Красимир Каракачанов е дългогодишен лидер на ВМРО – Българско национално движение (ВМРО-БНД). Роден е през 1965 г. в Русе. Завършил е история в СУ „Св. Климент Охридски”. Бил е депутат в няколко парламента. Цялата му политическа кариера е свързана със защитата на българските национални интереси в Македония. Потърсихме г-н Каракачанов във връзка с изложбата, която Македония организира в Кралския музей на Мариемонт в Брюксел. Тя е озаглавена „Македонското средновековно ръкописно богатство”, но всъщност представя българското културно наследство в Македония. Каква е целта на тази изложба и как трябва да реагира България попитахме лидера на ВМРО.
Източник: „Всеки ден“
Г-н Каракачанов, защо Македония отново ни провокира с организирането на изложба в Белгия, озаглавена „Македонското средновековно ръкописно богатство”?
Македония не е спирала да прави провокации от много години. Това е обяснимо, имайки предвид, че Македония иска да изгражда за наша сметка своята идентичност. Те се люшкат в историята. Един път претендират за Клеопатра, след това за Филип Македонски, за Александър Македонски, за Вапцаров и Майка Тереза. В конкретния случай посягат върху българското средновековно наследство. Но какво средновековно наследство има в Македония?! Става въпрос за българско средновековно наследство, тъй като още от началото на 9 век до средата на 14 век Македония е част от българската държава.
Вероятно на тази изложба в Белгия ще представят някое Евангелие, ще извадят някакви ръкописи, ще има икони на Св. Св. Кирил и Методий, на Св. Климент Охридски. Но това е част от българското средновековно наследство, описано още преди векове от български и западни историци и учени. Това са културни образци, създадени по времето на българските царе от Първото и най-вече от Второто българско царство. Това е времето, когато се разпространява християнството и когато по тези земи се налага славянската писменост. Достатъчно е човек да отиде в Охрид, да отиде в манастира „Св. Наум” и да погледне кой е изрисуван като ктитор, то си е написано отдолу Свети Княз Борис І – Покръстителя Българския.
Българските правителства не са се ангажирали да противодействат на подобни фалшификации и затова българската история става обект на кражби и фалшификации. Това е поредната скопска фалшификация, с която искат да налагат някаква своя идентичност, посягайки върху българската средновековна култура. Но въпросът е какво прави нашата държава и нашите власти. Разчитам, че българските евродепутати, които през последните години са показали съпричастност към българската кауза в Македония като Андрей Ковачев, Станимир Илчев, Евгени Кирилов, ще реагират.
Аз бих подходил по следния начин – нека българските евродепутати поканят двама – трима български историци, както и английски и немски учени, които да обяснят на европейските депутати за какво историческо наследство става дума. Ако говорим за Средновековието в Македония, то Средновековието в главите на сегашните политици в Македония не си е заминало. Те продължават по безогледен сталинистко-болшевишки начин да фалшифицират историята – нещо, което от 1944 – 1945 година до ден днешен е практика в Македония.
Може ли България да поиска тази изложба да не се състои с мотива, че става въпрос за кражба на история? Европейският парламент излезе с няколко декларации, че страните в ЕС, както и кандидат-членките, трябва взаимно да уважават историята и културата си.
Тази изложба е добре да се състои, защото това е българското културно-историческо наследство в Македония. Ако македонците бяха коректни, те трябваше да сложат заглавие на тази изложба „Българското Средновековие в Македония”. Нека обаче от българска страна има достатъчно компетентни и грамотни хора, които до обяснят на европейците, че всъщност това е българското културно наследство. Ако това се направи, трябва да благодарим на Скопие, че похарчи едни пари да представи културното наследство на Българското Средновековие в Белгия. В края на краищата тези образци се намират на тяхна територия, но те са част от нашата култура.
Трябва да се направи всичко възможно Европарламентът и евродепутатите да разберат за какво точно става дума. Не става дума за някакъв си македонски народ, който се е появил отнякъде между Филип, Александър и Клеопатра, а става дума за българската култура и история в Македония. В повечето от тези документи и в църквите, които са от времето на Средновековието, думата „българи” присъства достатъчно, за да може всичко това да бъде разчетено и обяснено. Важното обаче е ние да си защитим националните интереси. Защото когато не си защитаваш националните интереси сам, няма кой да ти ги защити – нито Обама, нито Меркел, нито Путин. Това е работа на българската държава.
