spot_img
НачалоНовиниДоц. Пламен Павлов: Няма тенденция за спиране на посегателствата върху българското културно-историческо...

Доц. Пламен Павлов: Няма тенденция за спиране на посегателствата върху българското културно-историческо наследство

Посегателствата върху българското културно-историческо наследство нямат никаква тенденция към утихване, към спиране, а напротив се ожесточават и то с такива площадно-панаирджийски форми, какъвто е концертът за Деня на независимостта на Македония. Това каза пред Агенция „Фокус” историкът доц. Пламен Павлов, преподавател във Великотърновския университет.

В македонските медии през последните дни се появиха съобщения за един тържествен концерт, който ще бъде организиран във връзка с Деня на независимостта – 8 септември. На 8 септември 1991 г. Македония обяви, макар и в много странна форма, своята независимост като там беше вметнато едно изречение – с право да се присъедини към бъдеща югославска федерация. Фактически тази независимост вече 21 години е националният празник на Република Македония. Ако разгледаме листата на концерта ние виждаме едно мощно присъствие на сръбски изпълнители или на босненски сърби, или на черногорски изпълнители, които са с просръбска ориентация. Виждаме Желко Бебек, Хари Варешанович, Александра Радович и други. Става дума за сръбски или просръбски ориентирани поп и фолк изпълнители. Разбира се хората имат право на културни вкусове и имат право на свои предпочитания, но е факт, че Министерството на културата на Македония в лицето на министъра на културата Елизабета Канческа-Милевска на практика отбелязва Деня на независимостта на своята уж независима държава с един на практика югославско носталгичен концерт, каза доц. Павлов.
Отново се поставя въпросът – вместо да се решават вътрешните противоречия в самата Македония, особено да се укротява и по някакъв начин да се решават проблемите с албанците, се води една открита проюгославска политика. Тук човек може да се запита когато четем абревиатурата БЮРМ – Бивша Югославска Република Македония, кое надделява – дали Република Македония или Бивша Югославска. Фактически ние виждаме едно тържество на югославската идея и това прави днешната държава Македония като един резерват на югославизма, посочи още доц. Пламен Павлов.
Това само по себе си е изключително странно на фона на антибългарската истерия и на търсенето на всякакви поводи за конфликт с България, която първа призна Македония и която и досега е най-добрият партньор на Македония в най-различни области, включително и като гарант за проевропейското развитие на Македония. Освен това билетите, които са пуснати за този концерт, са на символична цена, т.е. търси се една популярност на югомузиката като се получава и специален подарък от всеки посетител. Това е един албум „Македонското сърце бие в 7/8” на братята Тавитян. Ритъмът в 7/8 е ритъмът на българската ръченица и в това отношение Македония не прави изключение от всички останали исторически и етнокултурни български земя от цялото българско етнокултурно пространство.
Виждаме, че дори и в този случай, когато се прокарва просръбско поведение, когато се загърбват проблемите с албанците, отново на преден план излиза антибългарската риторика и антибългарските действия като този път приятелската ни, уж съседна и едноутробна държава Македония се стреми да заграби ръченицата, каза Павлов.
Според него не е нормално Денят на независимостта на една суверенна държава да се отбелязва със заграбване на чуждо културно наследство – в случая българско, както е с ръченицата или с този фамозен албум „Македонското сърце бие в 7/8” да се прави една пропаганда на такъв македонизъм какъвто е Югославия и от друга страна да се загърбват проблемите с албанците.
5 септември 2012

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