Неуредени въпроси с трудовите договори на повече от 100 български граждани на работа в Тунис бе тема на питането, изпратено от народният представител на ВМРО от Патриотичния фронт Юлиан Ангелов до външния министър Даниел Митов.
Въпросът на народният представител е относно приложението на междудържавно споразумение от 1961 г. между Република България и Тунис и положението на българските граждани, работещи в Тунис.
Допусната е сериозна грешка, отнасяща се до липса на здравно и пенсионно осигуряване, както и несправедливо възнаграждение спрямо другите работещи в Тунис, аргументира притеснението си Ангелов.
Министърът на външните работи е посочил в отговора си, че българските институции са запознати с проблема и са задвижили процедурите. Митов в поел ангажимент, че до края на 2015 г. по-голямата част от проблемите на работещите в Тунис български граждани ще бъдат решени.
снимка: БГНЕС, външният министър Даниел Митов
Пълен текст на питането, внесено от Юлиан Ангелов:
ЧРЕЗ
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДО
МИНИСТЪРА НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ
Г-Н ДАНИЕЛ МИТОВ
ПИТАНЕ
от ЮЛИАН КРЪСТЕВ АНГЕЛОВ
народен представител от ПГ на КП „ПАТРИОТИЧЕН ФРОНТ”
На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 94 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, внасям питане
ОТНОСНО: Приложението на междудържавно споразумение от 196 1г. между Република България и Тунис и положението на българските граждани, работещи в Тунис
Уважаеми господин министър,
В Тунис понастоящем по трудови договори с тунизийската държава работят около 100 български граждани – преподаватели по различни дисциплини, лекари, медицински персонал и други. Съществуват сериозни оплаквания относно нееднакво третиране на българските граждани, работещи в Тунис, спрямо всички останали граждани на други държави, които упражняват трудова дейност в Тунис.
Българските граждани, работещи в Тунис, осъществяват своята трудова дейност въз основа на междудържавно споразумение от 21.11.1961 г. Споразумението е подписано между МВнР на Тунис и българското търговско дружество „Техноимпекс” АД, което дружество понастоящем е с отнет лиценз за работа в тунизийската държава. В контракта се указва, че българската страна се задължава да представи професорски персонал, където има нужда на територията на Тунис.
Възнагражденията на българския персонал са уредени в Анекс към споразумението – Първи допълнителен Анекс. Допусната е една сериозна несправедливост по отношение на българския персонал – той не се осигурява от приемащата държава за здравно и пенсионно осигуряване. Освен това към настоящия момент заплатите на българския персонал са размер на 800 динара, чиято левова равностойност е 714 лв., докато местният персонал, заемащ същите позиции получава по 1500 динара.
Отделно от това лицензът на „Техноимпекс” АД за дейност в Тунис е отнет и в момента българският персонал се представлява от друго държавно предприятие, а именно „Експомед”, което е подчинено на Министерство на здравеопазването и има друг предмет и сфера на дейност (областта на медицината).
Следва да се отбележи, че съгласно споразумението не се прилага принципът на индивидуалното договаряне, което противоречи на всички модерни, утвърдени практики в сферата на трудовото право.
Отделно от това считам, че понастоящем нашето дипломатическо представителство не е достатъчно активно в комуникацията и в действията си по защита на законните права на работещите там български граждани. С оглед на динамичната вътрешнополитическа обстановка в тунизийската държава, считам че следва да се работи в насока задълбочаване на връзките, увеличаване на икономическата активност между двете държави и постигане на защита правата на българските граждани, намиращи се в тунизийската държава.
Уважаеми г-н министър,
Моето питане е вашата администрация ще подкрепи ли следните идеи:
1. Ще инициирате ли по дипломатически път сключване на нова спогодба с Тунис, която да уреди трудовите и осигурителните права на българите, работещи в Тунис, като се заложи в това споразумение минимум равностойно заплащане на българския персонал с тунизийския, заемащ същите позиции? Ще инициирате ли да се уреди и въпросът българският персонал задължително да бъде осигуряван за здравно осигуряване и пенсионно осигуряване? Считате ли, че новата спогодба трябва да дава право на всеки български гражданин да има право на индивидуално договаряне на условията, при които полага труд на тунизийски територия – индивидуален трудов договор с тунизийския работодател, за което по данни от тунизийската страна има разбиране за уреждането на този въпрос с нарочен междудържавен договор, но за целта е необходима активност от Министерство на външните работи, тъй като тунизийската страна настоява за равнопоставеност между преговарящите, т.е. въпросът да бъде уреден между двамата министри на външните работи
2. Възможно ли е да инициирате спешно предоговаряне на споразумението между „Техноимпекс“ АД и тунизийската страна, за да бъдат увеличени трудовите възнаграждения на българските граждани минимум до размера на тунизийските възнаграждения?
Народен представител:
София, 05.12.2014 г. /Юлиан Ангелов/
В подкрепа на българския клуб в Прага
СВЪРЗАНИ СТАТИИ