Начало Медиите за ВМРО вижте пълните текстове - 1 април 2011

вижте пълните текстове – 1 април 2011

„24 часа”: Половината българи станаха софиянци


„Труд”: Животът спира в 53 общини


„Стандарт”: Села на доизживяване


„Новинар”: Костадин Костадинов, зам.-председател на ВМРО: На българите най-после ни писна да ни крадат


Дарик нюз: Министерство да бори демографския срив, искат от ВМРО


БНР – Радио Стара Загора: 80 жилища от общинския фонд на Стара Загора за 4000 кандидати


Дарик нюз Стара Загора: ВМРО-БНД е новата група в Общинския съвет


Стандарт нюз: Войводи скъсаха дослука с ГЕРБ


„24 часа”: Половината българи станаха софиянци

1 април 2011
София вече събира над половината от населението на страната.
3 500 000 души живеят и работят в столицата, сочат предварителни данни от националното преброяване, което бе извършено през февруари. Окончателните изводи за заетост, професии, религия и етноси трябва да бъдат обявени през юни. Очаква се българите да се окажем малко над 7 млн. души.
Масовият наплив към столицата обяснява защо във всички останали области хората са намалели с десетки хиляди. Сравнението е спрямо 2001 г., когато е правено предишното преброяване.
Доста се увеличили спрямо 10 години и жителите около София, сочат предварителните данни. Адресните регистрации в Бояна, Банкя, Драгалевци и Симеоново гонят 300 хиляди. Тази тенденция е характерна за цяла Европа – по-заможните живеят в околностите на големия град.
Малко под 1 млн. от софиянците се преброиха по интернет през февруари.
На кантар все още е само Варна, както „24 часа“ вече писа. Там само след окончателната обработка на анкетните карти по интернет и тези от домовете ще стане ясно дали през 2011 г. жителите са повече от 2001 г., или са намалели.
Промяна за 10 години личи и в заетостта на българина. Той зарязва нивата и влиза в развлекателния бизнес. Всеки 15-и българин, живеещ в градовете, вече работи в шоубизнеса или в рекламата. През 2001 г. най-разпространените професии са били учителската и земеделците.
Пълен текст

