spot_img
НачалоНовиниСкопие си присвои Илинден

Скопие си присвои Илинден

„Илинден принадлежи на македонците“, това заявява в интервю за „24 часа вести“ Тодор Чепреганов – директор на Института за национална история на Република Македония. За историците няма съмнение, че Илинден принадлежи на македонците, то се доказва с аргумента, че „въстанието се случило на македонска територия“, добавя историкът.
Българският културен клуб – Скопие (БККС) изразява решителното си негодувание от медийните изяви на Тодор Чепреганов. В писмо, изпратено до медиите, ръководството на БККС призовава държавното ръководство на Република Македония да поиска оставката и да освободи Тодор Чепреганов от длъжността директор на правителствения Институт за национална история. Липсата на реакция по този въпрос би означавала недвусмислена правителствена поддръжка за претенциите на Чепреганов, заявяват от БККС.

Чепреганов отправя груби лични нападки към българския президент Росен Плевнелиев, окачествявайки като провокация неотдавнашното му поздравително писмо до БККС – организатор на Народния събор в Смилево за Илинденско-Пребраженското въстание. Чепреганов е разгневен от думите на Плевнелиев, че на Илинден и Преображение „българите в Македония дораснали за своята свобода”. Това било „тактика на българския политически връх, която можела допълнително да влоши отношенията по релацията Скопие-София”, допълват още от БККС.
Те отбелязват и целенасочените „печатни грешки” в текста на интервюто – името на президента Росен Плевнелиев, както и „българин” и „български”, умишлено са написани с малки букви (макар последното да е нетипично за македонската езикова норма).
В друго интервю на шефа на македонските държавни историци за телевизия „Канал 5″ (по време на конференция на така наречената „Обединена македонска диаспора”) Чепреганов заявява, че с формирането на македонска федерална единица в рамките на Югославия Букурещкият мирен договор от 1913 г. бил формално анулиран, тъй като една от подписалите го страни (Сърбия, респективно бивша Югославия) се отказала от нейната територия по договора. „Остават още България и Гърция”, казва Чепреганов. Такова изказване на държавния историк номер едно на Македония е израз на неприкрити териториални претенции към две съседни страни -членки на Европейския съюз, възмущават се от БККС.
Българският културен клуб – Скопие приветства неформалната българо-македонска междуправителствена среща на най-високо равнище, проведена в гр. Кюстендил на 28 юли 2013 г. От БККС призовават приятелският дух на срещата да бъде съхранен и пренесен във всички сфери на живота.
Македонските българи успяха да запазят своите културно-исторически традиции и идентичност в условията на най-свиреп чужд терор, рискувайки дори живота си. Ето защо БККС настоява за прозрачност на подготвяния договор за добросъседство и категорично ще се противопостави на опитите за задкулисна търговия със съдбата ни.
Няма да допуснем никакви компромиси с героичната история на нашия народ и по-нататъшни фалшификации на нашето културно-историческо наследство, категорични са от БККС.
Целия текст на писмото може да прочетете  тук.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