Начало Последни новини Ангел Джамбазки: Доброволните формирования трябва да станат елемент от националната сигурност

Ангел Джамбазки: Доброволните формирования трябва да станат елемент от националната сигурност

За идеите на ВМРО да се създават доброволни формирования в София, които да се включват в защитата на населението при бедствия и аварии, и желанието на ВМРО тези формирования да станат елемент на националната сигурност Агенция „Фокус” разговаря със зам.-председателя на ВМРО Ангел Джамбазки.

Фокус: Г-н Джамбазки, какво ще представлява доброволното формирование на граждани за защита на населението при бедствия и аварии и отстраняване на последиците им, което ВМРО предлага на Столичния общински съвет?
Ангел Джамбазки: Ще се възползваме от законовата възможност на Закона за защита на населението при бедствия и аварии. Тази възможност е много широко развита там. Към кмета на всяка община, което включва и кмета на Столична община, могат да се създадат доброволни формирования от български граждани, които отговарят на определени условия. Те трябва да са на определена възраст, да имат чисто съдебно минало, да имат умения, които могат да се развият впоследствие и т.н. Тези хора могат да бъдат много полезни, особено на територията на Столична община, що се отнася за премахване на последици от наводнения. Известно е, че поне шест столични района винаги са заплашени от наводнения, много често има различни кризи. Формированията могат да бъдат много полезни, така ще включим населението активно в собствената му защита. На нас много ни се иска тази тема да се развие и ние ще я развием. Предлагали сме многократно тези доброволни формирования да имат национален статут. Те ще обхващат възможността на населението, освен да ликвидира последствията от бедствия и аварии, но и да защитава своя имот, живот и т.н., когато държавата отказва да го направи. Не е тайна за никого в обществото, че в голяма част от селищата в България полицията на практика липсва. Има по един районен или квартален, както го наричат, полицейски инспектор, който трябва да отговаря за 5-6 села, които са отделени на 60-70 и повече километра едно от друго. Той по никакъв начин не може да защити живота, имота и правата на гражданите, които са обект на все по-чести нападения от несоциализираните наши съграждани. Ние имаме предложения в тази посока. Дали ще се казва национална гвардия или народно опълчение е без значение, това е въпрос на по-дълъг разговор. За нас е важно предложението ни за изграждане на такава структура, която да бъде елемент от Националната сигурност, да бъде обсъждано, прието и да бъде внесено в дневния ред на обществото. Всички сме свидетели как законността и реда във все по-голяма част от територията на България лека-полека отстъпват. Дори в София имаме улици, които са много повече граници, отколкото е нашата граница с Република Гърция, например. Улиците „Римски проход”, „Кукуш”, „Градините” в кв. „Орландовци” са граници между ценностни системи, начин на живот и граници между цивилизации. След като държавата не се намесва в лицето на изпълнителната власт, разбирайте държавата сме всички ние, не се намесва, за да премахне тези граници, според нас всеки български гражданин, съвестен данъкоплатец има правото да защитава своя и на семейството си живот и имот.
Фокус: Защо предлагате точно формирование за защита на населението при бедствия и аварии?
Ангел Джамбазки: Защото това е законовата възможност в момента. Ние отделно сме предлагали на всякакви управляващи мнозинства поне три пъти до сега един цялостен закон, който да регулира тази дейност. До сега не се намери воля от страна на нито едно управляващо мнозинство, което да погледне сериозно на тези неща. В момента можем единствено да предложим това, защото го има в закона за участието на хората като жива сила в непосредствената защита на населението по време на бедствия. Ако сега отидем в един средностатистически блок в София, позвъним на всички врати и кажем на хората: „Случило се е бедствие, евакуирайте се”, те няма да знаят абсолютно какво да направят. От много години тази подготовка и информация не се води и никой няма отговорност за нея, което не е така в останалите страни членки на Европейския съюз. Там много се залага на предварителната работа, на информацията на населението и т.н. С подобни доброволни формирования ние ще имаме възможност да изнесем една широка предварителна информационна кампания. Хората да знаят, ако се случи някакво бедствие, към кого да се обърнат и какво трябва да вземат със себе си. Ние разчитаме на резерва от десетки хиляди съкратени и уволнени служители от Министерствата на отбраната и на вътрешните работи, които могат да бъдат полезни с уменията, които имат, а сега са пазачи на паркинги за по 200 лв.
Фокус: Има ли интерес от хората към такава дейност? В момента имате ли предвид хора, които могат да се включат във формированието?
Ангел Джамбазки: Нямаме група хора, която стои някъде и чака да стане доброволческа група, но има много хора, които са проявявали интерес. Всеки един български гражданин, който е навършил определена възраст, и отговаря на определени условия би могъл да бъде доброволец по сега действащия Закон за защита на населението. Сигурен съм, че ще се намерят много хора, които да бъдат полезни на себе си, на семействата си и на обществото.
Фокус: Как ще се финансират подобни формирования?
Ангел Джамбазки: Тази дейност по закон сега е абсолютно доброволна. Това, което се предвижда като разходи в Държавния бюджет, са разходите по застраховката на тези лица, което е напълно нормално. Тези хора ще отделят от времето си и в известен смисъл ще рискуват здравето си, така че в момента е предвидено покриването на застраховка, както и финансовото обезпечаване на подготовката за придобиване на определени умения. Има изградена чудесна база на „Гражданска защита” в Монтана. Там трябва да се извършва подготовката на щатните служители на „Гражданска защита”. Там биха могли да преминават обученията на доброволци, така както е в целия свят – от САЩ до половината европейски държави. Във всички тях има форма на доброволно участие на гражданите в различна степен в подобни формирования. Във Франция една голяма част от пожарогасителните групи са съставени на доброволен принцип. Имат щатен пожарникар, но до голяма степен се събират на доброволен принцип.
Фокус: Как според вас ще бъде посрещнато вашето предложение и кога ще го внесете?
Ангел Джамбазки: Обсъждали сме предложението с кмета на Столична община. Самата г-жа Фандъкова се възползва от възможността си по закон да събере подобно доброволно формирование, имам предвид Общинската полиция. В близките дни това предложение ще бъде обсъдено и аз съм убеден, че ще успеем да постигнем гласуване в Общинския съвет в подкрепа на предложението.
Фокус: ВМРО нееднократно предлага да се приеме закон, с който да се даде възможност на българските граждани да формират доброволни формирования. Ще има ли той положителен ефект за обществото според вас?
Ангел Джамбазки: Нужна е национална форма на такава доброволческа служба. Имаме много разработки по тази тема и теоретични, и тематични. Предлагали сме ги нееднократно, ще ги предложим отново и ще разчитаме на желанието на депутатите да бъдат полезни на хората. Това няма да бъде нито алтернативна полиция, нито алтернативна армия. Ако трябва да бъдем откровени, българската армия в момента съществува само на книга и в главите на няколкото десетки генерали, които са останали, без да има под тях някакви реални бойци. Това, което ние си представяме да бъде доброволното формирование, е една час от националната сигурност, каквато е и практиката в повечето европейски държави. Има действаща полиция със своите правомощия, задължения и задачи по силата на закона за МВР, която изпълнява полицейски функции, от друга страна в лицето на доброволните формирования ние виждаме предотвратяването и отстраняването на бедствия и аварии, както и по опазването на обществения ред в населените места, при нужда и при защитата и охраната на собственост, продукция и т.н.
Фокус: Има ли някакви отрицателни страни в идеята за национална гвардия?
Ангел Джамбазки: Ние говорим за елемент от националната сигурност, за нещо, което е регламентирано в закон. Има строги изисквания, знае се какъв е редът на командване, на подчинение, на поставянето на задачи и изпълнението им. Когато този закон или пакет от закони стане реалност, в него ще бъде определен редът. Знаете, че една от комисиите, които председателствах аз в общинския съвет, предложи на МВР създаването на Общинска полиция, която заработи в София. Това е едно от нещата, което виждаме като задължителни промени, в структурата на сигурността в държавата. В момента МВР е един конгломерат – дава личните карти, регистрира моторните превозните средства – все неща, които са остатък от миналото. Няма причина полицаите да вадят личните карти, това би трябвало да го прави общината или друг административен орган, но не и МВР. По същия начин общинската полиция няма нужда да бъде подчинена на вътрешния министър, тя трябва да бъде подчинена на кмета на общината. Трябва да се изяснят задачите на структурните звена в МВР и те да бъдат разпределени по-функционално. Тук ние виждаме мястото и на доброволни формирования, които да бъдат в подкрепа на структурата на МВР, на общината или на областта. Могат да бъдат подчинени на съответния областен или общински ръководител на МВР, за да има вертикално управление. Но това ще стане в бъдеще, когато народните представители видят, че в обществото ни има огромна липса на сигурност и че, хората ще започнат да се самоотбраняват, защото нямат друг избор.

