Вкарват Истанбулската конвенция през Закона за защита от домашното насилие
Чрез промени в Закона за защита от домашното насилие са прави опит да вкарват Истанбулската конвенция през задната врата. Семейното съжителство вместо между мъж и жена, е записано като между „две пълнолетни лица“, което отваря пътя за равноправие на еднополови съюзи. Въвеждат се и правни понятия като икономическо или психическо насилие. И то без авторите на проекта да си дават сметка за възможни злоупотреби с тях.
С поправките на закона се дава възможност за подмяна на философията на семейното право. Бракът е съюз между мъж и жена и това не подлежи на обсъждане. А термини като „икономическо“ и „вербално“ насилие, „засрамване и публично унижение“, дефинирани в този им вид, ще дадат законова възможност за злоупотреба с права. Това коментира пред „Труд“ депутатът от ВМРО Юлиан Ангелов.
Според него променената дефиниция за семейно съжителство реално легитимира еднополовите съюзи и ги приравняват със законните.
Това е напълно недопустимо и противоречи на Конституцията на България и на Семейния кодекс, заяви Ангелов.
Той предупреди, че се прави пореден опит, този път през закона против домашното насилие. С цел да се създаде механизъм за натиск над семейството.
В определението, залегнало в настоящия Закон за защита от домашно насилие, е записано:
„Домашно насилие, е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство.“
С проекта се прави промяна на възприетото вече в обществения живот понятие „фактическо съпружеско съжителство“. Променя се наименованието на „фактическо съжителство на съпружески начала“. Като мотив в приложения доклад се сочи, че предефинирането се налага с цел „обхващането на всички форми на домашно насилие“.
Ние категорично възразяваме срещу този мотив, тъй като естеството му не налага промяна на вече възприетото в обществото съдържание на фактическото съпружеско съжителство. А именно „съжителство между две лица от различен пол“, обяви депутатът от ВМРО.
Предложените три спорни дефиниции
1. „Икономическо насилие“ е поставяне на дадено лице в положение на икономическа зависимост, изразяваща се в отнемане на достъп до икономически възможности и ресурси, ограничен достъп до средства, изолиране на жертвата чрез лишаване от средства за независими дейности, контрол на достъпа до здравеопазване, заетост и образование, изключване от вземане на финансови решения, пълен контрол върху средствата на лицето и други икономически ресурси, като се създава пълна зависимост за средства за издръжка и за задоволяване на лични нужди др.
2. „Психическо насилие“ е умишлено сериозно засягане на психологическата неприкосновеност на дадено лице чрез принуда или заплахи, вербално насилие, тормоз, сплашване, постоянно критикуване, засрамване, порицаване, използване на обидни имена и епитети, присмиване, имитиране, публично унизяване и др.
3. Фактическо съжителство на съпружески начала е доброволно съвместно съжителство на съпружески начала на две пълнолетни лица, по отношение на които не съществува родство, представляващо пречка за встъпване в брак, при което лицата се грижат един за друг или за общо домакинство.