Начало Местни избори ВМРО – Троян: Какво обещахме, какво изпълнихме, какво обещаваме

ВМРО – Троян: Какво обещахме, какво изпълнихме, какво обещаваме

Градската организация на ВМРО в Троян разпространи до медиите отчет за свършеното през последния мандат в Общинския съвет на града. Досегашният общински съветник на ВМРО Даниел Сираков е кандидат за кмет на града за предстоящия вот на 25 октомври. Троянци могат да подкрепят него и кандидатите за общински съветници на ВМРО, отбелязвайки № 7 в бюлетината.

През 2011 г., при влизането в местния парламент, ВМРО направи заявка за десет основни приоритета за развитието на общината, които неизменно следва в работата си. Най-важната политика, отстоявана от Сираков, е развитието на туризма в региона. В тазгодишната си платформа кандидатите отново залагат въпросите, които не са намерили решение през отминалия мандат – знак за последователността и отговорността на ВМРО в Троян, като добавят и нови пет направления за подобряване икономическия и социален климат в общината.

Пълен текст на отчета:

Какво обещахме през 2011 г.?

В началото на мандата, който измина (2011-2015 г.), ние заявихме ясно и точно 10 приоритета за развитие на община Троян като визия на ВМРО. Основните акценти и водещата ни цел беше и си остава туризмът и затова започнахме с туристическия сектор като приоритет № 1.

ДЕСЕТ ПРИОРИТЕТА

за развитието на община Троян мандат 2011-2015 г.

1. Туристическият сектор

 – ясен статут на туристическите зони

 – планиране развитието на туристическите дестинации и техните услуги

2. Минералните извори на територията на община Троян

 – предоставяне на минералните извори за стопанисване и управление от държавата на общината

3. Преотреждане на земеделските земи в северната зона на Троян за индустриална зона и предоставянето и на инвеститори

4. Реализиране на обходен път – II-35 и целогодишното му използване

5. Разработване на програма за развитие и реализиране на проекти за публично-частно партньорство – проекти за ВЕИ

6. Реализиране на съвместни дейности с ИПЖЗ – Троян и общината за възраждане на животновъдството и овощарството в помощ на земеделските производители върху земи общинска собственост

7. Ликвидиране на циганските гета и регламентиране на местата им за живеене на територията на община Троян

8. Намаляване на патентният и туристически данък с цел стимулиране на малкия и среден бизнес на територията на община Троян

9. Създаване на предпоставки и условия за публично-частно партньорство за реализиране на спортен комплекс на стадиона

10. Участие с проекти по европейски програми по горните приоритети.

Какво изпълнихме през мандата?

• В ТУРИСТИЧЕСКИЯ СЕКТОР през изтеклия мандат си бяхме поставили за цел да изведем статутите на туристическите зони, ясни статути. В тази насока през мандата многократно ние от ВМРО поставяхме предложенията си в Общинския съвет (ОбС), поставихме ги и пред кмета на общината Донка Михайлова, която ги включи в мандатната си програма. В мандата успяхме да вкараме решения в ОбС за определяне на туристическите зони Чифлик, Шипково и Беклемето.

С решение № 332 задължихме кмета на общината да се направи проучване и да се анализира необходимостта от откриване на процедура за обявяване на климатичен планински курорт Беклемето за курорт от национално значение. Задължихме кмета на общината със същото решение да направи проучване и да анализира необходимостта от откриване на процедура за обявяването на балнео-климатичен курорт от национално значение на с. Шипково (Шипковски минерални бани). Задължихме кмета със същото решение да се направи проучване и анализ на необходимостта от обявяване за балнео-климатичен курорт от национално значение на с. Чифлик.

В момента е възложено на екип от Българската асоциация по геомедицина и геотерапия да направи съответното проучване и да се произнесе в определен срок според изискванията на Закона за туризма. Според този закон курортните места се категоризират като курортни места/курорти от национално значение и курортни места/курорти от местно значение. В нашия случай задачата е да се категоризират планинският курорт Беклемето и курортите Шипковски минерални бани и Чифлик.

