Начало Блог Красимир Каракачанов е фаворит на дебата по bTV

Красимир Каракачанов е фаворит на дебата по bTV

24,7% от зрителите смятат, че той се е представил най-добре

Кой се представи най-добре? Това ви попитахме в експресно телефонно проучване на „Маркет Линкс“ по време на кандидатпрезидентския дебат по bTV. Допитването е направено сред 800 пълнолетни българи, които следиха дебата в сряда вечер.

Фаворит е Красимир Каракачанов с 24,7% одобрение. Втори е Ивайло Калфин с 15,2%, следван от Веселин Марешки – 11,4%. Последен е Трайчо Трайков – 7%.

Любопитно е, че участниците, които присъстваха на дебата само чрез холограми –Цецка Цачева и Румен Радев, също са сочени за победители от зрителите – 3,8% получи Радев и 2,2% Цачева.

Попитахме също: „Повлияха ли дебатите върху решението Ви за кой канидат-президент да гласувате?“ 21,4% от зрителите отговарят „Да“.

Анкетата е проведена по поръчка и финансирана от bTV.

Ето как протече и самият дебат.

Един срещу друг пред зрителите на bTV се изправят Красимир Каракачанов, Веселин Марешки, Трайчо Трайков и Ивайло Калфин

Te имат възможността да представят пред избирателите тезите и аргументите си по ключови въпроси, свързани с правомощията на държавния глава.

В първата част не дебата те трябва да отговарят на въпроси, свързани с правомощията на президента.

Големият дебат (част I): Президентът и властта

Четиримата присъстващи реално в студиото кандидати започнаха дебата с признание за имуществото си, с което влизат в битката за най-високия държавен пост.

Фирмите ми имат стойност над 100 млн. лв., заяви Марешки. Калфин обяви, че има 100-ина хиляди лв. в сметките си, а Трайков – няколкостотин хиляди лв., както и части от апартаменти. Каракачанов заяви, че има два апартамента и около 45-46 хил. лв., т.е. е по-богат от премиера Бойко Борисов.

На въпроса кого виждат, когато се погледнат в огледалото Марешки заяви, че вижда честен и почтен човек, професионалист, а Трайков обяви, че неговият образ е: баща на две деца, който винаги е оставал на принципите си. Калфин заяви, че предпочита другите да го преценяват, вместо да се вглежда в огледалото, а Каракачанов също заяви, че вижда как не съм отстъпвал от принципите си и ще продължи така.

Никой от кандидатите за президент не пожела да назове по име олигарсите, но всички се съгласиха, че тази фигура е характерна за страните от постсъветски тип като Русия и България, а в основата ѝ е забогатяване с използване на ресурсите на държавата.

Кафин заяви, че би държал институциите да работят, така че да си свършат работата – теза, споделена и от Трайков, според когото правосъдната система не трябва да допуска съществуването на олигарси.

Според Марешки пък пример за олигархично поведение е продажбата на т.нар. „царски конюшни”. Той, дори като богат човек, например, не би могъл да си купи въпросния имот, без да бъдат използвани политически връзки.

На въпрос дали Георги Първанов не хвърля сянка върху кандидатурата му, Ивайло Калфин заяви, че това няма как да стане, тъй като политическата му кариера е пред очите на хората. Трайков пък подчерта, че не е кандидат на никоя от партиите на Реформаторския блок, а е издигнат от Гражданския съвет.

Членувал съм само във ВМРО и няма кой да ми хвърля сянка, заяви Каракачанов. На въпрос дали би назначил в екипа си някой, който е бил свързан с „Държавна сигурност”, той отговори положително, но с уговорката: „само ако човекът има качества и е кадърен”. Не е престъпление, ако си служил на държавата си, но ако си бил мръсник и си клепал, нямаш място в администрацията и в политическия живот, добави той.

Аз съм единственият кандидат, който няма началник, нямам агентурно минало, бил съм много малък, никой не ме е търсил. Ако бъда избран, началник ще ми бъде българският народ, каза пък Марешки. 

Относно казусите „КТБ” и „Белене” Каракачанов заяви, че за всеки един от проблемите, с които са били ощетени българските граждани, трябва да се търси сметка.