Пълен текст

Последни Новини

Андрей Слабаков доц. Милен Михов се срещнаха с граждани в Свищов

Кандидатът за Европейски парламент Андрей Слабаков и водачът на листата на ВМРО – Българско национално движение за 4 МИР Велико Търново доц....

Каракачанов: Наркобригадите в София помагат на „сглобката“ като купуват гласове

Ръководството на МВР се назначава да върши политически услуги, заяви лидерът на ВМРО Кирил Петков още с първото си...

В Шумен бе представена листата на ВМРО – БНД за предстоящите избори за Европейски парламент и за народни представители

В последните години България се намира в безпрецедентна вътрешна криза, съпътствана от неспособността на политическия елит да вземе адекватни решения за преодоляването...

ВМРО – Русе откри предизборната си кампания

Вчера в храм „Свето Възнесение“ ВМРО – Русе откри своята предизборна кампания за извънредните парламентарни избори. На събитието присъстваха кандидатите за народни...

Висшето образование и младежките политики са приоритет за кандидата на ВМРО за ЕП Петър Петров

Висшето образование и младежките политики са сред основните приоритети за 14-я в листата за евродепутати и втори във варненската листа на ВМРО–БНД...

Стига лъжи! Настояваме за бързо двойно увеличение на заплатите на университетските преподаватели

Не голи обещания – реална програма е нужна. Образованието ни е в колапс Политическите заигравания на „сглобката“ с висшето...

107 години от погрома в Босилеградско

ВМРО отново бе до нашите сънародници в Западните покрайнини в дните на 107-та годишнина от погрома в Босилеградския край, който става жертва...

Коментари

serdivan escort adapazarı escort odunpazarı escort

escort bayan sakarya escort bayan eskişehir