„Труд”: Животът спира в 53 общини

31 март 2011
Точно 53 от всичките 264 общини в България са под “санитарния минимум” от 6000 души, нужни за откриване на община, сочат данни на ГРАО. И въпреки че по закон падането на жителите не води автоматично до закриване, разноцветни политици признават, че е нужен широк обществен дебат за ново административно деление на страната. Още повече, че картината вероятно ще се влоши, когато излязат данните от преброяването на населението. Реформата не може да стане преди 2015 г., когато приключва цикълът по финансиране по европроекти, по които общините са бенефициенти. Всяка административна промяна в този случай би означавала загуба на европари, защото договорите са сключени именно с тези общини. И средствата не могат да бъдат прехвърляни.
Възниква въпросът дали една малобройна община има ресурс да решава проблемите на гражданите, каза пред “Труд” депутатът от мнозинството Стефан Дедев. “ГЕРБ категорично няма намерение да закрива общини предизборно”, категоричен бе той. Според Дедев трябва да започне обществен дебат за ефективността на тези общини. “Личното ми мнение е, че след широк дебат трябва да стане административна реформа, в която да се окрупнят общини и да се направи ново деление според населението и географските особености”, каза Дедев.
“Тези 53 общини са в резултат на разширяващите се дисбаланси в регионалното развитие на страната”, каза соцдепутатът Димчо Михалевски. Той напомни, че законът не изисква закриване. Но трябва много широк дебат какво да се прави.
Повече от половината общини в област Монтана са обезлюдяващи. Населението в тях намалява с всяка година и е предимно възрастно. Няма и промишлени предприятия. “Живеем много трудно. Няма никаква работа за хората!”, казва кметът на община ЯкимовоГеорги Георгиев. В петте села на общината живеят 4383 души. В нито едно от тях няма завод или дори малък цех. Работа има само в малките магазинчета и в няколкото фирми за обработка на земята. През последните години са закрити две училища, вече са останали само две, които събират децата от всички селища. Младите хора бягат. Трудно се намират и специалисти за общинската администрация, която заедно с кметствата по селата наброява 31 души. За да събере екип, кметът е назначил хора от Монтана и Враца, които пътуват всеки ден. Общинският съвет е от 11 души. Оскъден е и бюджетът на общината – около 2 млн. лв. Ако не са десетината европроекта, които сме разработили, няма как да поддържаме селищата, казват общинарите. “В тоя вид не знам как ще оцелеем!”, тревожи се кметът Георгиев. Община Треклянос 19 съставни села и 502 постоянни жители със сигурност ще влезе в учебниците. Паланките се обезлюдяват в геометрична прогресия и повечето от селцата са с по 8-10 обитатели, а зимата не са и толкова. Местните често коментират инцидент, при който през лятото м. г. загинал последният регистриран с постоянен адрес в с. Побит камък Миливой Динев (75 г.). Мъжът се качил да бере джанки за ракия в двора си, паднал и издъхнал.
Бюджетът на Трекляно за 2011 г. е 960 000 лева – колкото за асфалтирането на две улици в областния град. В перото “Здравеопазване” са заложени 400 лева. Те са за хонорара на медицинската сестра, която дава хапчета на болни ученици в училище “Св. св. Кирил и Методий”, в което има 30 деца от първи до осми клас в смесени паралелки и повечето са от ромския кв. “Изток” в Кюстендил.
Впрочем доста бюджетни средства отиват тъкмо за училището – годишната издръжка на всяко дете е 1780 лева, обявиха от финансовия отдел на общината. На седмичен пансион са, с безплатна храна три пъти на ден. За частен бизнес е трудно да се говори в този край – частници държат само един-два магазина. Треклянци се надяват да се отворят поне 10-ина работни места в новия цех за дървени въглища. Кметът Камен Арсов (66 г.), който кара пети мандат, няма да се кандидатира наесен заради здравословни проблеми. Според него обаче с това “гърчаво население” общината може да бъде прехвърлена към Кюстендил или Земен. “Каквото искат да правят”, описва нещата Арсов.
Демографски срив и разруха тресат Северозападния регион – най-беден е не само в България, но и в ЕС. Видинският край с 11-те си общини е единственият в страната, в който от 1946 г. не е установено увеличение в броя на населението. Наред с ниската раждаемост и висока смъртност, трудният делник пропъди хиляди жители. За последните 10 г. броят на учениците във Видинско е намалял двойно. Преди 5-6 г. в областта е имало 51 училища. Днес са 38. Малцината останали млади в по-малките общини преживяват или от социални помощи, или от мизерните си заплати по програмите за временна заетост. Общините Бойница, Макреш и Чупрене обезлюдяват. Лоша пътна инфраструктура, кретаща икономика, пустеещи земи.
“Животът при нас мъждука”, каза Николай Гергов, кмет на община Грамада, където по последни данни живеят 1987 души, предимно пенсионери.

