spot_img
НачалоНовиниНаум Кайчев: Искаме в България да се обръща повече внимание на проблемите...

Наум Кайчев: Искаме в България да се обръща повече внимание на проблемите в Р Македония

Източник: Агенция „Фокус“
Оригинално заглавие: „Наум Кайчев: Претенциите на Скопие към българската история предизвикват усмивки в професионалните среди”
По повод представянето на Българското сдружение на родовете от Македония Агенция „Фокус” разговаря с един от учредителите Наум Кайчев, бивш генерален консул на България в Битоля и консул в Торонто.
Фокус: Г-н Кайчев, представихте Българското сдружение на родовете от Македония. Кое обединява неговите членове и как се стигна до идеята за основаването му?

Наум Кайчев: Идеята е да се съберем личности, които произлизат от географска Македония, които имат различни позиции в днешното българско общество, и всеки със своите способности, възможности и контакти да допринесе за по-добрата чуваемост и повече обръщане внимание на проблемите на Македония в днешна България.
Фокус: Как се стигна до идеята да учредите сдружението, кой е инициаторът?
Наум Кайчев: Тя се появи в разговори между нас. И аз, и председателят г-н Примджанов, и Александър Гребенаров, и Петър Мутафчиев, всички общуваме и се познаваме не от месеци, а от година и така се появи идеята.
Фокус: Знаете ли колко са родовете от Македония, които са у нас?
Наум Кайчев: Над милион са потомците на бежанци, така че понятието родове трябва да се възприема по-скоро образно, отколкото физически. Има много фамилии и родове, които произлизат от географска Македония.
Фокус: Има ли представители от Егейска Македония в Сдружението?
Наум Кайчев: Да, разбира се. Аз съм един от тях. Моят род произлиза от Костурско, Александър Гребенаров също произлиза от Егейска Македония. Не подценяваме съвсем и другите македонски измерения, освен тези, които са се наложили напоследък, свързани с новата наша съседка – държава на югозапад.
Фокус: Как очаквате да бъде приета дейността на организацията?
Наум Кайчев: Предполагам, че позитивно, тъй като това е едно неправителствено сдружение, което си поставя изцяло положителни цели. Ние не предвиждаме конфронтация, било с политически, било с неправителствени сдружения. На нашата пресконференция имаше гости от ВМРО, от Съюза на македонските организации, от тракийските дружества. Надявам се, че ще бъде положително отношението на българското общество към него и тук, разбира се и с днешното правителство, и с бъдещото правителство ще контактуваме и се надяваме, че ще намерим разбиране за нашите цели.
Фокус: Учредителите са хора с различни професии, какво ги обедини в това сдружение?
Наум Кайчев: Обединява ги произходът – това, че Македония е част от тях и проблематиката, свързана с тази област, им е на сърцето.
Фокус: Като историк как гледате на претенциите на Скопие към българската история?
Наум Кайчев: Като професионален историк мога да кажа, че те предизвикват усмивки, разбира се, в професионалните среди, но по-сериозно погледнато следва наистина да се търсят обединяващите неща, включително за самата Република Македония е полезно да се придържа към реалното минало на района.
Фокус: Според Вас има ли интерес българинът към родовата история и в какви насоки е този интерес?
Наум Кайчев: Има интерес, но той като че ли е по-скоро семеен, фамилен и тук е може би основната цел на нашето сдружение да подбуди този интерес, който е донякъде личен, донякъде фрагментаризиран, да го окуражи, да създаде един форум за взаимодействие, за дискусии и за взаимно окуражаване за проучване на родовите корени.
Фокус: Бил сте генерален консул на България в Битоля и консул в Торонто. От дипломатическата Ви работа, кои са най-известните фамилии от Битоля, които имат свои родственици в днешна България?
Наум Кайчев: Разбира се, има много фамилии, които са оставили своята следа в историята на Македония. Имал съм случай да общувам с много от тях. Като фамилии, които по-слабо се знаят, но имат голямо значение, са фамилия Мишайкови (на пресконференцията за представяне на Българското сдружение на родовете от Македония имаше неин представител). Константин Мишайков е основател на българската община в Битоля през 1869 г. Съвсем не трябва да се пренебрегва фамилия Светиеви, които са едни от първенците на града. Има и други.
7 юни 2012
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Рубрика „Българите по света“

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