Стъпките, които трябва да се предприемат, е изследване и определяне на курортните ресурси на трите курорта. При категоризирането им като курорти от национално значение трябва да се подготви мотивирано предложение до Министерския съвет, който да се произнесе за статута. Преди това трябва да се премине през съгласуване с Министерството на околната среда и водите, Министерството на здравеопазването и Министерството на регионалното развитие – това вече е възложено и чакаме резултатите. Може би до края на годината вече ще имаме резултати (яснота) по статута.

Защо искаме статут от национално значение? Защото в следващия програмен период (2014-2020 г.), особено за общини от нашия тип, ще се отворят различни програми, насочени към туристическия сектор. И когато статутът на съответния обект е по-висок, тогава по-лесно се прокарват проектните предложения. Давам пример с мегапроекта „Виа Траяна” на бившия зам.-министър Бранимир Ботев, който бе промотиран именно тук, в Троян. И ако тогава имахме национален статут на обектите – крайпътните станции по стария римски път Виа Траяна, процедурата вече щеше да е отворена. А след промотирането се наложи да се извърви един 6-7-месечен период, за да получим нужния статут, което да ни даде възможност да продължим работата по проекта. Така ще е и с трите курорта Чифлик, Шипково и Беклемето.

• МИНЕРАЛНИТЕ ИЗВОРИ на територията на община Троян са нещо изключително важно. Този подземен ресурс е в голям обем. Какво беше свършено досега? Имаме предложение на ОбС, с което задължихме кмета на общината да изготви мотивирано искане пред министъра на околната среда и водите да ни предостави за управление и ползване на минералните извори в Шипково и Чифлик. Стъпката, която успяхме да реализираме през мандата – Министерството на здравеопазването предостави материалните активи на Шипковски минерални бани (басейн, поликлиника, сгради) на Община Троян. По този начин първата стъпка е направена, а ние (Общината) тази година отдадохме басейна под наем и използвахме водата от извор EL36 и така от този ресурс влязоха първите постъпления в общинската хазна.

Следващата стъпка е да предявим по-сериозни претенции към другите три минерални извора в Шипково, за да може Общината да ги стопанисва и да печели от тях. В тази посока вече също се работи и от Министерството на околната среда ни изпратиха становище, че в момента има открита процедура за отдаване на концесия на някои от тях; и ако тези процедури се реализират, Общината би могла да заяви претенциите си за използване на този ресурс, а оттам и за друго ниво на приходите в общинската хазна.

• ПРЕОТРЕЖДАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ в северната зона на Троян, т. нар. местност Сврачи дол – това бе наше предложение и наш приоритет. В момента тази идея е реализирана. Имаме подробен устройствен план (ПУП) и първите закупени терени от двама инвеститори – от италиано-българската фирма „Копа хидросистем” и от софийска фирма за изграждане на кухня-майка. Тази Северна индустриална зона на Троян вече е обособена, без да се влиза в конфликт с други зони в съседство (туристически и жилищни). Каквито грешки се допуснаха в предишни периоди в други троянски зони – до хотел производствено предприятие и т. н.

• РЕАЛИЗИРАНЕ НА ОБХОДЕН ПЪТ II-35 и целогодишното му използване. Не сме преставали да работим по този приоритет. Това, което постигнахме през мандата, е едно решение на ОбС, което даде възможност за актуализация на проекта за нов мост (до бензиностанция „Лукойл”), което е необходима стъпка. Тук ще подчертаем, че практиката на обезсмисляне на проектите поради давност трябва да спре и ние ще следим стриктно случващото се след тази поредна актуализация. Ще работим проектът да се реализира в съответния срок/мандат, защото другото е безотговорно пилеене на средства.

• ПРОЕКТИ ЗА ПУБЛИЧНО-ЧАСТНИ ПАРТНЬОРСТВА – конкретно за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). През 2013 г. в рамките на мандата ОбС прие общинска програма за енергийна ефективност. През 2012 г., в началото на мандата, по този приоритет – и считаме, че заслугата е наша – си изготви програма за насърчаване на използването на енергия от възобновяеми източници и биогорива. Това засега е само на хартия, но рано или късно ще влезе в изпълнение. Защото има много изисквания, включително в общоевропейски план, които ще налагат използването на алтернативни горива в съвсем близки срокове.