Баба Василка върви час и половина всеки ден, за да си наточи вода

“Децата ни избягаха в Кюстендил и София. Ние едвам се препитаваме”, кахърят се малкото останали жители в Трекляно. За последната една година се е родило само едно дете. Лекар и полиция няма. В селото все още има училище, но в него се обучават едва 32 деца, половината от които са от ромски произход. Животът е като спрял в пустиня. В школото намираме само главния счетоводител Стефан Борисов. Освен че се оправя с училищното счетоводство, той отглежда животни.
“Имам две крави. Казват се Илияна и Лиса, 13 овце, свине, гъски, кокошки и няколко кучета. Имам син и той ходи на училище”, хвали се Стефан. Завършил бил икономика в университет в Благоевград.
До съседното село Дълга Лукасе минава през село Косово. Кости от умрели животни са осеяли нивите. Пътят е черен, отстрани има разрушени къщи и хора не се срещат. В него има само 11 жители.
От тях намираме единствено 29-годишния Иван Димитров. Заварваме го на нивата, където сее люцерна и с гребло чисти останалата трева от почвата.
Иван отдавна не е виждал други хора, които не са от селото. Живее в стара дървена къща, която повече прилича на обор. Отскоро обаче съседите му имали интернет и той решил да се отърве от самотата и започнал да си търси жена в сайтове за запознанство.
Освен че прекопава нивата, Иван се заел да учи занаят. Решил да стане масажист. В село Искрец имало лекар, който го научил да масажира.
“Сега правя масажи на ловджиите от околните села”, казва Иван. Мечтата му е да си намери жена. “Хубаво е човек да си има семейство и деца”, казва той. Облечен е странно – с балтон, мръсни панталони, галоши. Препасал е нож, на врата му виси сребърен синджир с лика на Дева Мария.
“Не съм си ресал косата, не съм за снимка”, суетничи обаче масажистът.
Близо до Дълга Лука и Трекляно е селоГорановци. В него дете не се е раждало от три години, а общият брой на жителите е 78.
На няколко километра от него е село Полетинци. В него има само 10 души. Селото е разделено на малки махали, в които вода няма. Път до къщите на хората също няма.
Лекар не е идвал от 10 години да не говорим за зъболекар, казват последните жители на Полетинци. Получават пенсиите си чрез пощата. Автобус до близкия град Кюстендил няма. Вода в селото също няма. Най-близката чешма е на два километра. “Час и половина всеки ден минавам за една стомничка”, казва Василка (83 г.). Цял живот е пасяла овцете. Тя не е виждала големия град. Не е била в София и й е трудно да се представи какъв може да е животът извън селото.
Не знае кой е премиерът нито се сеща за името на президента. Дъщеря й отдавна живее в Кюстендил.
“Животът е дълъг и време за всичко има”, казва тя със спокойствието на източен мъдрец.
Ирена КОЛЕВА

Обезлюдяване и в София-област

Обезлюдяването засяга главно Северозападните области като Видин и Монтана, става ясно от данните на служба “ Гражданска администрация и административно обслужване” (ГРАО) към строителното министерство. От 53 общини под “санитарния минимум” от 6000 жители осем са във Видинска област. В Монтанско и Кюстендилско има по пет такива общини.
Обезлюдяване върви и в София-област, като там изселването е към столицата. В девет от общините в областта има по 6000 души по постоянен адрес. Животът очевидно се е пренесъл в области като София-град, Пловдив, Стара Загора, Плевен и Русе, по морето и в Лудогорието.
Пълен текст

