Статутът на общини на Цариброд и Босилеград е застрашен. Тази констатация прави Иван Николов – председател на Българския културно-информационен център „Босилеград“. И в двете общини, предимно населени с българско население, броят на жителите е паднал под 10 хиляди, колкото са необходими според сръбския закон, за да има община. Николов се основава на предварителните данни от преброяването на населението в Република Сърбия.
Иван Николов, председател на Културно-информационния център на българите в Босилеград
Тече необратим процес по обезлюдяване в районите с българско присъствие, алармира отдавна Иван Николов.
Ето целия му коментар:
Жителите на Босилеград и Цариброд за едно десетилетие са намалели с 3 941!
Според прелиминарните резултати от преброяването на населението в Сърбия през октомври 2022 г. населението на босилеградска община сега е 6 171 жители. В сравнение с преброяването от 2011 година, когато населението е било 8 129 жители, сега е намаляло с 1 958 жители.
В Цариброд са изброени 8 073 жители. 2011 година са били 10 056. Намалели са с 1 983 жители.
За някои, които живеят в Босилеград или Цариброд, дори и тия бройки са силно преувеличени. Съмнението е, че са броени и ония, които са родени в Босилеград, но живеят в България и Западна Европа.
Равносметката от последното преброяване – жителите на Босилеград и Цариброд за едно дестилетие са намалели с 3 941 жители.
Прелиминарните резултати за националния състав още не са публикувани.
Както и да е, според действащото сръбско законодателство на Босилеград и Цариброд вече е загрозен статута на общини и може да бъде признат само по изключение. Иначе общините трябва да имат поне 10 000 жители.
От публикуваните данни си личи, че в районите, където българското присъствие беше най-изразено, сега тече необратим процес на обезлюдяване.
Пак според прелиминарните резултати населението в Сърбия сега е 6 690 887 жители, което в сравнение с 2011 година е намаление от 495 975 жители или с 6,9 %. С изключение на Белград, където има увеличение от 1,6%, във всички други области населението е намалело с около 10%.
С други думи населението в Сърбия се топи със скорост от около 50 000 жители на година.
Дори и тия прелиминарни резултати сами по себе си показват, че всички твърдения на сръбските политици и държавници за Сърбия като „икономически тигър“ на Балканите са безпочвени. Жителите на Сърбия просто си търсят по-добри места за живот или броят на починалите е много по-голям от броя на новородените. Всичко останало е демагогия.