ВМРО – Добрич настоява да бъде оповестено има ли проявен интерес за проучване на залежи на шистов газ в конкретни терени на територията на област Добрич. Искането беше депозирано на 25 юли от областния координатор на ВМРО – Добрич и общински съветник Йордан Йорданов до областния управител Желязко Желязков по Закона за достъп до обществена информация. ВМРО пита кои са общините, местностите и терените, където е заявен интерес за извършване на проучвания? По информация на ВМРО по-голямата част от Добричка област попада в територията, на която компанията „Шеврон” има разрешение от Министерски съвет за проучване на залежите на шистов газ. Става дума за цялата територия на община град Добрич, както и голяма част от територията на общините Добричка, Тервел, Крушари, Генерал Тошево и Балчик. В последните две общини е получено разрешително и за конкретни точки за проучване.
В писмото до областния управител на Добрич ВМРО пита какви са евентуалните срокове за започване на проучването и настоява хората в засегнатите райони да бъдат запознати с всички рискове за живота и здравето им и за околната среда.
Един от актуалните въпроси към областния управител е и какви гаранции ще бъдат поискани от инвеститора за опазване на питейната вода, околната среда и почвата и какво ще е взаимодействието с кметовете на общини за извършване на ОВОС в засегнатите райони.
Йордан Йорданов от ВМРО внесе на 19 юли и актуално питане до кмета на община град Добрич във връзка с опасността от заразяване на питейните води в районите, от които се водоснабдява града. Отговор от кмета Детелина Николова се очаква на следващата сесия на Общинския съвет.
Позицията на ВМРО е, че методът за добиване на шистов газ е също толкова рисков за хората и околната среда, колкото и самото проучване. Технологията изисква забиване на сонди на дълбочина от 2 до 4 км, след което чрез хидравличен удар с вода и стотици химикали се разрушават шистовите скали, за да се освободи газът. Няма технология, която да дава решение за канализирането и усвояването на цялото количество освободен газ. Така немалка част от него се разпространява свободно заедно с химикалите, чрез които е извлечен. Те попадат в подземните води по пътя си към земната повърхност. Химикалите и освободеният газ се абсорбират и в почвата. Така възниква реалната опасност да бъде увредена за десетилетия напред ЗЕМЯТА НА ДОБРУДЖА – ЖИТНИЦАТА НА БЪЛГАРИЯ. Има случаи, в които при добив на шистов газ са предизвикани локални земетресения. Неслучайно Великобритания и Франция преустановиха проучванията за шистов газ. Еквадор осъди за 8,6 млрд. долара същата компания. В повечето държави, където се добива шистов газ, включително и в САЩ, проучванията се извършват далеч от населени територии и в пустинни или полупустинни райони.
В началото на юли общинският съвет в Нови пазар наложи мораториум върху проучването и добива на нефт и природен газ на територията на общината до изготвяне на оценка за въздействието върху околната среда от независими международни експерти. Това решение беше взето по време на извънредна сесия на местния парламент.
Решението идва, след като общинските съветници от ВМРО в Шумен и Нови пазар Светозар Петков и Цветалин Янев оповестиха на пресконференция, че преговорите за добив на шистов газ в района на Нови пазар са проведени на тъмно, без никой действително да уведоми местното население за технологията и опасностите.
26 юли 2011
ПОВЕЧЕ ПО ТЕМАТА:
ВМРО: шистовият газ крие опасности. Защо няма информация?
Нови пазар наложи мораториум върху проучванията и добива на шистов газ след сигнала на ВМРО
Костадин Костадинов: Добивът на шистов газ е опасна интервенция спрямо природата и хората
Костадин Костадинов: Договорът с “Шеврон” е тотално безхаберие на властта
Мълчанието на еколозите
Зеленото е родолюбие
ВМРО – Добрич пита областния управител за проучвания на шистов газ в Добруджа
СВЪРЗАНИ СТАТИИ