Не са само Белене и КТБ, подчерта Трайков. Има и 3 млрд. от договора, променен от Румен Овчаров, и по 1 млрд. всяка година за картела в горивата и ако имахме работеща съдебна система това нямаше да е възможно.

АЕЦ „Белене” трябваше да работи следващата година и да носи приходи, а КТБ е свързан със сегашното управление и с управлението на кабинета „Орешарски”, каза пък Калфин.

Големият дебат (Част II): Президент и свят

Участниците в дебата по bTV отговаряха на въпроси, свързани с външната политика и позицията ни по международни казуси

Кандидатпрезидентският дебат започна с правомощията на държавния глава и продължи с позицията на кандидатите по международни теми и външнополитически казуси.

Първият въпрос засегна претенциите на Турция, изразени от президента Реджеп Ердоган, към България и демонстрираното от него „широко сърце”.

Веселин Марешки посочи, че ако заеме поста на държавен глава неговото сърце ще е широко за всички приятелски и неагресивни народи.

Ивайло Калфин зае позицията, че България не бива да допуска подобен тон, защото това би означавало, че сме послушни. „В рамките на 10 дни Ердоган два пъти извади тезата за Османската империя, докато в момента в страната властта се централизира. Това ще доведе до агресия към страни като нас”, заяви кандидатът на АБВ.

Трайчо Трайков изрази опасение от „широкото сърце на г-н Марешки” и посочи, че е очаквал България да реагира достойно на изразените претенции, но нищо не е последвало.

Красимир Каракачанов контрира обвинението за липса на реакция с думите, че ВМРО винаги са реагирали, тъй като тези претенции продължават от 12 години. Неговата директна позиция е, че ако Турция иска да има добри отношения с България, то подобни изказвания са недопустими.

По повод дискусиите за или против облекчаването на визовия режим за турските граждани в Европа кандидат-президентите имаха разнородни позиции. Трайков посочи, че не бива да се облекчава режимът, след като страната не е изпълнила условията за това. Каракачанов категорично зае позицията против и като цяло се обяви срещу членство на страната в Европейския съюз. „ ЕС е съюз на християнски държави и Турция няма място там.”

Случилото се след опита за преврат в страната значи, че на практика Турция се отказа от процеса по присъединяване в ЕС, коментира Ивайло Калфин.

Марешеки отговори с правилата, по които всяка държава е минала за подобно облекчаване. „Ако Турция мине през тях и им отговори, то не виждам лошо”, смята той. Според него в 21 век не бива да се делим на раси.

На въпроса дали биха затворили границата за бежанци участниците в дебата заеха някои категорични позиции и някои по-меки.

Кандидатът на обединените патриоти не се поколеба да каже „да” на затворените граници и направи уточнението, че влизащите у нас масово не са бежанци. „80 на сто от намиращите се у нас са афганистанци, а само 5% имат образование. Бежанец е този, който бяга от война, майки с деца и семейства”, уточни той.

Трайков коментира, че не приема тезата, че по презумпция всички са икономически мигранти или терористи. Той заяви, че България няма как да се затвори за бежанци. Това е записано дори в Търновската конституция.

Ивайло Калфин похвали Европа и стратегията ѝ за решаване на кризата и заяви, че начинът на идване не е чрез трафиканти. „Трябва да сме солидарни, но това трябва да е контролиран процес”, обобщи той.

„Европа не е намерила никакъв път”, опонира Марешки. „Затваряме границите за нелегалните – без значение какви са”, категоричен е той, очертавайки схема на изнасяне на мигранти към Вашингтон със самолети.

Красимир Каракачанов отговори на въпрос първоначално отреден за ген. Радев, който не присъства на дебата. Попитан дали трябва да паднат санкциите срещу Русия и дали антируската реторика носи рискове той заяви, че България е малка страна и няма право да влиза в конфликт между Великите сили. „България трябва да води политика, която да умиротворява региона. По отношение на санкциите смятам, че имаха негативен ефект върху почтения гражданин, а не решиха проблемите.”

