Ще работим активно, за да си върнем доверието на българските граждани
Тежката инфлация, тежката икономическа криза са големите проблеми, до които ни доведе нежеланието на управляващите да вземат активни и адекватни мерки, заявява в интервю за Радослава Рашева, „Национална бизнес поща“ съпредседателят на ВМРО Александър Сиди.
– Г-н Сиди, бяхте избран в ръководството на ВМРО след извънредния конгрес на партията. Кои са най-важните задачи, които тримата съпредседатели си поставяте? Каква е кондицията на партията на национално и на областно ниво в Стара Загора?
– Започваме да работим активно, за да върнем доверието на българските граждани към ВМРО. Партията категорично има своето място в политическия живот на страната и съм убеден, че през следващите няколко месеца с действията на новото ръководство ще успеем да докажем, че сме поели нов курс. ВМРО сменя поколенията и аз се надявам, че това е добра промяна. С другите двама съпредседатели – Ангел Джамбазки и Искрен Веселинов, работим заедно от много години, нямаме различия в насоките, по които трябва да се развива партията.
В организацията в Стара Загора ни предстои много път напред.
Следват местни избори догодина, така че трябва да започнем активна подготовка и да показваме на нашите съграждани, че можем да решаваме техните проблеми. Вярвам, че организацията на ВМРО в Стара Загора може да се справи с това предизвикателство.
– Най-важните въпроси, които стоят за решаване на национално ниво и как виждате справянето с тях?
– Най-големият проблем на хората е, че отивайки в магазина оставят все повече и повече пари, а доходите им не се повишават. Проблемът идва и от наглостта на
сегашните управляващи, които сякаш са се скрили зад усмивката на премиера, не правят нищо
а поведението им от време на време дори е цинично и нагло. Видяхме всички едно интервю на министър-председателя, в което той казваше, че хората усещат промяната с коремите си. Да, усещат я, защото коремите им са все по-празни заради некадърното управление през последните месеци. Това правителство не е на 3 месеца, то е на власт от почти година, тъй като половината от настоящия кабинет бе в кабинетите на служебните правителства. Имаха достатъчно време да променят нещата, но не го направиха. Дошли са явно с ясна цел – да постигнат някои от крайно либералните възгледи, свързани и със „Зелената сделка“, и с Република Северна Македония. Може би това са двете цели, поставени на сегашните управляващи от няколко посолства.
По отношение на цените на тока, решението не е чак толкова трудно. Очевидно и министър-председателят започна да говори в тази посока, чул е какво казваме ние, макар и извън парламента. А именно, че
трябва да бъде спрян износът на български евтин ток. Второто е да се спре плащането на вредните емисии,
които повишават неимоверно цената на тока, произвеждан в Маришкия басейн. Може да се направи мораториум върху плащането им в рамките на 3-6 месеца, докато се овладее настоящата криза. Това може да стане с преговори с ЕК. Смятам, че не е моментът точно сега да се случва „Зелената сделка“ предвид огромния ценови удар, който понасят най-вече бизнесът, но и всички български граждани. Инфлацията е безобразна, официално е около 10%, но скритата инфлация е над 30%. И хората го усещат по джоба си и с коремите си, както казва премиерът.
Тежката инфлация, тежката икономическа криза са големите проблеми, до които ни доведе нежеланието на управляващите през последните месеци да вземат активни и адекватни мерки. И аз съм уверен, че на българските граждани скоро ще им писне и ще ги изгонят с камъни.
– Как ще коментирате предложенията за бъдещето на комплекса „Марица изток“ – от парогазова централа до завод за батерии?
– Те са абсурдни. Чух от вицепремиера и как ще се извозва боклук към Източномаришкия басейн. Това е гавра. Завод за батерии е поредното нелепо твърдение, особено в ситуацията на т.нар. „Зелена сделка“. Не разбирам стокхолмския синдром на българина, и в частност на моите съграждани в Старозагорско. Водещата политическа формация точно в нашия регион трябваше да има нула гласа. Тези хора още в предизборната кампания имаха нелепи твърдения за тецовете, за целия комплекс „Марица изток“. И недоумявам защо по улиците на Стара Загора няма протести и то ежедневно. Защото
правителството продължава да говори за зелени утопии и обрича на глад и мизерия целия регион,
както и на обезлюдяване.
Тези хора са тежки лицемери, българските граждани скоро ще го разберат и чрез уличен натиск ще се опитат да променят политиката в България.
– Вашият коментар за случващото се в отношенията с Република Северна Македония?
– Забравянето на темата история е абсурдно. Проблемът между България и Македония е в исторически план. Създаван е от страна на Скопие и продължава – онези хора, които управляват нашите събратя оттатък границата, се опитват всячески да забранят, да забравят и да намразят всичко българско.
Българското правителство трябваше да прекрати всякакви разговори с нашата югозападна съседка,
тъй като след 2 срещи на правителствено ниво в Скопие и в София, последваха тежки провокации. В договора за добросъседство категорично е написано, че Македония се отказва от всякакви опити да подпомага организации със сепаратистко настроение и желание. Въпреки това, веднага след срещите на правителствено ниво, президентът на РСМ покани на среща ОМО „Илинден Пирин“, забранена сепаратистка организация в България. Това е директен удар върху договора за добросъседство и нашата страна трябваше незабавно да се оттегли от този договор и да приключи всякакви разговори с политиците в Скопие, докато не се осъзнят, че пътят на Скопие към Европа минава през София.
Второ важно нещо. Разговорите в историческата комисия много отдавна постигнаха съгласие по въпроса за Гоце Делчев, имаше и общи чествания в Благоевград с тогавашните министър-председатели Борисов и Заев. Но сега по време на 150-годишнината видяхме дипломатическа гавра с нашия премиер. Той една седмица разказваше, че ще има общи чествания. Оказа се, че неговите колеги от Македония случайно бяха заминали за Брюксел, за да търсят политически натиск срещу България, а не да честваме заедно Гоце Делчев.
Затова призовавам управляващите да прочетат малко българска история, да прочетат малко история на ВМРО,
да прочетат малко история за борбите на македонските българите за свобода и независимост и да разберат колко дълбоко са свързани хората от двете страни на границата, като един народ от две държави. И да разберат, че няма да им бъде простена грешка в тази посока.
– ВМРО организира предупредителен протест, какво предстои оттук нататък?
– Започнахме с предупредителен протест пред Министерски съвет и с декларация с искания към правителството да направи две неща – да реши частично и поне временно въпроса с повишението на цените на тока и да започне бърза и балансирана политика в областта на енергетиката, за да реши дългосрочно проблема с ценовия удар върху българските граждани.
Предвиждаме и още действия, които ще разкриваме поетапно. Но уверявам, че
ще стигнем докрай и ще вдигнем народа на общо гражданско недоволство.
Не само ние от ВМРО. Призовавам всеки български гражданин, всеки от бизнеса, който не харесва политиката на правителството и не му харесва да плаща ежедневно все повече и повече за отопление и за хранителни и нехранителни продукти, да ни подкрепи. Смятам, че всеки български гражданин е готов да се бори за правата си и за защита на собствения си интерес.