„Стандарт”: Села на доизживяване

1 април 2011
„Толкова много хора не са идвали в селото ни от години. Милите!“, радва ни се Станка Божилова. Около 15-тина журналисти се изсипваме от микробус пред някогашното кметство в с. Полетинци. Станка е една от десетте жители на кюстендилското село. Високо в планината то е труднодостъпно заради лошия път. Местните са предупредени, че в селото ще дойдат журналисти и петима от тях са слезли до центъра да ни посрещнат.
Повече от 10 г. Станка е била кметски наместник на Полетинци. Щатът й обаче е отрязан през 2008 г. заради намаляването на броя на жителите му. Кметът на съседното село Горановци е поел отговрността и за съселяните на Станка. „Когато станах кмет през 1995 г., в Полетинци живееха 60 души. Сега стоте къщи са празни“, казва 67-годишната Станка. Те са разпръснати в няколко махали на разстояние 2-3 километра. В някои от тях живее по един човек. Баба Василка от години е без съседи. Родена е из тези „чукари“, както казва тя. 87-годишната старица зимата е при дъщеря си в Кюстендил. Няма търпение да пукне пролетта и да се върне на село. Извървяла е 2 км, за да стигне до селския мегдан. Искаме да видим къщата й. „Не може с кола да се стигне, пътят е много лош“, казва тя. Галошите й са целите в кал. 
В Полетинци няма редовно вода. Два пъти в седмицата идва кола на кооперацията да носи хляб. Падне ли сняг, пътят е затворен, докато не мине снегорин. Случвало се е за две-три седмици Полетинци да е недостъпно. Пенсиите ги носят пощите. Частници с подвижен магазин също посещават десетте жители в селото два пъти в седмицата. „Продават всичко от първа необходимост, но много скъпо“, оплакват се хората. Олиото го купуват по 3,80 лв. „Така е, като нямаме магазин“, казва Станка. И той, като кметството, е затворен преди години.
Съседната община Трекляно пък цялата е застрашена от изчезване. Със своите 610 жители тя е най-малката в България. Преди 20 г. населението й е било 1600 души. С това темпо до 2025 г. съвсем ще се стопим и ще престанем да съществуваме като община, казва Василка Кирилова, секретар на общината. В 11 от 19-те села живеят под 20 човека. Селата Брест и Побит камък са с по един жител. Най-голямото село Трекляно в момента има 270 жители. В основното школо учат 32 деца. За цялата община се грижи един личен лекар, който идва от Кюстендил „почти всеки ден“. Как да върнем хората тук, като няма никакъв поминък, чуди се Василка. Животновъдството и картофопроизводството са основни дейности за препитание. Въпреки дивната природа никой не иска да се занимава с екотуризъм – местните са бедни хора.
Само с преференции може да се съживи районът, смята кметът на Трън Станислав Николов. Това е третата община в кюстендилска област, в която населението прогресивно намалява. Някога този район е бил един от най-гъсто населените български земи. Много хора оттук са разселвани из Североизточна България. Днес в Трън има 2200 жители, а в 52-те села в общината още 1200. „Лятно време с трънските софиянци нарастваме тройно“, казва Николов. Той също вещае мрачни прогнози – след 10 г. от тези 52 села ще останат 5-6. Вече 12 от тях са с под 10 жители. Безработицата в градчето е 24% и ако не са няколкото социални програми за заетост щеше да е двойно повече. Районът е много благодатен за развитие на туризъм, но инвеститорите трябва да се привлекат с нулеви данъци и безвъзмездно финансиране, казва кметът на Трън. Според него мерките, които сега правителството на ГЕРБ умува за Северозападна България трябва да се приложат за всички обезлюдяващи общини в България. Добро решение за задържане на местните и за привличане на свежа кръв би било държавата да раздаде и терени от държавния поземлен фонд, както и да гарантира изкупуване на продукцията, смята Костадин Костадинов, зам.-председател на ВМРО.
Пълен текст

„Новинар”: Костадин Костадинов, зам.-председател на ВМРО: На българите най-после ни писна да ни крадат

1 април 2011
Нашите държавници се държат така, сякаш не сме членове на ЕС, където има силно антикартелно и антитръстово законодателство, твърди войводата
Костадин Костадинов е роден на 1 април 1979 г. във Варна. Завършил е Великотърновския университет през 2002 г. специалност „Балканистика”. Член е на ВМРО от 1997 г., а вече е и заместник на лидера на организацията Красимир Каракачанов. Семеен е, има син. Наскоро издаде книгата „Третата национална катастрофа“.