• СЪВМЕСТНИ ДЕЙНОСТИ НА ОБЩИНАТА С ИПЖЗ – Троян за възраждане на животновъдството и овощарството в помощ на земеделските производители върху земи общинска собственост. Това преди да го формулираме, при обсъждането, стигнахме до извода, че при положение, че селскостопанската наука (ИПЖЗ) е тук, в Троян и при положение, че Общината има своя ресурс, основно земята, бихме могли да стимулираме развитие на традиционен земеделски поминък в Троянско – животновъдство и овощарство. В тази посока през 2012 г. стартира един проект на българо-швейцарското сдружение ФАЕЛ за биоземеделие. През 2012 г. и 2013 г. се организира изложба в палатите на Националното изложение, идеята бе за нещо постоянно, но връзката се прекъсна, защото устойчивостта на един проект зависи от различни фактори, едната причина бе недостатъчна настойчивост от страна на общинската администрация.

• ЛИКВИДИРАНЕ НА ЦИГАНСКИТЕ ГЕТА. През 2013 г. бе подготвен един план за действие на Община Троян. Тогава ние бяхме много активни при изготвянето на този план. И бяхме особено настоятелни, че трябва да се работи по установяването и регламентирането на жилищните условия на циганите в община Троян. Решение има.

• НАМАЛЯВАНЕ НА ПАТЕНТНИЯ И ТУРИСТИЧЕСКИЯ ДАНЪК. През мандата не позволихме тези два данъка да растат, което считаме за определен успех в нашата работа. Това е определен успех и на фона на случващото се в други общини, където имаше отчетлив ръст на тези данъци.

• ИЗГРАЖДАНЕ НА НОВ СПОРТЕН КОМПЛЕКС в Троян. Много се спекулира с тази тема, но истината е една – че ние (ВМРО) настоявахме това да бъде включено в мандатната програма на кмета Донка Михайлова. Тук имаше по-широк консенсус, тъй като приехме едно решение за преотреждане на терен от 22 дка южно от стадиона за построяване на многофункционална спортна зала.

• ПРОЕКТИ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ПРОГРАМИ. В тази посока активно подкрепяхме Общината в работата й по европейските програми, свързана с нашите приоритети. Бяхме коректен, предвидим и надежден партньор на общинската администрация.

Приоритетите ни през новия мандат 2015-2019 г.

ДЕСЕТТЕ НИ ПРИОРИТЕТА остават неизменни, но в тях има и някои нови моменти.

1. Очакваме да получим становището на Асоциацията по геомедицина и геотерапия, с която е сключен договор срещу заплащане. И с това становище да подкрепим наше предложение до Министерския съвет за категоризиране на туристическите зони Чифлик, Шипково и Беклемето със статут на национални курорти.

2. Минералните извори – изискваме в Шипково и Чифлик Община Троян да получи правото да се разпорежда с тях и да ги стопанисва, както е в доста български общини, които имат подобен природен ресурс. Целта е приходите от експлоатацията на тези извори да влизат в общинския бюджет.

3. Преотреждане на земи в Северната промишлена зона – това е изпълнено и нещата там вече се случват.

4. Обходен път на Троян – настоятелно ще продължим работа по тази инфраструктурна задача. Но тук трябва и активната подкрепа от държавата и в този смисъл е важна дейността на нашите народни представители.

5. Алтернативни горива – работата продължава, това е безалтернативна задача.

6. Съвместната дейност на Общината с ИПЖЗ – важна задача и през новия мандат, в това сътрудничество има голям потенциал.

7. Ликвидиране на циганските гета.

8. Патентния данък – ще се опитаме да задържим нивото му през първите 1-2 години от мандата, след това вероятно ще бъде отключен.

9. Нов спортен комплекс – ще сме особено дейни в търсене на бъдещ инвеститор, дали държавен или частен, няма значение. Успех ще е в началото на мандата да се преотреди теренът и да се изградят основните комуникации.

10. Работа по европроекти – неизменна и важна задача и през този мандат.

НОВИ ПЕТ ПРИОРИТЕТА през мандата

1. Възлагане на проучването за находища на минерална вода по оста Шипково – Бели Осъм – Балканец – южната част на Троян – Орешак – Черни Осъм с цел бъдещи сондажи и използване на този безценен ресурс.

