и своята възпитателна функция, която за съжаление все по-често се налага да поправя пропуски в семейната среда. Всичко това прави особено значима ролята на образователните институции”, заяви Веселинов в обръщението си към присъстващите.
Той припомни, че ВМРО беше инициатор на създаването на предмета „Русезнание” в общинските училища и основен поддръжник при въвеждането на часовете по религия, защото като патриоти членовете на движението приемат за изключително важно създаването на ценности у младото поколение. „Вярвам, че от местния патриотизъм тръгва и националният патриотизъм, че когато даваме възможност на децата да се запознаят с историята на своя роден край, те се обвързват емоционално. А това вече е дълбоко сантиментална принадлежност, която би могла да ги върне в нашия град, независимо от посоката на техния житейски път”, сподели кандидатът.
Веселинов изтъкна, че в неговата програма за управление водеща роля заема подкрепата за образователните предмети, които изграждат ценностна система. Друг акцент е развитието на професионалното образование с акцент към професии и специалности, които са с очакван недостиг на пазара на труда или защитени такива. В същото време Общината не трябва да изоставя и хуманитарното образование, като се постави специален фокус върху развитието на изкуството – живопис, музика, танц, театър, които създават универсални способности у децата.
Той уточни, че е редно да се създаде и Обществен съвет по образование към Община Русе, в който да влиза по един представител от обществения съвет на всяка образователна институция – детска градина или училище. Неговата цел ще бъде да дава предложения относно развитието и функционирането на образователните институции на територията на общината, както и относно разпределянето на капиталовите разходи от бюджета на Общината съобразно приоритетните нужди на образователната система.
Също така Община Русе следва да развие адекватен подход на взаимодействие с различните младежки структури, като се засилят и поощряват възможностите за ученическо самоуправление.
Друга тема, която застъпи Веселинов, беше тази, свързана с Дома на учителя. Той подчерта, че в програмата му се предвижда неговият ремонт и преустройство да се извършат с външно финансиране, като се трансформира в младежки център, но също така и в място за организиране и провеждане на квалификационни дейности, място за осъществяване на ученически и учителски конференции, семинари и други форуми с национално и международно значение.
В останалата част на програмата си кандидатът за кмет залага на активна дейност от страна на Община Русе, насочена срещу всяка една форма на престъпление срещу личността на подрастващите; постоянни информационни кампании в насока опазване на ученическото здраве; засилване и постоянно полицейско присъствие в района на всяко учебно заведение на територията на Община Русе чрез увеличаване на щата на служителите на звено „Общинска полиция“ и изграждане на огради, които да ограничават достъпа на външни лица в училищните дворове.
„Същевременно смятаме, че трябва да работим и за обновяване на училищната база, а модернизирането на медицинските кабинети в училищата ще бъде специален акцент.
Предвиждаме и субсидии за посещения на учениците в музеи, галерии, театри и други културни институции, за да възпитаваме образована и начетена публика”, заяви Веселинов.
От своя страна Иво Пазарджиев изтъкна, че Общинският съвет и кметът играят сериозна роля във взаимодействието с образователните институции. Въпреки че в известна степен дейността е държавно регулирана и че кметът не е работодател на тези институции, той има важно участие за поддържането, възстановяването и реновирането на сградния фонд от общинските учебни заведения. Тук е ролята и за справедливо финансиране на по-малките училища, при които и средствата за поддръжка на сградите са по-малки.
Пазарджиев изрази загриженост и сподели,че общинските съветници са добре запознати с проблемите на образованието. Той коментира колко ползотворна е била работата му с Младежкия парламент в Русе. Припомни, че в изтеклия мандат е била създадена и Младежка гвардейска част – все инициативи, които да възпитават децата в дух на патриотизъм, в любов към училището и в желание да бъдат част от тези структури. „Разбира се, има още много какво да направим, но има основа, на която да стъпим и смея да твърдя, че работихме активно. Амбициите ни са още по-смели. Трябва да отстраним създадения мит, че успелият млад човек е този, който напуска града си и отива някъде другаде, а за това трябва да създадем условия младите хора да остават тук”, заключи Иво Пазарджиев.
Срещата продължи с дискусия на теми, касаещи проблемите в образователната система на местно ниво и търсене на пътища за тяхното решаване.