Източник: Нюз.бг
До 2040 година съотношението у нас между лицата над 65-годишна и лицата в работоспособна възраст ще стане средно 1:2.
В момента то е 1:3,5 (при средно съотношение в ЕС 1:4), сочат данни на Националния осигурителен институт, изнесени по време на семинар за социално-осигурителните системи.
Увеличаването на възрастното население води до по-големи разходи за пенсии, здравеопазване и дългосрочни грижи.
Статистиката показва, че през 2011 г. около 25,9 % от жителите на страната са на възраст над 60 години. Сериозен демографски проблем за България е значително ниският относителен дял на хората на възраст от 0 до 14 години – 13,3%, отбелязаха лекторите в семинара.
Според експертите демографските тенденции, свързани със застаряване на населението, увеличаването на средната продължителност на живота и намаляването на броя на хората в работоспособна възраст, водят до негативни последици за социалното осигуряване.
От една страна лицата, които внасят осигурителни вноски стават по-малко, от друга страна периодът на получаване на пенсия става по-продължителен, а броят на лицата, които получават пенсии – все по-голям.
От 1 януари 2012 г. започна да нараства осигурителният стаж и възрастта за пенсиониране за всички лица, независимо от категорията на полагания от тях труд, с по четири месеца за всяка календарна година.
Според предвиденото в законодателството ежегодното увеличаване на изискуемата възраст за пенсиониране ще продължи до 2020 г. за жените и до 2017 г. – за мъжете, когато ще достигне 63 години за жените и 65 години за мъжете.
Така разликата във възрастта за пенсиониране на жените и мъжете ще сe стопи на 2 години (вместо 3 г., както е към настоящия момент).
15 май 2012
ПОВЕЧЕ ПО ТЕМАТА:
България 2050 – проект за демографска програма
Третата национална катастрофа: България изчезва!
Република на старостта: медиите за демографската катастрофа в Краище и Знеполе (ОБЗОР)