– Г-н Костадинов, защо ВМРО подкрепя потребителските протести?
– Ние не просто ги подкрепяме, а част от тях и организираме, като например тези срещу поскъпването на цените на тока и водата. Защото и ние плащаме месечни сметки, такси, пазаруваме и т.н. като всички нормални хора. Вероятно това правят и домакинствата на депутатите и онези от МС, но самите те едва ли знаят за какво става въпрос или пък не им пука за поскъпването. Ако за хората от властта няма значение дали токът им месечно е 10 лв. или 210 лв., то за мен определено това е важно. Затова от няколко години ние от ВМРО следим стриктно какво се случва на пазара на стоките и услугите у нас. Така и нямаме разумно обяснение защо всяка година цената на тока трябва да поскъпва. М.г. даже премиерът обеща, че тези стойности няма да се покачват след нашите протести. Тогава готвеха 12-процентно поскъпване, но реално имаше завишение само с процент и половина. Но като видяха, че едва не нахлухме в централите на монополистите във Варна и София, не посмяха да реализират цялостния си пъклен план. Имахме поредица от срещи с ДКЕВР и Министерството на икономиката и енергетиката. Тогава успяхме, но т.г. пак започнаха да крънкат поскъпване на тока. Изкарват се някакви безумни доводи, че, видите ли, в България било имало инфлация. Но това не е основание и фактор за увеличаването на тока. А какво да кажем пък за поскъпването на водата. В тези дружества са осъществени едни от най-крупните кражби в българската икономика паралелно с тези в БТК, ликвидирането на варненската корабостроителница, продажбите на „Кремиковци”, БГ „Балкан”. Това са едни от най-престъпните сделки не само в нашата, но и в световната история. Става дума за кражба на милиарди левове. Затова ние протестираме за цените на тока и водата още от 2006 г. Хубавото е, че т.г. освен нас започнаха да се надигат и свободни граждани, които не са членове нито на партии, нито на НПО-та. Това е похвално и е знак, че на българите най-после ни писна някой да ни краде. И да им обяснява, че това е единственият начин да се случват нещата.

– Е как така ще ни крадат, нали плащаме с данъците си заплати на чиновници от Комисия за защита на потребителите, от ДКЕВР и т.н.?
– Вие чула ли сте, видяла ли сте някой от тази комисия за защита на потребителите да се изказва по някой болен проблем. Аз даже не зная как се казва нейният председател, кой е този човек?!

– Дамян Лазаров се казва.
– Чудесно, ама ти знаеш, защото си журналист. А аз като един гражданин ти казвам, че не зная кой е, и гарантирам, че повечето българи не го знаят кой е, та камо ли да разчитат той да им помогне за нещо. Щом този човек не се чува никъде в медиите, то означава, че той просто не се интересува от проблемите. На фона на тази неработеща комисия онези от ДКЕВР са направо активни. Друг е въпросът, че не може да се твърди, че хората на Семерджиев защитават интересите на потребителите. На практика от ДКЕВР участват в един скрит картел. И одобряват всяка нова цена, която си поискат монополните дружества. Особено при предходния председател Шушулов фирмите са получавали всичко, което са си поискали. Примерно, ако са искали 6% увеличение, са им давали 5%. Напоследък пък от м.г. насам в ДКЕВР захитряха. Сега ни разиграват познатото и порочно театро „Доброто и лошото ченге”. Искам да кажа на всички хора, че няма никакво основание за покачването на цените на тока и водата. Твърдя това, защото сме направили много подробни анализи по тези въпроси.

– Не е ли популизъм от ваша страна да водите тези протести преди изборите и имате ли стратегия да ги продължавате и след вота?
– Не е популизъм. И какво сме виновни ние, че цената на хляба скочи тази година. И въпросът ви означава ли, че винаги преди избори ние трябва да се свием в кьошето и нищо да не правим, за да не изглеждаме като популисти. М.г. нямаше избори и правехме същото и ще продължаваме. Цената на хляба за един месец скочи с 20% и кой ще ме убеди, че не става въпрос за картелно споразумение. Тази цена не пада, но нашите държавници се държат така сякаш не сме членове на ЕС, където има силно антикартелно и антитръстово законодателство. Е къде в този случай е онзи човек, дето ме питахте на Комисията за защита на потребителите, на когото пак му забравих името?! Аз като обикновен гражданин имам единствено правото да изляза и да протестирам.

– Ценовите шокове как ще се отразят на предстоящите вотове?
– Хората се настройват все по-опозиционно срещу онези, които постоянно им бъркат в джобовете. Вече социолозите отчетоха отлив от доверието в ГЕРБ.

– Вие от ВМРО с кого ще се коалирате на тези избори?
– Няма да се коалираме, ще се явяваме самостоятелно, защото така искат нашите структури по места. Вече си стъпихме на краката след поредицата предателства, които ни причиниха бивши колеги и както се вижда, съумяваме да организираме десетки хора на площадите за протести.

