İstanbul escort bayan sivas escort samsun escort bayan sakarya escort Muğla escort Mersin escort Escort malatya Escort konya Kocaeli Escort Kayseri Escort izmir escort bayan hatay bayan escort antep Escort bayan eskişehir escort bayan erzurum escort bayan elazığ escort diyarbakır escort escort bayan Çanakkale Bursa Escort bayan Balıkesir escort aydın Escort Antalya Escort ankara bayan escort Adana Escort bayan

Начало Българите по света Да беше Македонија на „Фејсбук“...

Да беше Македонија на „Фејсбук“…

Източник: в. Дневник, Скопие

Автор: Зоран Андоновски

Марк Цукерберг, основачот на „Фејсбук“, истиот ден кога ја стави на берза компанијата се ожени и веднаш го апдејтираше статусот на неговиот профил во „оженет“.

Kога државава Македонија би имала фејсбук-профил, што ќе напишеше под статус? Сингл? Во врска? Земја која поради спорот со Грција не напредува во интеграциите? Оди кон ЕУ? Kон НАТО?

Треба ли да се смени нешто по интервјуто на премиерот Никола Груевски во кое тој однесувањето на големите сили Америка, Германија и Франција и големите организации НАТО и ЕУ го нарече лицемерно, непринципиелно, со двојни стандарди, дипломатска игра без граници, фрлање прав в очи и класична демонстрација на сила. Kаков би ни бил сега фејсбук-статусот? Би напишале ли „остануваме кандидат“? Ако се прашува премиерот и ако се преземе описот од интервјуто, ние би биле „земја кон која крајно непринципиелно и некоректно се однесуваат и ја малтретираат со години, а секогаш ја канат кога им треба, дали тоа е во моменти кога им е неопходна за логистичка база како што беше при интервенцијата во 1999 година кон Србија, или кога требаше да бидеме во Авганистан, во Ирак, и други настани каде што им требаат сојузници, им треба нашата војска, нашето присуство, нашето знаме, нашата одлучност … “

Kога Груевски, пак, би го пишал статусот на Америка, Германија и Франција би ставил „наши пријатели, но истовремено се поголеми пријатели на Грција“, паралелно со она лицемерни, непринципиелни, со двојни стандарди.

Kаков е сега статусот на Грција како држава? Пред банкрот, на прагот на хаос, на прагот на нови избори, држава пред излез од еврозоната или пред излез од кризата? Нашиот премиер тоа би го напишал поинаку: „Недвосмислено тоа е земја која во последните две децении со сите сили го кочи нашиот развој и напредок, вложува огромни ресурси во тоа, троши огромен политички кредит и прашањето со нас го користи пред с` во внатрешнополитички цели и популистичка пропаганда. С` со единствена цел, да се смени името на државата, името на нашиот народ, името на нашиот јазик и севкупно нашиот идентитет. Додека го замајуваа народот во Грција со покажување мускули кон нас, со загорчување на иднината на два милиона народ, кои се пред с` луѓе, а потоа и соседи, еве на очиглед на целиот свет гледаме што правеле зад сцената и во каква ситуација ја донесле својата земја“.

Kога пресудата од Хаг би отворила фејсбук-профил, што би ставила под статус? Дека „не ја почитуваат и не ја земаат предвид иако ја прогласи Грција за виновна дека ја прекршила Привремената спогодба со тоа што ни вложила вето во Букурешт“?

Kога Привремената спогодба би отворила фејсбук-профил што би ставила под статус? Жива? Едвај жива? На умирање? Се сеќава ли некој на неа? Време ли е и нејзе да ~ се направи апдејт? Зошто некој би ја сметал за валидна ако едната страна не ја почитува најбитната клаузула која вели дека не смее да го попречува членството итн. итн.? Некои сметаат дека Спогодбата уште од Букурешт 2008 година е клинички мртва и дека треба да ~ се скратат маките. Никој не го посетува нејзиниот фејсбук-профил … никој не стиска лајк на нејзиниот статус.

Kонечно, кога преговорите за името би имале фејсбук-профил што би ставиле под статус? Замрзнати се додека не се создадат услови за одмрзнување …

*Фејсбук-статус е едно прозорче кое на корисниците на социјалната мрежа им овозможува да споделат мисли, локација или важни информации со нивните пријатели. Статусот обично е кус и генерално само информира без премногу детали. Kога статустот се апдејтува, (се впишува новата состојба) тоа се појавува на личниот информативен „ѕид“ и кај сите пријатели. Тие на тоа може да остават коментари или, пак, само да кликнат на „лајк“. Услугата е воведена во 2006 година и тогаш мораше да почнува со „е“. На пример: „Марк Цукерберг е … “. Во 2007 година тоа беше укинато и дополнето со прашањето „Што правиш со моментов“(What are you doing right now?). Во март 2009 година, прашањето беше сменето во „За што размислуваш“ (What’s on your mind). Голем процент од постовите за статус се обиди за хумор или за мудрување, па има многу страници, апликации и книги кои нудат помош да си го формулирате статусот да ви биде интересен.

Изгледа Груевски токму тоа и го направи.

3 юни 2012

Последни Новини

Намаляване на санкциите при непосещение на училище стимулира маргинализацията

Това е и дискриминация спрямо учениците, които не взимат държавни пари С тази позиция излиза заместник-председателят на ВМРО Красимир...

Каракачанов: Олигархията си намери точното място при това правителство

България се управлява от няколко посолства и от икономическите интереси на няколко олигарси. Това заяви в предаването „Лице в...

Контрера: „Спасителите“ на София ще превърнат улиците и булевардите на столицата в  бойно поле

Увеличават скоростта на градския транспорт при реална война по пътищата Това става ясно от проект на зам.-кмета по транспорт...

Джамбазки постави въпроси относно членството на България и Румъния в Шенген

В контекста на непрекъснатите усилия за интеграция на България и Румъния в Шенгенското пространство българският представител в Европейския парламент Ангел Джамбазки отправи важни въпроси...

Доц. Михов: Дневният ред на обществото не присъства в речника на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС

Конструктивният и национално отговорният подход липсват, смята зам.-председателят на ВМРО Тефтерчето на Левски и написаното от него вътре: „Народе????“...

Контрера: ПП-ДБ-СС оплетоха в мрежа от лъжи София и СОС

Вече е ясно, че напълно съзнателно блокират работата на общината Такъв коментар направи в профила си във „Фейсбук“ общинският...

Красимир Каракачанов: Нашите политици освен селфи да си правят, за друго нищо не стават

По време на мюнхенската конференция по сигурността министър-председателят на Албания Еди Рама за пореден път си позволи да обижда и критикува България....

Коментари

escort bayan sakarya escort bayan eskişehir