spot_img
НачалоНовиниНе плашете министри с цени, паветата са твърди

Не плашете министри с цени, паветата са твърди

Източник: “Труд”
снимка: Виктор Гилтяй
Протест срещу цената на тока и планираното ново увеличение проведоха през тази седмица от ВМРО. Пак тези дни вървят протести срещу цените на горивата, мина и протест срещу вече неизбежното вдигане на цената на парното.
“Моля, не плашете щрауса. Подът е от бетон!” Това е виц за надпис в зоопарк.
Но като че ли идва време пред Министерския съвет да бъде сложен голям светещ билборд: “Не плашете министрите с цени. Жълтите павета са твърди!”

Паветата, освен твърди, са и много хлъзгави. А напоследък, заговори ли се за цени, държавното ни ръководство колективно се хлъзга към разсъждения как те да бъдат намалени. И рано или късно министрите сблъскват главите си с логиката на пазара.
Невъзможната мечта
72% от българите са убедени, че е добре държавата да се намесва в икономиката, 67% – във финансовите институции, сочи проучване на “Алфа рисърч”.
В тон с него при всеки проблем с цени следват обяснения за необосновано поскъпване, обвинения за картели и спекула, разговори и “джентълменски” споразумения с производители и търговци, заплахи за масиран внос на евтина стока отвън, пращане на сигнали до прокуратурата и до Комисията за защита на конкуренцията…
Едновременно с това някъде започват протести и искания за намеса на държавата. Това окончателно обърква кабинета и министрите трескаво се втурват да търсят пясъчно сандъче, където да си скрият главите. Резултатът, дори да го има, е временно успокоение, след което цените се връщат там, където пазарът им определя да бъдат.
Тези дни например се протестира за бензина и се иска “справедлива” цена – 2,30 лв. за литър. Стойност отпреди година, когато беше наложен временен мораториум на поскъпването. След което цената отскочи рязко нагоре и пак имаше протести. Сега отново има искания за мораториуми…
Невъзможната мечта е, че държавата ще ни оправи всички и ще свали цените. Защото най-голямо напрежение и недоволство има точно при цените, които се регулират – ток, парно, вода, природен газ, лекарства. Те се определят по приети от държавата методики и от доста време чрез тях се провежда и псевдосоциална политика. Резултатът е, че следват шокови поскъпвания. За ток, парно и газ предстоят през април, после през юли, после още.
Впрочем заради липсата на конкуренция на енергийния пазар, вече сме пред наказателна процедура от ЕС, а законът спешно се ремонтира.
В същото време, вместо да регулира социалната си политика, държавата се опитва да се намеси и да притиска свободния пазар напук на всякакви правила и на здравата логика. Но намесата винаги е закъсняла, втурваме се към последиците, а не към условията, които самата държава (не)създава за бизнеса и за икономиката.
Тези дни всички се вторачиха в яйцата, които се продават от 29 до 50 ст. Но – едва когато същите тези яйца опряха… знаете поговорката. Земеделският министър Мирослав Найденов откровено обяви, че е изкукуригал от числа и не знае кой сред производители и търговци крив, кой прав. Но новите правила за хуманно отглеждане на кокошки, влезли тази година, ги знаем от години. Последиците – също.
Яйчен прах
Министърът хукна да договаря евтин внос от Полша. Яйчен прах в очите! Цената пак ще се изравни с нашата, а родният бизнес ще скочи на протест, че го убиват. Е, министър Найденов има опит с болезнения сектор на храните – миналата година темата бяха хлябът и брашното. Брашното и сега върви нагоре, както и слънчогледът, захарта… Да чакаме ли нови обяснения?
Всъщност потреблението на яйца падна с 30% и е въпрос на време пазарът сам да се “намести”.
Иначе тези дни скочиха цените и на яйцата от щрауси…
11 март 2012

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