– Хората са обезверени и се чувстват предадени от всяко следващо правителство, това ли е част от причината да емигрират, да не раждат, да има обезлюдени цели райони вече?
– Демографската катастрофа на България е наша тема от години. Този срив започва още от средата на 50-те години на миналия век, но пикът му е сега. Т.нар. демократични правителства през последните 20 години доубиват българския народ.

– Къде е най-масовото „убийство“, опирайки се на вашите твърдения?
– Навсякъде извън големите градове. Между 1992 и 2001 г. българите в България са се увеличили само в три общини от общо 264. Това са Петрич, Гърмен и Велинград и тази статистика е правена през 2009 година. София пък е градът с най-ниска раждаемост спрямо общия брой на населението му и с най-много емигранти. Това в известен смисъл е парадоксално, тъй като столицата е най-развитият град в страната и тук почти няма безработица. Циганите обаче се увеличават в 187 общини. Иначе казано, от 28 области в страната българското население не се увеличава вече в нито една. А ромското в 22 нараства. Затова смятам, че вече е по-правилно да се пита не къде има демографска катастрофа, а къде няма.

– Коя е причината да се „топим” така?
– Липсата на поминък и липсата на надежда за развитието на българската държава. Аз имам чувството, че просто ние, българите, загубихме надеждите си, че България може да продължи да съществува и че имаме бъдеще. Живеем ден за ден. През последните 20 години сме загубили 2 млн. души.

– Какво трябва да направят политиците и хората от властта, за да не се окаже, че в един момент няма да има кой да ги избира и те кого да управляват?
– България в момента продължава да съществува единствено поради международното статукво и конюнктура. Ние нямаме потенциал да наложим ред в собствената си страна. Има цели територии в държавата ни, в които ние, българите, сме екзотика. Там ни няма изобщо, минаваме само от време на време по пътя. Това са цели райони в Североизточна, Северозападна, Югоизточна България. Там просто няма бели хора, пълно е само с цигани. Според неофициални данни от 2007 г. ние сме малцинство в държавата си. Затова политиците днес трябва да мислят за следващите 20-30 години, а не само за период от 2 лета. Нужно е да се изгради министерство на демографските въпроси. Пенсионната ни система е фалирала – всяка година бюджетът дотира НОИ. Защото няма кой да изработи пенсиите на възрастните хора. А от моята и твоята заплата освен за пенсиите на дядовците ни вземат и за социалните помощи на ромите примерно. На този принцип – аз плащам за всички – е и здравната система. И тези неща демотивират много българи.

– Комай с единия крак си оставаме винаги в „развития социализъм”?
– Ние сме един уникален хибрид. Имаме уж пазарна икономика, а социалистически и комунистически уклони в останалите системи. Казвам „уж пазарна икономика”, защото държавата у нас продължава да е най-големият работодател.
Пълен текст

Дарик нюз: Министерство да бори демографския срив, искат от ВМРО

31 март 2011
Да се създаде министерство по демографските въпроси настояват от ВМРО, стана ясно след обиколка из няколко общини в Западна България, които са на път да обезлюдеят. Воеводите посетиха три места – кюстендилското село Полетинци, което има десетина жители, община Трекляно с нейните 500 души и град Трън, в който живеят близо 3000 души.
От партията оповестиха данни на служба ГРАО от средата на март тази година, според които в общините Кюстендил, Трекляно и Трън има 40 села с по под 10 души население, три от които с нито един жител, а девет от тях с по един човек в селото. Общо в страната ни пък имало над 80 села без нито един жител. Чуйте как обясни пред Дарик заместник-председателят на ВМРО Костадин Костадинов избора да посетят точно тези места.
Костадинов открои и още една тенденция опустелите училища в тази част на страната често ставали домове за настаняване на възрастни хора.
Пълен текст

БНР – Радио Стара Загора: 80 жилища от общинския фонд на Стара Загора за 4000 кандидати