Веселин Марешки трябваше да отговори на въпрос, планиран за кандидата на ГЕРБ Цецка Цачева, която също не присъства по време на дебата – дали подкрепя позицията на президента Плевнелиев за анексирането на Крим. „ Аз съм отвратен от присъствието на Плевнелиев в президентството. Смятам, че агресията към Велики сили носи само вреда. Не да мълчим, а да се държим с достойнство.”

Върховното задължение е да се спазват човешките права. Така кандидатът на Реформаторския блок Трайчо Трайков отговори на въпроса как би реагирал на казуса Бююк и периодичното предаване през граница на турски граждани без съд. 

С поглед и към президентските избори в САЩ и дали Хилари Клинтън или Доналд Тръмп биха били по-полезни за България Ивайло Калфин посочи, че ако страната ни си знае интереса, не би имало значение. „Всеки, който усилва напрежението и дрънка с оръжие няма как да срещне нашата подкрепа.”

Блиц: Когато кандидат-президентите трябва да отговарят само с „да” и „не”

Следващият президент трябва да е дипломат, но колко добре успяват кандидатите за поста да се справят с най-кратките отговори?

В най-кратката форма на кандидат-президентския дебат по bTV Красимир Каракачанов, Веселин Марешки, Трайчо Трайков и Ивайло Калфин трябваше да са максимално еднозначни. „Да” или „не” – ето какво казаха:

– Били ли сте членове на БКП?

Красимир Каракачанов (КК): Не.

Валентин Марешки (ВМ): Не.

Трайчо Трайков (ТТ): Не.

Ивайло Калфин (ИК): Да.

– Има ли част от миналото ви, от която се срамувате?

КК: Не.

ВМ: Да.

ТТ: Не.

ИК: Не.

– За или против посланиците с досиета?

КК: За, важни са качествата.

ВМ: За, но не досиета към чужди служби.

ТТ: Против.

ИК: Критерият е кадърността.

– За или против връщането на казармата?

КК: За.

ВМ: За начално военно обучение.

ТТ: За военното обучение по избор.

ИК: За военно обучение в училище.

– За или против гей браковете?

КК: Против.

ВМ: За.

ТТ: За.

ИК: За.

– Политиката на Меркел или политиката на Орбан за бежанците?

КК: Орбан.

ВМ: Нито един от двамата.

ТТ: Нито един от двамата.

ИК: Нито един от двамата.

– От тази учебна година осмокласниците в Унгария учат за Виктор Орбан по история. Има ли съвременен българин, който заслужава да бъде изучаван в часовете по история?

КК: Повечето трябва да присъстват в съдебните зали.

ВМ: Няма как да отличим някого.

ТТ: Трудно е да се каже.

ИК: Нужен е нов прочит на прехода, който да влезе в учебниците.

Последни Новини

Красимир Червилов води листата на ВМРО в Стара Загора

Днес в Районната избирателна комисия – Стара Загора ПП „ВМРО – Българско национално движение“ регистрира листата си с кандидати за народни представители...

ВМРО регистрира своята листа за предстоящите парламентарни избори в област Добрич

Днес ВМРО регистрира листата си с кандидати за народни представители от 8 МИР Добрич. Водач на листата е...

ВМРО регистрира листата си в Кюстендил

Областната структура на ВМРО регистрира листата си с кандидати за народни представители в предстоящите избори за Народно събрание в РИК – Кюстендил.

Красимир Каракачанов: В момента двете лица на ЕС са Виктор Орбан и Урсула фон дер Лайен

За съжаление в последните 20 години се отнема суверенитет на държавите членове на Европейския съюз за сметка на повечето права за Еврокомисията....

Красимир Богданов: Държавата води убийствена политика спрямо малките населени места

Държавата води убийствена политика спрямо малките населени места. Непрекъснато се говори за демографска политика, а се прави всичко възможно да се прогони...

В Шумен ВМРО регистрира листата си за народни представители

Водач на листата на ВМРО – БНД за изборите на 9 юни 2024 г. в 30 многомандатен район – Шумен ще бъде...

ВМРО почете жертвите на наводнението във Враца

1 май е ден за почит към стотиците невинни жертви от Враца и Згориград, загинали в наводнението през 1966 г.

Коментари

serdivan escort adapazarı escort odunpazarı escort

escort bayan sakarya escort bayan eskişehir