Липсата на доклади от две парламентарни комисии е причината за незаконното забавяне по референдума за еврочленството на Турция, заявяват от Народното събрание в писмо до ВМРО. От българското национално движение и ТВ „СКАТ“ изпратиха писмо на 18 януари 2012 г. до председателя на Народното събрание Цецка Цачева с искане за спешна среща. Писмото, подписано от Красимир Каракачанов и Валери Симеонов, беше от името на инициативния комитет, който събра близо 330 хиляди подписа с искане за национален референдум по турската кандидатура за ЕС.
В отговора си от 2 февруари 2012 г. Евгения Илиева, началник на кабинета на председателя на НС, пояснява вместо началничката си Цецка Цачева какво всъщност се е случило през последната една година и половина, откакто на 14 юли 2010 г. представители на ВМРО и телевизия „СКАТ” внесоха в Народното събрание 322 532 подписа за референдум против членството на Турция в ЕС.
„Съгласно изискванията на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание” въпросът за подписката бил разпределен с разпореждане от г-жа Цачева до три парламентарни комисии – Комисия по правни въпроси, Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и Комисия по външна политика и отбрана. Само правната комисия обаче представила доклад.
Тъй като другите две комисии не са сметнали за нужно да се произнесат в рамките на 2 години, Цецка Цачева не може да насрочи разискване в Народното събрание – уточнява в писмото до ВМРО началничката на нейния кабинет.
Очевидно днешното писмо от стожера на законността у нас – Народното събрание – е поредното погазване на законността. Но реторично се запитваме. Първо, толкова ли е заета г-жа Цачева, че не можа сама да подпише писмото, чийто текст така или иначе не е писала тя. И второ, щом е толкова заета, с какво ли е заета всъщност г-жа Цачева – видимо не е със стриктно следене на работата и ефективността на парламентарните комисии. Може би е заета с лобирането за поредната нова енергийна технология, измислена от голям чуждестранен инвеститор?! Или пък обучава на семинар подопечните си дами и господа народни представители как най-ефикасно да приемат опасни законопроекти, без гражданското общество и еколозите да разберат…
При внасянето на поредното писмо до Цецка Цачева преди две седмици, от инициативния комитет за референдум срещу еврочленството на Турция, заявиха, че ще призоват подписалите над 300 хиляди души на протест пред сградата на Народното събрание и ще търсят правно решение от европейските съдебни институции, ако не получат аргументиран отговор за забавянето.
От ВМРО разпространиха до медиите следния отговор на писмото от Народното събрание:
Първото нещо, което човек трябва да направи, когато постъпва да работи в българското Народно събрание, е да прочете Конституцията и законите. И да ги спазва! Това се отнася както за всеки редови депутат, така и за председателя на НС и за целия назначен политически антураж около тях.
Че хората, обитаващи в момента българския парламент, не са чели законовите текстове и не желаят да ги спазват, доказва писмо, получено днес във ВМРО. То е подписано от една чиновничка с гръмкото „Началник на кабинета на председателя на НС”.
Ние се съмняваме дали въпросната Евгения Илиева, както и нейната началничка г-жа Цецка Цачева, изобщо са прочели Конституцията и Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Защото никак не ги спазват.
През 2010 г., съвсем според изискванията на закона за референдумите, инициативен комитет с представители на ТВ „СКАТ” и на ВМРО събра над 300 000 подписа из цялата страна за свикване на референдум по въпроса „за” или „против” членството на Турция в ЕС.
Подписката бе внесена по установения ред и срок в Народното събрание. Законът повелява в 3-месечен срок председателката на Народното събрание да насрочи дебат в парламент. Близо 2 години, обаче, това не се случва. На поредното запитване към г-жа Цачева от страна на Инициативния комитет каква е съдбата на подписите и защо вече 2 години не се спазват законът и конституцията, пристигна поредното писмо, подписано от въпросната началничка на кабинета на председателката на НС.
В него с витиеват текст ни се обяснява как „съгласно изискванията на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание” въпросът бил разпределен с разпореждане от Председателя на Народното събрание на следните постоянни комисии:
– Комисия по правни въпроси – водеща;
– Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове;
– Комисия по външна политика и отбрана”.
И виждате ли, след 2 години към настоящия момент доклад бил представен само от Комисията по правните въпроси. И заради това, че другите две комисии не се били произнесли, дебат в залата по темата за референдум не можел да се насрочи.
Излиза, че председателят на българския парламент, който е призван да спазва стриктно законите, е намерил вратички как да ги заобикаля и неглижира.
Народното събрание не е мястото, в което законите и конституцията могат да се прехвърлят като топка. Питаме се тогава, каква държава сме и кой в нея трябва да спазва законите? Само обикновените граждани ли? Щом в самия парламент не го правят!
Изказваме за пореден път възмущението си от поведението на председателката на парламента и ще продължим да настояваме за отговор от името на над 300 000 граждани, включили се в искането за референдум.
Както предупредихме още през юли 2011 г., не ни остава друго, освен да потърсим пред българските и пред европейските институции правата на тези стотици хиляди хора.
2 февруари 2012