31 март 2011
80 жилища от общинския фонд на Стара Загора трябва да бъдат разпределени за 2011 г., а молби са подали 4000 души. „Общината няма такива възможности по обясними причини, но настояваме да се стопира процесът или да се преразгледат критериите в Наредбата за отдаване на общински жилища, която приехме преди 2 месеца“, каза за Радио Стара Загора преди началото на днешната общинска сесия съветникът от ВМРО Антон Андонов. По думите му, рискуваме да превърнем блоковете в ромски гета, ако не променим някои от изискванията – като по-висок минимален праг на доходите и поне средно образование за кандидатите.
Пълен текст

Дарик нюз Стара Загора: ВМРО-БНД е новата група в Общинския съвет

31 март 2011
Нова група се оформи в Общинския съвет на Стара Загора.
Късно снощи двамата заседатели Кристиан Петков и Антон Андонов са депозирали заявление, в което обясняват, че напускат групата на ГЕРБ и сформират нова група-ВМРО-БНД.
„Липса на чуваемост и лоша коалиционна политика, са водещите ни мотиви“, коментира Антон Андонов. „Три години ние спазвахме добрия тон в групата, подкрепяхме предложенията.
Неразбиране обаче срещаме по някои наши предложения-разрешаване проблема с незаконното строителство в ромския квартал „Лозенец“, статута на прак Аязмото и крайните квартали“.
ВМРО-БНД отсега ще работи за представянето си на изборите, но как-това ще стане ясно през следващите месеци, допълни Кристиан Петков.
И занапред ще подкрепяме конструктивните и полезни за града ни предложения, които бъдат поставяни за разглеждане в Общинския съвет, обясниха двамата заседатели, които сформираха новата група ВМРО-БНД.
Групата на ГЕРБ в Общинския съвет вече вече наброява 14 души.
Пълен текст

Стандарт нюз: Войводи скъсаха дослука с ГЕРБ

1 април 2011
Двамата общински съветници от ВМРО – БНД, които досега бяха в групата на ГЕРБ в местния парламент на старозагорци, официално скъсаха с нея.„Излизаме от групата заради недобро отношение на управляващите, които продължават да показват лоша коалиционна култура”, аргументира днес разрива областният координатор на войводите Антон Андонов. Те обаче нямало да бъдат откровена опозиция, а както и досега щели подкрепят всяко разумно предложение, което в интерес на хората. Войводите, които на миналите избори в обща листа с ГЕРБ,  нямало да оттеглят хората си от общинската управа, защото си вършели работата.
Пълен текст

Последни Новини

Памет за Гоце! 121 години от гибелта на българския национален герой

На 4 май се навършват 121 години от гибелта на Апостола на македонските българи Гоце Делчев. Георги (Гоце) Николов...

Контрера е водач в 23 и 24 МИР в София, Каракачанов оглавява Благоевград и Плевен, Джамбазки поема евролистата и 25 МИР

ВМРО регистрира листите за Европейските избори и за участието си на извънредните парламентарни избори в София. адв. Ангел...

Мария Балъкчиева повежда листата на ВМРО в Сливен

Бизнес дамата Мария Балъкчиева повежда листата на ВМРО – БНД в Сливен, научи Sliveninfo. Тя ще бъде и част от листата за...

ВМРО – Варна регистрира листата си за вота

ВМРО – Варна се регистрира в РИК за участие в изборите за народни представители на 9-ти юни. Вотът е две в едно...

Красимир Червилов води листата на ВМРО в Стара Загора

Днес в Районната избирателна комисия – Стара Загора ПП „ВМРО – Българско национално движение“ регистрира листата си с кандидати за народни представители...

ВМРО регистрира своята листа за предстоящите парламентарни избори в област Добрич

Днес ВМРО регистрира листата си с кандидати за народни представители от 8 МИР Добрич. Водач на листата е...

ВМРО регистрира листата си в Кюстендил

Областната структура на ВМРО регистрира листата си с кандидати за народни представители в предстоящите избори за Народно събрание в РИК – Кюстендил.

Коментари

serdivan escort adapazarı escort odunpazarı escort

escort bayan sakarya escort bayan eskişehir