2. Проучване и възлагане изграждането на инсталация за сепариране и изгаряне на зелени и битови отпадъци. Получената енергия да се използва за изграждане на оранжерия за цветя и зеленчуци – като отделно общинско звено, като звено към съществуващо общинско предприятие или като отделно общинско предприятие. Това може да се изгради на територията на бившия сеновоз (сегашната площадка за твърди битови отпадъци в началото на града). И е по възможностите на Общината, като, разбира се, ще се търси и финансиране по програми. Не е толкова скъпо, а ползите от подобна дейност ще са много големи и във финансов, и в социален план. Например, цялото озеленяване в общината може да се реализира по този начин.

3. Създаване на Общинско предприятие „Троянски имоти”. В момента на територията на общината има много собственост, която не се използва по предназначение. Имаме идея още от 2000 г. за създаване на едно стопанско туристическо звено към Общината, обединяващо резиденцията на Къпинчо, общинската станция на Беклемето, почивната база (под „Нефт и газ”) в Орешак, някои от ресторантите, които са общинска собственост, а са отдадени под наем. Всичко това може да се впрегне в една доходоносна туристическа дейност в полза на Общината. Тук може да се включи и звено „Общински паркинги”, както и новия Информационно-културен център.

4. Нови жилища за социално неинтегрирани граждани. Идеята е да се определят общински терени, има доста такива, и да се продават при строг регламент и облекчено разсрочено плащане на социално неинтегрирани граждани (цигани и други). Как? Общината предоставя терена и го преотрежда, ако е със статут на земеделска земя. На този терен се вкарват общата инфраструктура (вода, ток), както е в промишлената зона. Теренът се предоставя при определени твърди изисквания – за изплащане в определен срок и др. На хората се предоставя безвъзмездно типов проект за изграждане на жилище, съгласуван с Общината.

5. Създаване на общинско звено „Охрана, сигурност, зооинспекторат” (в структурата на общинско предприятие). Отдавна работим по тази идея, а в съседния Ловеч от години успешно работи подобно звено. Новото при нас ще е зооинспекторатът, нещо изключително важно във връзка с контрола по отглеждането на животни в общината.

ПРИОРИТЕТИТЕ в дейността на ВМРО – Троян през следващия управленски мандат 2015-2019 г. не са самоцелни. Те са надграждане на свършеното пред предходния мандат 2011-2015 г. и са обвързани с основните документи на Община Троян: План за развитие до 2020 г., Интегриран план за градско развитие, Общ устройствен план, който предстои да бъде приет.

Даниел Сираков, ВМРО – Троян

Последни Новини

Памет за Гоце! 121 години от гибелта на българския национален герой

На 4 май се навършват 121 години от гибелта на Апостола на македонските българи Гоце Делчев. Георги (Гоце) Николов...

Контрера е водач в 23 и 24 МИР в София, Каракачанов оглавява Благоевград и Плевен, Джамбазки поема евролистата и 25 МИР

ВМРО регистрира листите за Европейските избори и за участието си на извънредните парламентарни избори в София. адв. Ангел...

Мария Балъкчиева повежда листата на ВМРО в Сливен

Бизнес дамата Мария Балъкчиева повежда листата на ВМРО – БНД в Сливен, научи Sliveninfo. Тя ще бъде и част от листата за...

ВМРО – Варна регистрира листата си за вота

ВМРО – Варна се регистрира в РИК за участие в изборите за народни представители на 9-ти юни. Вотът е две в едно...

Красимир Червилов води листата на ВМРО в Стара Загора

Днес в Районната избирателна комисия – Стара Загора ПП „ВМРО – Българско национално движение“ регистрира листата си с кандидати за народни представители...

ВМРО регистрира своята листа за предстоящите парламентарни избори в област Добрич

Днес ВМРО регистрира листата си с кандидати за народни представители от 8 МИР Добрич. Водач на листата е...

ВМРО регистрира листата си в Кюстендил

Областната структура на ВМРО регистрира листата си с кандидати за народни представители в предстоящите избори за Народно събрание в РИК – Кюстендил.

Коментари

serdivan escort adapazarı escort odunpazarı escort

escort bayan sakarya escort bayan eskişehir