Туризъм, пътища и малко индустрия са приоритетите, приети от кабинета в стратегията за регионално развитие до 2022 г.
Правителството се примири, че населението на България ще застарява и намалява и през следващите години
Източник: „Сега“, автор: Диян Божидаров
Намаляването на населението на страната е необратим процес, признава правителството в приетата от него Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 г. Документът бе публикуван преди няколко дни и бе гласуван на заседанието на кабинета на 23 август. „В периода до 2020 г. този процес може да бъде леко забавен, за да се стигне по-късно до неговото стабилизиране. Районите на България трябва да се справят с това сериозно предизвикателство и да намерят пътища за реализиране на развитие в условията на намаляло население“, се казва още в стратегията. Под „стабилизиране“ всъщност се разбира не спиране изцяло на спада, а регулиране на темпа му.
Населението на България се стопява от 1985 г. Преброяванията до тогава показват ръст, а интервалът между 2001 и 2011 г., когато бяха извършени последните две, сочи най-драматичен отлив. България е намаляла с близо 600 000 души. Различни изследвания сочат, че при подобни темпове около 2050 г. населението на страната от сегашните 7.3 млн. души ще се стопи на 5.5 млн.
Приетата от правителството стратегия разглежда заплахите и възможностите за развитие пред българските региони. Тя отчита, че националната брутна добавена стойност, БВП, научната и развойната дейност, се формират най-вече от 6 града – София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора. Неравномерно разпределение на ресурсите съществува в почти всички отрасли. Така например по крайбрежието на Варна, Бургас и Добрич са съсредоточени 65 % от легловата база на страната, заедно със София и Пловдив те формират 80 % от местата за подслон. Документът счита здравната мрежа за сравнително добре развита. Подобна е оценката и за образователната, като изключението е Северозападният регион, в който има едно висше учебно заведение.
Като градове с транснационално значение, следователно подлежащи на най-ускорено развитие, освен 6-те най-значими, са посочени Плевен, Благоевград, Видин и Велико Търново.
Стратегията посочва туризма и инфраструктурата като приоритетите, които трябва да се развиват във всички български региони. Предвижда се изграждане на магистрала „Хемус“ в Северна България, а по направлението Петрич – Бургас ще се строи т.нар. Южна хоризонтала. Акцентира се и на трансграничното сътрудничество, което поради географското положение на страната може да бъде приоритет за всички региони на планиране. Стратегията не отделя значимо място на индустрията, единствено Югозападният регион е посочен като добър за иновации и бизнес.
3 септември 2012