Дори обаче да обясним на европейците за какво става дума, все пак тази изложба ще бъде под егидата на Македония и всъщност ще се втълпява, че това е част от македонската история и култура. Обикновеният човек на Запад надали ще влезе в дебрите на нашите отношения и спорове.
Е да, целта на Скопие е да заблуди световната общественост колко древен народ е македонският и как са много велики и заслужават да бъдат приети в ЕС и НАТО. Целта на тази изложба е заблуда на европееца. Ако се върнем към старата българска поговорка „Не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава”, ще видим, че през последните 20 години България не реагира адекватно на всеки един подобен опит на Македония. Гледаме с някакво снизхождение като на малкото дете, което си позволява да капризничи и да прави бели, а както виждате, всичко това се натрупва. Те издават и много исторически фалшификати, имат много скъпа пропаганда и чрез световни медии се опитват да налагат своята измислена идентичност, крадейки предимно българската история. Една лъжа, повторена сто пъти, става истина по старата практика на Гьобелс.
Колко милиона е изхарчила Македония, за да пропагандира колко древна държава е? В столицата се изгражда и огромният монумент „Скопие 2014”, където са поставени паметниците на великите „македонци” Александър Македонски, св. св. Кирил и Методий, цар Самуил, император Юстиниан I, Гоце Делчев, Даме Груев и др.
Само за централния площад в Скопие и за изграждането на този лунапарк похарчиха над 200 млн. евро. Но за разлика от нас те дават пари за пропаганда. Ще ви дам следния пример – има един български емигрант Иван Гаджев, който от 50-те години живее в САЩ и човекът със собствени средства десетилетия е събирал всякакви исторически документи, снимков материал, носии, касаещи българщината в Македония. Той събра огромен архив и направи специален институт. Човекът сега е в тежко здравословно състояние и е готов да продаде този ценен архив на България. До момента никой от българска страна не е реагирал. Но познайте дали скопяните не са реагирали. Три пъти са изпращали хора при него, предлагали са му 2 млн. долара, за да предаде този архив на Скопие. Отивайки в Скопие, този архив или ще бъде фалшифициран, или ще бъде унищожен. Ето това е една илюстрация как банкрутирала държава като Македония хвърля огромни пари, за да си измисля идентичност и да краде българска история. Затова България трябва да реагира по-остро.
Но наскоро премиерът Бойко Борисов реагира доста остро по повод на една поредна македонска провокация, свързана с българската история.
Бойко Борисов реагира много точно, макар и емоционално. Според мен обаче външно министерство трябва да подготви едни тези, които да бъдат утвърдени от правителството и това да бъде политиката на българското правителство спрямо Македония. Похвално е, че Бойко Борисов реагира на скопските безобразия. Той е директен, дори понякога недипломатичен, но това заслужава акламации.
Трябва ли България да стопира членството на Македония в ЕС, докато тамошните власти не започнат да ни уважават като държава, история и култура?
Ние трябва да поставим пред Македония много ясни критерии, за да подкрепим нейното членство в НАТО и ЕС. Критериите на първо място са да се спре езикът на омразата. Ако тук разни малоумници спорят дали да изучаваме Ботев и дали Левски не е размирник, то в македонските учебници по история се фалшифицира всичко. Там ще видите, че Климент Охридски е македонец, че цар Самуил е македонски цар, братя Миладинови са македонски просветители. Кирил и Методий не са македонци и не са писали македонска азбука. Освен че фалшифицират историята, за българите и за българския народ в учебниците се пише, че сме фашисти, окупатори, убийци. Затова трябва открито да поискаме Македония да спре политиката на омраза, която се налага чрез образователната система, и да бъдат променени учебниците.
Ние не искаме нещо, което се е случило, да не бъде казано, а искаме младите поколения да не бъдат възпитавани в лъжа. Защото България не е окупирала Македония, а е освобождавала Македония, давайки стотици хиляди жертви. Искаме децата в Македония да учат истината. Ако не истината, то поне да не учат лъжи и обиди към България. Искаме и да спре репресивната политика спрямо хората с българско национално самосъзнание в Македония.
30 август 2012